Przejdź do treści

ESG Europa - czy Europejski Zielony Ład może popaść w nieład [wideo]

Źródło: Materiały prasowe

III Kongres ESG „Liderzy zrównoważonego rozwoju – Europa”. To wydarzenie, które odbyło się 31 stycznia 2024 r. w Warszawie, jest motywem przewodnim obecnego numeru kwartalnika „Raport ESG”. Magazyn jest dostępny w salonach Empik w całej Polsce, a także w sieci internetowych księgarni. Kwartalnik porusza tematy społecznej odpowiedzialności biznesu, ochrony środowiska i ładu korporacyjnego.

Hasło III Kongresu wskazuje, że panelowe debaty tym razem zostały wzmocnione europejską perspektywą. Lecz też stało się symboliczne, bo jak wynika z większości debat, sprawy zrównoważonego rozwoju i ESG łączą się z realizacją Europejskiego Zielonego Ładu, a ten z ekonomią, a mówiąc prościej – z pieniędzmi. ESG, Zielony Ład, zero waste – muszą się opłacać. Banał? Nie, skoro narasta sprzeciw wobec Zielonego Ładu. Czyli jest o czym mówić. Lecz może najpierw parę zdań o samym Kongresie, który znalazł odzwierciedlenie na łamach Raportu ESG. Rzecz jasna, nie da się wymienić wszystkich ciekawych debat, bo to oznaczałoby powielenie spisu treści magazynu. Podczas Kongresu mieliśmy sytuację win-win, gdyż nikt nie stracił na wymianie myśli, stąd tylko przykłady. Wykład prof. Marcina Wiącka, Rzecznika Praw Obywatelskich, jest syntezą oglądu zrównoważonego rozwoju z perspektywy Praw Człowieka, które powinny być fundamentem ESG. List posła Marka Sawickiego, przewodniczącego sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, zawiera m.in. mocny, krytyczny akcent dotyczący polityki rolnej UE.

Triada globalnych wyzwań

Jeżeli uznać, że triadę największych wyzwań stojących przed globalną społecznością tworzą zmiany klimatu, konflikty zbrojne i rozwój sztucznej inteligencji, to warto wspomnieć o debacie poświęconej AI. Poprzedziło ją fundamentalne wystąpienie prof. Aleksandry Przegalińskiej, które redakcja zaprezentowała na swoich łamach. Ponieważ prof. wystąpiła pod postacią swego avatara, to przedstawię ją tu „wirtualnie” - tak, jak sama się przedstawia na LinkedIn: Vice Rector at Kozminski University, Harvard CLJE Senior Research Associate & SwissCognitive and #Digital EUAmbassador.

Rozważania o AI dopełnia tekst Macieja Chojnowskiego, współtwórcy i dyrektora

programowego Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites. A klimat? Przewijał się we wszystkich debatach, w tym o gospodarce cyrkularnej. Tu polecam wywiad z Martyną

Zastawną, założycielką i właścicielką WoshWosh, promotorką i edukatorką odpowiedzialnej konsumpcji mody oraz kultury less waste. Konflikty wojenne? Ten wątek także się przewijał, choćby pod rozważaniami o odpowiedzialnym łańcuchu dostaw. Wszystkie debaty i wystąpienia, w tym tak holistyczne jak Davida Evangelisty, Regional President & Managing Director, Special Olympics Europe Eurasia, są dostępne na profilu Fundacji XBW na kanale Youtube.

Łyżka dziegciu

To tylko przykłady, bo debatowano nad wieloma bardzo palącymi sprawami, jak choćby o wykluczeniu osób z niepełnosprawnościami, zwiększaniu konkurencyjności czy o tym, jak przekonywać nieprzekonanych do ESG. Jednym z nieprzekonanych jest Tomasz Wróblewski, Prezes Warsaw Enterprise Institute. Uważa on ESG za ideologiczny wymysł i wskazuje, że Europa relatywnie ubożeje. Jest to łyżka dziegciu organizatorów w beczce kongresowego miodu, warto jednak konfrontować różne poglądy, aby uniknąć zamknięcia się w bańce informacyjnej.

Niemieckie alternatywy 

Wszak mamy nie tylko protesty rolników przeciwko Zielonemu Ładowi i skrajnie radykalne żądania, o których m.in. przeczytamy na łamach kwartalnika. Zobaczmy też parę luźnych obrazków z wiodącej gospodarki Europy. Niemieckie stowarzyszenie zrzeszające kilkadziesiąt dużych firm podkreśla, że kryzysy ostatnich lat wynikają z zaniedbania niemieckiej polityki gospodarczej, energetycznej i ekologicznej. I alarmują, że jest to jedna z przyczyn wzrostu siły Alternative für Deutschland. Volkswagen uplasował nową fabrykę w USA, a BASF zainwestuje w fabrykę w Chinach, ze względu na atrakcyjne warunki. Europejski rynek elektryków podbijają chińscy producenci. 

Paul Ziemiak, ważny polityk CDU napisał na X: „Swoją drogą, nikt rozsądny w Polsce nie rozumie, dlaczego Niemcy same niszczą swoje sprawne elektrownie jądrowe.” Komentarze niemieckich obywateli: „My też nie”. Lista niemieckich specjalnych zezwoleń i wyłączeń spod dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych liczyła w 2022 r. aż 14 155 pozycji.

I jedno z wielu symbolicznych zachowań - burmistrz Hamburga Peter Tschentscher (SDP) zrezygnował z elektrycznych samochodów, bo nawet luksusowy Mercedes EQE 500 za 120 tys. euro ma zbyt mały zasięg, aby dojechać do Berlina i z powrotem.

Czego zabrakło?

To tylko luźne, hasłowe przykłady. Niepokoje wokół Zielonego Ładu i polityki imigracyjnej mamy w różnych krajach UE, mamy miotanie się brukselskich decydentów, wzrost partii Le Pen. I wybory do europarlamentu za pasem, które mogą niejednego zszokować. Co się stało? Czego zabrakło? Dialogu? Świadomości, że poza obliczaniem CO2 trzeba też policzyć odporność społeczeństw na bilionowe koszty transformacji?  

Redakcja zostawiam nas z tymi pytaniami, zachęcając zarazem do bardzo różnorodnej – również tej niezwiązanej z Kongresem – lektury.

Jedyny taki raport w Polsce 

„Raport ESG” to magazyn gospodarczy i pierwsze takie wydawnictwo na polskim rynku poświęcone zagadnieniom ESG. Wydawcą magazynu jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, główny organizator Kongresu ESG. Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa.

Fundacja współorganizuje także Konkurs o Tytuł Pracodawcy Godnego Zaufania – promujący dobre praktyki pracodawców, którego XIV już edycja odbędzie się w listopadzie 2024 r.

W magazynie, dostępnym w wersji papierowej i elektronicznej, na 68 stronach znajdziemy opinie, komentarze i artykuły, a także wskazówki i kierunki działania dla rozwoju idei ESG przygotowane z myślą o polskich przedsiębiorcach. Po raz pierwszy informacje na ten temat zostały zebrane w jednym miejscu, w przyjaznej czytelnikowi formie. „Raport ESG” jest kwartalnikiem, a jego cena to 19,90 PLN. Redakcja przygotowała też atrakcyjną ofertę dla prenumeratorów.

Najnowszy Raport ESG można kupić pod linkiem: https://www.e-kiosk.pl/numer,431246,raport_esg

AM
Źródło: Telewizja Republika

Wiadomości

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Stanowski chce być kandydatem, ale nie prezydentem

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożaru w tureckim hotelu

Nawrocki: nigdy nie podpiszę ustawy zwiększającej wiek emerytalny Polek i Polaków

Morawiecki o relacjach polsko-amerykańskich: „Zaprzysiężenie Trumpa zwiastuje zmiany w Europie”

PiS oczekuje wypłaty subwencji po decyzji Sądu Najwyższego

Małecki: Tusk boi się przegranych wyborów

Najnowsze

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha