Przejdź do treści
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Jan Paweł II wskazywał na wartość i nienaruszalność ludzkiego życia...

Źródło: canva.com

Jak powiedział PAP prezes Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Dariusz Kowalczyk, Jan Paweł II wskazywał na wartość i nienaruszalność ludzkiego życia ucząc, że trzeba zatroszczyć się o całe życie człowieka, a więc nie tylko biologiczne istnienie, ale także rozwój ludzkiej osoby w różnych jej wymiarach.

Każdy Dzień Papieski jest odsłonięciem kolejnego wymiaru jego nauczania. W tym roku będzie on obchodzony pod hasłem "Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia". Słowa te nawiązują do ogłoszonej przez niego 25 marca 1995 r. encykliki "Evangelium Vitae" (Ewangelia życia) - o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia.

"Papież już wtedy wskazywał zagrożenia dla biologicznego przetrwania człowieka wymieniając nie tylko aborcję, ale również deportacje, handel ludźmi, narządami, zabójstwa, aż po eutanazję i wojny. Kiedy obserwujemy wojnę na Ukrainie czy choćby na Bliskim Wschodzie, widzimy, że mimo upływu lat papieskie nauczanie nie straciło niczego ze swej aktualności" - powiedział ks. Kowalczyk.

Dodał, że papież wskazywał, że "tylko w perspektywie wiary można w pełni odkryć wartość i godność każdego ludzkiego istnienia, które zaczyna się w chwili poczęcia, ale nigdy nie kończy, bowiem śmierć jest tylko zmianą formy ludzkiego istnienia".

"Ewangelia życia znajduje się w samym sercu orędzia Jezusa Chrystusa. Kościół każdego dnia przyjmuje ją z miłością, aby wiernie i odważnie głosić ją jako dobrą nowinę ludziom wszystkich epok i kultur. (…) Człowiek jest powołany do pełni życia, która przekracza znacznie wymiary jego ziemskiego bytowania, ponieważ polega na uczestnictwie w życiu samego Boga (Evangelium Vitae nr 1 i 2)" - pisał papież.

"Jan Paweł II uczył również, że należy troszczyć się o całe życie człowieka, we wszystkich jego wymiarach i o życie wszystkich, a więc każdego człowieka bez wyjątku. My jako Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" od 2000 r. pomagamy uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości" - powiedział ks. Kowalczyk.

Poinformował, że z ubiegłorocznej zbiórki kościelnej i publicznej oraz akcji sms-owej w czasie XXII Dnia Papieskiego udało się zebrać blisko 9 mln zł. W ramach zbiórki kościelnej ok. 10 tys. wolontariuszy we wszystkich parafiach w Polsce zebrało w sumie 7 847 446,25 zł" - powiedział ks. Kowalczyk. Dodał, że "zbiórka kościelna odbyła się także w środowiskach polonijnych m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, USA, Norwegii i Austrii".

Poprzez akcję SMS-ową darczyńcy wsparli Fundację kwotą 102 084 zł, wysyłając ponad 25 tys. wiadomości. W minionym roku przeprowadzona została również kwesta elektroniczna, na portalu e-zbiorka.pl. Za pomocą wirtualnych puszek zebrano w ten sposób 34 267 zł" - powiedział przewodniczący zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

"To pozwoliło nam na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie 2 tys. stypendystów rocznie, z czego połowa to są uczniowie, a połowa to maturzyści i studenci" – wyjaśnił duchowny.

Zwrócił uwagę, że "od ponad roku w gronie stypendystów jest 50 młodych uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy pochodzą z takich miast jak między innymi: Charków, Zaporoże, Ługańska, Donieck, Mikołajów, Odessa czy Bucza". "W ubiegłym roku przygotowaliśmy dla nich specjalne obozy w Warszawie, Radomiu i Opolu, w których wzięło udział blisko 300 młodych Ukraińców. Z tego grona, ci którzy mieli bardzo dobre wyniki w nauce zostali naszymi stypendystami. Wśród nich są zarówno osoby, które poszukują wiary, jak i te, które niedawno przyjęły chrzest święty oraz wierzący katolicy, grekokatolicy czy prawosławni" - powiedział ks. Kowalczyk.

Zaznaczył, że integralnym elementem programu stypendialnego jest formacja wspólnotowa, społeczna, religijna i troska o osobiste życie duchowe. "Aspekt wspólnotowy jest szczególnie ważny zwłaszcza dziś, kiedy wielu młodych doświadcza osamotnienia w swoich rodzinach, środowiskach rówieśniczych czy wręcz choruje na depresję" - powiedział ks. Kowalczyk.

"Organizowane przez nas obozy wakacyjne, liczne spotkania czy rekolekcje pozwalają młodym poznać nowych przyjaciół, uczyć się budowania relacji z rówieśnikami oraz wymienić się swoim czasem trudnym doświadczeniem, co jest szczególnie ważne" - wskazał duchowny. Podkreślił, że "to niejednokrotnie pozwala młodym odnaleźć sens swojego życia i jego radość”.

Zwrócił uwagę, że "często uczniowie i studenci z małych miejscowości potrzebują nie tylko wsparcia materialnego ale także mentorskiego". "Dzięki kontaktom ze straszą młodzieżą stypendialną nie poddają się trudnościom i nabierają motywacji do kontynuowania nauki, do rozwijania swoich zainteresowań, do realizowania swoich edukacyjnych aspiracji. W gronie stypendystów i absolwentów Fundacji są naukowcy, artyści, lekarze, prawnicy, humaniści, dziennikarze, kapłani, siostry zakonne, filozofowie oraz sportowcy, wolontariusze, blogerzy i autorzy książek. Są także liderami ruchów i stowarzyszeń kościelnych oraz uznanymi społecznikami. Nie ukrywam, że to powód do dumy" - powiedział duchowny.

Przyznał, że w związku z atakami medialnymi na Jana Pawła II, ostatni rok dla części stypendystów był trudny.

"To są ludzie młodzi, którzy nie mieli możliwości osobistego spotkania papieża, ale w ramach formacji poznają jego nauczanie. W odpowiedzi na rodzące się wśród nich pytania zorganizowaliśmy kilka spotkań ze specjalistami, znawcami nauczania, świadkami pontyfikatu, którzy odpowiadali na wątpliwości stypendystów" - powiedział ks. Kowalczyk.

Dzień Papieski organizowany jest od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. Ważnym elementem obchodów Dnia Papieskiego jest zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Organizuje ją Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Powstała jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny w 1999 r.

portal tvrepublika.pl, PAP

Wiadomości

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Nie żyje Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska

Nie śpieszymy się ze składaniem deklaracji podatkowych

Kazachstan przygotowuje się do agresji ze strony Rosji

Nadeszły ciężkie czasy dla palaczy. A to dopiero początek

„Ściśle Jawne”: PRL-owskie powiązania wiceprezesa Orlenu. W tle działania służb

ZUS przypomina o terminie złożenia wniosków o 800 plus

Szczecin: Ktoś strzelał w kierunku okien, bo na balkonie wisi baner Karola Nawrockiego

Kowalski: Będziemy bezwzględnie rozliczać Tuska, Bodnara i Giertycha

Najnowsze

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Nie żyje Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech