Dziś przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

W tym roku została ona przeniesiona z 3 na 2 maja, gdyż 3 maja przypada w IV niedzielę wielkanocną, która nie przyjmuje innych świąt.
Uroczystość Królowej Polski nawiązuje do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów Jana Kazimierza, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Jak powiedział Polskiemu Radiu ksiądz Krzysztof Czapla z sekretariatu fatimskiego w Zakopanem na Krzeptówkach tytuł Królowej Polski wiąże się z historią włoskiego misjonarza, jezuity Giulio Mancinelliego i sięga 1608 roku. - Miał widzenie Matki Bożej, zwrócił się do niej z prośbą, by powiedziała, jakim imieniem chciałaby być chwalona poza tymi, które są w Litanii Loretańskiej - mówił ksiądz Czapla.
Jak dodał, misjonarz w odpowiedzi usłyszał od Maryi, by nazywał Ją Wniebowziętą Królową Polski. Ksiądz Czapla powiedział, że w 1610 roku ojciec Mancinelli przyjechał do Krakowa i na Wawelu po raz pierwszy ogłasza wieść, że Maryja pragnie być nazywana Królową Polski. Na pamiątkę tego wydarzenia na wieży kościoła mariackiego została umieszczona korona Maryi.
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości

Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]
NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego
Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska
Najnowsze
