Komisja do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich zawiadomiła, że dziś o godzinie 10:00 w gmachu Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie odbyła się rozprawa, której przedmiotem był proces reprywatyzacji nieruchomości położonej w Warszawie w dzielnicy Ochota przy ul. Joteyki 13. Jako świadkowie zostali wezwani m.in. aktywista Jan Śpiewak. Jak się okazało, spadkobierca kamienicy nie żyje, a w dniu zwrotu nieruchomości miałby 118 lat.
Śpiewak podkreślał, że sprawą zainteresował się po tym, gdy otrzymał prośbę o pomoc ze strony jednego z lokatorów nieruchomości. – Ta sprawa była dla mnie sprawą dość osobistą, bowiem w tej kamienicy do śmierci mieszkali moi dziadkowie – podkreślił.
Jak mówił, wątpliwości wzbudzała tożsamość części spadkobierców czy obecność kuratora w postępowaniu. Podkreślił, że mec. Górnikowska została kuratorem spadku w momencie, gdy jej ojciec Zbigniew Ćwiąkalski pełnił funkcję ministra sprawiedliwości.
Aktywista podkreślał, że ustalenie, że reprezentowany przez mec. Górnikowską Aleksander Piekarski nie żyje, nie było trudne.– Wiem, że te kuratele były – można powiedzieć - rozdawane na prawo i lewo – stwierdził Śpiewak.
Podkreślił przy tym, że uchylenie kurateli nastąpiło co najmniej 11 miesięcy po tym, gdy ustalono, że mężczyzna nie żyje. – Pytanie też, co robiła p. Górnikowska przez 11 miesięcy, reprezentując osobę, o której było wiadomo, że nie żyje – dodał.
Według niego, sama Górnikowska przyznawała, że "nie robiła nic", żeby ustalić tożsamość swojego klienta. Podkreślał, że bez jej udziału nie można byłoby zdecydować o podwyżkach czynszu. – Jej podpisy były kluczowe, bez niej ta sprawa nie mogłaby się toczyć – mówił Śpiewak.
Świadek Jan Śpiewak w sprawie #Joteyki13: mieszkańcy ulicy Joteyki zostali porzuceni przez warszawski ratusz. Tak było w przypadku każdej reprywatyzacji. #KomisjaWeryfikacyjna
— KomisjaWeryfikacyjna (@KW_GOV_PL) October 6, 2020
Świadek Jan Śpiewak w sprawie #Joteyki13: postępowanie SKO nie mogło się toczyć z udziałem strony która nie żyła od 1959 roku. #KomisjaWeryfikacyjna
— KomisjaWeryfikacyjna (@KW_GOV_PL) October 6, 2020