23 sierpnia przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu. Data nawiązuje do rocznicy zawarcia w 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow, który dzielił strefy wpływów nazistowskich Niemiec i ZSRR w Europie Środkowo-Wschodniej. Symbolem walki z dwoma totalitaryzmami jest postać Rotmistrza Witolda Pileckiego oficera rezerwy Wojska Polskiego, współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej, dobrowolnego więźnia KL Auschwitz, oficera Komendy Głównej Armii Krajowej i „NIE". W wyniku fikcyjnego procesu został on bestialsko zamordowany 25 maja 1948.
Tomasz Stefanek z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami imienia Witolda Pileckiego w rozmowie z Polskim Radiem mówił – Chcąc przywołać historie ofiar totalitaryzmów, Ośrodek stworzył internetową bazę "Zapisy Terroru", prowadzoną w języku polskim i angielskim.(...) W tej chwili mamy już około 2 tysięcy zeznań zbieranych przez Główną Komisję Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Bardzo przejmujące, indywidualne historie ludzi, którzy stracili swoich bliskich w masowych rozstrzelaniach, którzy doświadczyli ludobójstwa na Woli, pacyfikacji wsi, na przykład na Kielecczyźnie, ale też polskich Żydów, którzy opowiadają o realiach życia w gettach czy takich, którzy uciekli z transportów do obozów zagłady
Portal zapisyterroru.pl poszerzy się również o świadectwa świadków zbrodni sowieckich. 17 września Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami opublikuje kilkaset relacji Polaków, którzy opuścili Związek Sowiecki z Armią Andersa.
Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu został ustanowiony przez Parlament Europejski. Po raz pierwszy święto było obchodzone w 2009 roku, w 70. rocznicę zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow.
Dziś obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Zobacz "Zapisy Terroru" na https://t.co/tMgYZeXaxX pic.twitter.com/LSDZb7Gtr1
— Ministerstwo Kultury (@MKiDN_GOV_PL) 23 sierpnia 2017