Polska zaskarżyła do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą podatku handlowego w naszym kraju. Zdaniem KE, proponowany podatek to „niedozwolona pomoc publiczna”.
Do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości trafiła skarga strony polskiej na decyzję Komisji Europejskiej w związku z proponowanym przez rząd podatku handlowym. Projekt zakładał dla przedsiębiorstw wyższy podatek od przychodu powyżej 170 mln złotych miesięcznie. We wrześniu KE wstrzymała polską ustawę o podatku handlowym, twierdząc, że jest ona niezgodna z prawem unijnym.
„Stawki podatku oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o dochodach niższych niż 170 mln złotych selektywną przewagę nad ich konkurentami, czyli są niedozwoloną przez UE pomocą publiczną” - pisała w uzasadnieniu KE.
Takiego sprzeciwu nie budzą podobne regulacje stosowane we Francji czy w Hiszpanii. - Każde państwo ma autonomię w wyznaczaniu rodzaju obowiązującego podatku i jego kwoty – mówił „GPC” poseł Artur Soboń z Prawa i Sprawiedliwości.
Komisji Europejskiej nie przeszkadzało również to, że Bank Światowy oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przyznał pożyczkę w wysokości niemal 1 mld dolarów sklepom Lidl oraz Kaufland na „rozkręcenie” sieci w Polsce i krajach sąsiednich.
Więcej o sprawie w dzisiejszym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”.