Przejdź do treści

Jan Paweł II wskazywał na wartość i nienaruszalność ludzkiego życia...

Źródło: canva.com

Jak powiedział PAP prezes Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Dariusz Kowalczyk, Jan Paweł II wskazywał na wartość i nienaruszalność ludzkiego życia ucząc, że trzeba zatroszczyć się o całe życie człowieka, a więc nie tylko biologiczne istnienie, ale także rozwój ludzkiej osoby w różnych jej wymiarach.

Każdy Dzień Papieski jest odsłonięciem kolejnego wymiaru jego nauczania. W tym roku będzie on obchodzony pod hasłem "Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia". Słowa te nawiązują do ogłoszonej przez niego 25 marca 1995 r. encykliki "Evangelium Vitae" (Ewangelia życia) - o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia.

"Papież już wtedy wskazywał zagrożenia dla biologicznego przetrwania człowieka wymieniając nie tylko aborcję, ale również deportacje, handel ludźmi, narządami, zabójstwa, aż po eutanazję i wojny. Kiedy obserwujemy wojnę na Ukrainie czy choćby na Bliskim Wschodzie, widzimy, że mimo upływu lat papieskie nauczanie nie straciło niczego ze swej aktualności" - powiedział ks. Kowalczyk.

Dodał, że papież wskazywał, że "tylko w perspektywie wiary można w pełni odkryć wartość i godność każdego ludzkiego istnienia, które zaczyna się w chwili poczęcia, ale nigdy nie kończy, bowiem śmierć jest tylko zmianą formy ludzkiego istnienia".

"Ewangelia życia znajduje się w samym sercu orędzia Jezusa Chrystusa. Kościół każdego dnia przyjmuje ją z miłością, aby wiernie i odważnie głosić ją jako dobrą nowinę ludziom wszystkich epok i kultur. (…) Człowiek jest powołany do pełni życia, która przekracza znacznie wymiary jego ziemskiego bytowania, ponieważ polega na uczestnictwie w życiu samego Boga (Evangelium Vitae nr 1 i 2)" - pisał papież.

"Jan Paweł II uczył również, że należy troszczyć się o całe życie człowieka, we wszystkich jego wymiarach i o życie wszystkich, a więc każdego człowieka bez wyjątku. My jako Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" od 2000 r. pomagamy uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości" - powiedział ks. Kowalczyk.

Poinformował, że z ubiegłorocznej zbiórki kościelnej i publicznej oraz akcji sms-owej w czasie XXII Dnia Papieskiego udało się zebrać blisko 9 mln zł. W ramach zbiórki kościelnej ok. 10 tys. wolontariuszy we wszystkich parafiach w Polsce zebrało w sumie 7 847 446,25 zł" - powiedział ks. Kowalczyk. Dodał, że "zbiórka kościelna odbyła się także w środowiskach polonijnych m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, USA, Norwegii i Austrii".

Poprzez akcję SMS-ową darczyńcy wsparli Fundację kwotą 102 084 zł, wysyłając ponad 25 tys. wiadomości. W minionym roku przeprowadzona została również kwesta elektroniczna, na portalu e-zbiorka.pl. Za pomocą wirtualnych puszek zebrano w ten sposób 34 267 zł" - powiedział przewodniczący zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

"To pozwoliło nam na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie 2 tys. stypendystów rocznie, z czego połowa to są uczniowie, a połowa to maturzyści i studenci" – wyjaśnił duchowny.

Zwrócił uwagę, że "od ponad roku w gronie stypendystów jest 50 młodych uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy pochodzą z takich miast jak między innymi: Charków, Zaporoże, Ługańska, Donieck, Mikołajów, Odessa czy Bucza". "W ubiegłym roku przygotowaliśmy dla nich specjalne obozy w Warszawie, Radomiu i Opolu, w których wzięło udział blisko 300 młodych Ukraińców. Z tego grona, ci którzy mieli bardzo dobre wyniki w nauce zostali naszymi stypendystami. Wśród nich są zarówno osoby, które poszukują wiary, jak i te, które niedawno przyjęły chrzest święty oraz wierzący katolicy, grekokatolicy czy prawosławni" - powiedział ks. Kowalczyk.

Zaznaczył, że integralnym elementem programu stypendialnego jest formacja wspólnotowa, społeczna, religijna i troska o osobiste życie duchowe. "Aspekt wspólnotowy jest szczególnie ważny zwłaszcza dziś, kiedy wielu młodych doświadcza osamotnienia w swoich rodzinach, środowiskach rówieśniczych czy wręcz choruje na depresję" - powiedział ks. Kowalczyk.

"Organizowane przez nas obozy wakacyjne, liczne spotkania czy rekolekcje pozwalają młodym poznać nowych przyjaciół, uczyć się budowania relacji z rówieśnikami oraz wymienić się swoim czasem trudnym doświadczeniem, co jest szczególnie ważne" - wskazał duchowny. Podkreślił, że "to niejednokrotnie pozwala młodym odnaleźć sens swojego życia i jego radość”.

Zwrócił uwagę, że "często uczniowie i studenci z małych miejscowości potrzebują nie tylko wsparcia materialnego ale także mentorskiego". "Dzięki kontaktom ze straszą młodzieżą stypendialną nie poddają się trudnościom i nabierają motywacji do kontynuowania nauki, do rozwijania swoich zainteresowań, do realizowania swoich edukacyjnych aspiracji. W gronie stypendystów i absolwentów Fundacji są naukowcy, artyści, lekarze, prawnicy, humaniści, dziennikarze, kapłani, siostry zakonne, filozofowie oraz sportowcy, wolontariusze, blogerzy i autorzy książek. Są także liderami ruchów i stowarzyszeń kościelnych oraz uznanymi społecznikami. Nie ukrywam, że to powód do dumy" - powiedział duchowny.

Przyznał, że w związku z atakami medialnymi na Jana Pawła II, ostatni rok dla części stypendystów był trudny.

"To są ludzie młodzi, którzy nie mieli możliwości osobistego spotkania papieża, ale w ramach formacji poznają jego nauczanie. W odpowiedzi na rodzące się wśród nich pytania zorganizowaliśmy kilka spotkań ze specjalistami, znawcami nauczania, świadkami pontyfikatu, którzy odpowiadali na wątpliwości stypendystów" - powiedział ks. Kowalczyk.

Dzień Papieski organizowany jest od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. Ważnym elementem obchodów Dnia Papieskiego jest zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Organizuje ją Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Powstała jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny w 1999 r.

portal tvrepublika.pl, PAP

Wiadomości

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Stanowski chce być kandydatem, ale nie prezydentem

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożaru w tureckim hotelu

Najnowsze

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki