Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie uruchomił nową stronę internetową www.polskiepodziemie.pl. Zawiera ona zdjęcia, filmy i dokumenty ukazujące polską konspirację niepodległościową lat 1944-1956.
Strona www.polskiepodziemie.pl zawiera ogromny zbiór fotografii i dokumentów, które w przystępny sposób ukazują istotę Polski podziemnej. Uzupełnieniem tych materiałów są teksty napisane przez historyków z lubelskiego Oddziału IPN, zawierające informacje o sensie i działaniu powojennego podziemia, a także o metodach jego zwalczania przez komunistyczny aparat represji.
Jak mówi dr Sławomir Poleszak, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Lublinie, strona jest kontynuacją powstałego w 2008 roku, a wznowionego w 2013 r. albumu „Zaplute karły reakcji…”. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956.
Album od lat cieszył się wielkim zainteresowaniem czytelników, zdawano sobie jednak sprawę, że wciąż dociera do ograniczonego grona odbiorców. Dlatego narodził się pomysł, aby wykorzystać możliwości multimedialne i nadać mu formułę strony internetowej dostępnej dla wszystkich, zwłaszcza dla młodych ludzi. Strona ta może być z powodzeniem wykorzystywana m.in. przez nauczycieli na lekcjach historii. Zdaniem dr. Poleszaka dostęp do pełnej informacji na temat ludzi walczących po wojnie z siłą narzuconym systemem zniewolenia jest niezmiernie ważny. W polskim społeczeństwie nadal funkcjonują bowiem na ich temat stereotypy rodem z poprzedniej epoki.
Prace nad stroną internetową trwały półtora roku. Jak mówi Magdalena Śladecka z lubelskiego IPN, odpowiadająca za stronę wizualną projektu, największą trudność sprawiło przełożenie treści i materiału ikonograficznego albumu na skrótową formą przekazu strony internetowej. Należało zachować treści merytoryczne, a jednocześnie w atrakcyjny sposób zaprezentować bogaty materiał ikonograficzny. Stąd na stronie internetowej pojawiają się m.in. slidery, czyli galerie zdjęć, ścieżki dźwiękowe oraz notacje żołnierza Zgrupowania majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” – Mariana Pawełczaka „Morwy”. Jeden z prezentowanych rozdziałów został natomiast w całości poświęcony Józefowi Franczakowi „Lalusiowi” – ostatniemu partyzantowi polskiego podziemia niepodległościowego, którego 51. rocznicę śmierci obchodzimy w październiku br.
Strona www.polskiepodziemie.pl dostępna jest również w wersji mobilnej, dlatego można ją przeglądać na telefonach i tabletach – dodaje Grzegorz Gałęzowski, informatyk z IPN Oddział w Lublinie.
Użyte w albumie i na stronie internetowej sformułowanie „zaplute karły reakcji” to pogardliwe określenie ludzi podziemia upowszechniane przez propagandę władzy komunistycznej, która dążyła nie tylko do unicestwienia konspiratorów, lecz także do zohydzenia ich pamięci. Zderzenie tego propagandowego, powszechnie znanego hasła z prezentowanym materiałem ma dodatkowo podkreślać dramat ludzi, którzy podjęli decyzję dalszej walki podziemnej i poświęcili jej swoje życie.