Wszystkich Świętych to czas skłaniający do refleksji nad naszym życiem, pomyślenia o tych, którzy odeszli. Dziś ten bezcenny czas jest atako- wany przez wygłupy, zabawę i bezmyślność – mówi ks. Adam Anuszkiewicz w dzisiejszym numerze "Gazety Polskiej Codziennie".
Dlaczego nie należy obchodzić Halloween?
Przede wszystkim Halloween stoi w sprzeczności z naszym katolickim świętem obchodzonym 1 listopada oraz z Dniem Zadusznym, kiedy to mamy czas i możliwość oddania się refleksji nad sobą, swoim życiem, rodziną, pomyślenia o tych, którzy odeszli, oddania im honoru. Dziś ten bezcenny czas jest atakowany przez wygłupy, zabawę i bezmyślność związane z obchodami Halloween. Jest to problem wojny światów, myślenie kontra bezmyślność, refleksja kontra zabawa. Często powtarzam za Jackiem Pulikowskim, że według tej ideologii człowiek ma zapomnieć, że żyje, by się zbawić, a ma się tylko bawić. Niebezpieczną kwestią związaną z Halloween jest też sfera duchowa. Dzieciom proponuje się wejście w świat demonów pod płaszczykiem niewinnej zabawy. Oswaja się je z obrzydliwością, nadając temu charakter żartu. To bagatelizowanie niebezpiecznej rzeczywistości, czyli realnego duchowego zagrożenia czyhającego na dzieci. Nie chcę demonizować wszystkiego, bo nie każda zabawa stanie się przyczyną duchowych problemów człowieka. Natomiast może ona prowadzić do wejścia w rzeczywistość demoniczną.
Niektórzy twierdzą, że Halloween jest też formą pamięci o zmarłych, o przemijaniu. Czy rzeczywiście tak jest?
Jest to w istocie pamięć, ale o zaświatach. Niestety nie są to zaświaty przyjazne, Boże. Nie jest to normalna, zdrowa refleksja nad życiem po śmierci, tylko nad wyimaginowanym światem nie tyle bajkowym, ile pochodzących z pogańskich wierzeń demonów. Chodzi tu o świętowanie zaświatów upiornych i wrogich, gdzie człowiek nie przebywa pod Bożą opieką.
A zwykła zabawa? Dzieci się przebierają, chodzą po sąsiadach i proszą o cukierki. Niektórzy dekorują dom np. dyniami z wyciętą twarzą. Co w tym niestosownego?
Jak już mówiłem, charakter obchodów Wszystkich Świętych zostaje tu zatarty i wyparty nie tylko przez dzieci, lecz także dorosłych. Trudno przejść w ciągu kilku godzin od nastroju wytworzonego przez huczną zabawę do zadumy, refleksji.
Halloween przyszło do nas z Zachodu i jest obchodzone w podobnym czasie co Wszystkich Świętych, dlaczego?
Ta przestrzeń rozwinęła się u protestantów, gdzie nie ma odniesienia do świętych, nie ma kalendarza świętych, ta sfera została wyrzucona. W związku z tym potrzebowano alternatywy. W protestantyzmie przyjęło się więc Halloween. Znamienne jest, że to tzw. święto jest jednym z głównych wydarzeń dla satanizmu.
Czy katolik może obchodzić Halloween, czy jest to forma grzechu?
Najlepiej obchodzić Halloween dookoła i podchodzić do niego ostrożnie. Jest czas na zabawę, można się poprzebierać, zapukać do sąsiadów, ale np. na Boże Narodzenie, by podzielić się opłatkiem. O cukierki można poprosić, ale niekoniecznie w tym czasie. Jestem jak najbardziej za zabawą, ale nie w okresie Wszystkich Świętych. To chyba kolejny przykład tego, że Polacy mają pewne poczucie niższości wobec Zachodu i bezkrytycznie przyjmują wszystko, co się im proponuje. Można przecież inaczej spędzić czas przed Wszystkimi Świętymi. Dobrą alternatywą są wieczory ze świętymi, gdy również w sposób radosny i zarazem konstruktywny można spędzić wigilię uroczystości Wszystkich Świętych.
Wywiad ukazał się w dzisiejszym numerze dziennika "Gazeta Polska Codziennie"
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Ziobro ukarany za nieobecność na nielegalnej komisji ds. "Pegasusa". Polityk: "ukarała mnie celebrytka TVN"
Dla Tuska Trump to "nakryty na kradzieży złodziej", a dla żony Sikorskiego - "produkt mafijnego świata"
Najnowsze
Kanthak: Donald Tusk jest boomerem, który uważa, że żyje w czasach, kiedy nie było Internetu
Ziobro ukarany za nieobecność na nielegalnej komisji ds. "Pegasusa". Polityk: "ukarała mnie celebrytka TVN"
Express Republiki | 09.11.2024 | Republika
Obywatelskie ujęcie kompletnie pijanego... policjanta, który przewoził dziecko