Już jutro, tj. 1 sierpnia, przypadnie 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Cały dzień w stolicy przebiegnie pod znakiem uroczystości ku czci poległych w walce z niemieckim okupantem. Tradycyjnie już, o godz. 17 rozbrzmi syrena, a cała Warszawa stanie, oddając cześć i honor bohaterom. Zapraszamy do relacji w Telewizji Republika.
Powstanie Warszawskie to wielka data w historii nie tylko Polski, ale i Europy. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Wszystko zaczęło się 1 sierpnia 1944 r., kiedy to 40-50 tys. powstańców stanęło do walki. Powstanie miało trwać kilka dni, jednak przeciągnęło się do dwóch miesięcy. Zginęły w nim setki tysięcy ludzi, a Warszawa została niemal całkowicie zniszczona.
Poniżej kompletny program obchodów 74. rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego.
9:00 – złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia powstania warszawskiego. (ul. Filtrowa 68 – dawna siedziba konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK)
10:00 – uroczystości przy pomniku Mokotów Walczący – 1944 (Park im. gen. Gustawa Orlicza–Dreszera .
„Marsz Mokotowa” – przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej
13:15 – złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” (róg ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich)
14:00 – uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (ul. Wiejska)
16:00 – 16:45 – złożenie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” (Cmentarz Wojskowy na Powązkach)
17:00 – „Godzina W”: przy dźwięku syren alarmowych wszyscy warszawiacy zatrzymają się na minutę oddając hołd powstańcom warszawskim. Główna uroczystość odbędzie się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy pomniku Gloria Victis
17:00 „Wolność łączy”: akcja społeczna w miejscach pamięci powstania warszawskiego na terenie całego miasta. Kilkuset wolontariuszy będzie pełniło służbę w ponad 360 stołecznych miejscach pamięci, opowiadając przechodniom o wydarzeniach z sierpnia 1944 r.
19:30 – uroczystości przy pomniku „Polegli–Niepokonani”; modlitwa międzyreligijna (Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli)
20:00 – „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”: wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy (pl. Piłsudskiego; wstęp wolny)
21:00 – uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego. Rozpalenie Ogniska Pamięci (ul. Bartycka)
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie