Gupta: opieka nad kotem, psem lub ptakiem może być katalizatorem interakcji społecznych

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotna jest dbałość o zdrowie – nie tylko ciała, ale też umysłu. Neurochirurg dr Sanjay Gupta twierdzi, że w utrzymaniu dobrej kondycji umysłowej pomocne jest posiadanie zwierząt, które są „katalizatorem interakcji społecznych”.
– Niemal każdy rozumie, jak ważne jest zdrowie mózgu, ale niewiele osób ma pojęcie, jak uczynić mózg zdrowszym, lub że osiągnięcie takiego celu jest w ogóle możliwe. Większość ludzi wydaje się wierzyć, że ten tajemniczy organ zamknięty w twardej czaszce jest swego rodzaju czarną skrzynką, nietykalną i niemożliwą do ulepszenia. To nie prawda – mówi dr Sanjay Gupta na łamach Daily Mail.
– Niektóre z najbardziej wpływowych i modyfikowalnych czynników związanych z osłabieniem funkcji poznawczych są związane ze stylem życia: brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, palenie, izolacja społeczna, zły sen, brak czynności stymulujących umysł i nadużywanie alkoholu – wymienia dr Gupta.
– Opieka nad kotem, psem lub ptakiem może być katalizatorem interakcji społecznych. Psy są szczególnie dobrymi „lodołamaczami” społecznymi, ponieważ służą jako wyzwalacz rozmowy między nieznajomymi – wyjaśnia lekarz.
– Trudno powiedzieć, dlaczego utrzymywanie kontaktów społecznych odgrywa tak ważną rolę w utrzymaniu młodego mózgu. Jednym z powodów może być to, że zapewnia bufor przed szkodliwymi fizycznymi skutkami stresu – dodaje neurochirurg i zaznacza, że osoby z mniejszą liczbą połączeń społecznych częściej zgłaszają problemy, takie jak zaburzenia snu, osłabienie układu odpornościowego i wyższy poziom hormonów stresu.
Polecamy Debata Republiki
Wiadomości
Najnowsze

Co z "cyberatakiem" na PO? Żaryn: rząd odpuszcza sobie rzetelne informowanie o zagrożeniach

Za zakupy świąteczne płacimy tyle, co Niemcy, którzy zarabiają dwa razy więcej!

Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości
