Dziś przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

W tym roku została ona przeniesiona z 3 na 2 maja, gdyż 3 maja przypada w IV niedzielę wielkanocną, która nie przyjmuje innych świąt.
Uroczystość Królowej Polski nawiązuje do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów Jana Kazimierza, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Jak powiedział Polskiemu Radiu ksiądz Krzysztof Czapla z sekretariatu fatimskiego w Zakopanem na Krzeptówkach tytuł Królowej Polski wiąże się z historią włoskiego misjonarza, jezuity Giulio Mancinelliego i sięga 1608 roku. - Miał widzenie Matki Bożej, zwrócił się do niej z prośbą, by powiedziała, jakim imieniem chciałaby być chwalona poza tymi, które są w Litanii Loretańskiej - mówił ksiądz Czapla.
Jak dodał, misjonarz w odpowiedzi usłyszał od Maryi, by nazywał Ją Wniebowziętą Królową Polski. Ksiądz Czapla powiedział, że w 1610 roku ojciec Mancinelli przyjechał do Krakowa i na Wawelu po raz pierwszy ogłasza wieść, że Maryja pragnie być nazywana Królową Polski. Na pamiątkę tego wydarzenia na wieży kościoła mariackiego została umieszczona korona Maryi.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze

Ziemkiewicz: nikogo nie dziwi, że w nagonce na Nawrockiego brało udział ABW
Nawrocki: art. 7 Konstytucji o praworządności w Polsce Tuska przestał obowiązywać [WIDEO]

Trump, NATO i broń dla Ukrainy. Kandydaci ścierają się w debacie
