Przejdź do treści
22:03 "Financial Times": USA i UE przełamały impas w rozmowach na temat ceł i rozpoczęły poważne negocjacje, by nie dopuścić do wejścia w życie taryf, jakie prezydent Donald Trump zamierzał nałożyć na europejskich partnerów
21:43 Francja: rząd chce zaostrzyć kontrole przesyłek z towarami z Chin, takich jak platformy Shein i Temu
18:37 USA: Hadi Matar, mężczyzna który w 2022 r. ciężko ranił nożem powieściopisarza Salmana Rushdiego, został w piątek skazany na karę 25 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa
17:07 Sąd Rejonowy Lublin-Wschód uniewinnił dwóch policjantów od zarzutu nieumyślnego spowodowania śmierci mężczyzny, którego zatrzymali i obezwładnili podczas interwencji na jednej z ulic Lublina w sierpniu 2020 roku
16:03 Turcja: minister obrony Ukrainy Rustem Umierow poinformował, że podczas piątkowych rozmów w Stambule ukraińska i rosyjska delegacja omówiły możliwość przeprowadzenia wymiany jeńców w wymiarze 1000 na 1000 osób
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie W sobotę akcja Ruchu Obrony Granic na przejściu granicznym Zgorzelec/Görlitz. Protest przeciw paktowi migracyjnemu i wydaleniom z Niemiec rozpocznie się o godz. 12.00
Spotkanie W sobotę 17 maja o godzinie 7.30 w Parafii św. Stanisława w Warszawie (ul. Bema 73/75) odbędzie się Msza św. w intencji Telewizji Republika przed Obrazem Matki Bożej Elekcyjnej. Po niej zakończenie nowenny przed wyborami prezydenckimi
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Dziennikarski poker: Dlaczego Tusk milczy w sprawie Nowaka? Odpowiada europoseł Kuźmiuk

Źródło: Telewizja Republika

W drugiej części programu „Dziennikarski poker” redaktor naczelna Telewizji Republika Dorota Kania rozmawiała z europosłem Prawa i Sprawiedliwości Zbigniewem Kuźmiukiem.

- Czy na temat sprawy Sławomira Nowaka mówi się coś w kuluarach PE i dlaczego Donald Tusk milczy? - zapytała prowadząca. 


– Być może jakieś komentarze pojawią się dopiero w czwartek, kiedy Parlament Europejski zbierze się na nadzwyczajnej sesji podsumowującej wyniki ostatniego szczytu. Jednak faktycznie zadziwiający jest ten brak komentarza ze strony Donalda Tuska. Przypomnijmy, że były szef Rady Europejskiej podczas kampanii wyborczej w zasadzie każdego dnia pisał jakiegoś tweeta, bardzo dokuczliwego, uszczypliwego dla rządzących, Zjednoczonej Prawicy. Teraz, po kilkudziesięciu godzinach od zatrzymania Nowaka żadnego komentarza nie ma- zauważył polityk PiS.

 

– Być może milczenie Tuska jest związane z faktem, że sprawa, w związku z którą Sławomir Nowak został zatrzymany w jakimś sensie wiąże się z pieniędzmi europejskimi przeznaczonymi na modernizację, budowę, remonty dróg na Ukrainie. Szefem RE był wówczas Donald Tusk. I jak się powszechnie mówi, to wtedy właśnie te pieniądze popłynęły na Ukrainę i najprawdopodobniej właśnie z tymi pieniędzmi związana była nominacja dla Sławomira Nowaka- dodał europoseł Kuźmiuk.

 

– Ta nominacja była wówczas dość zaskakująca. Zastanawiano się, dlaczego człowiek, który wprawdzie zajmował się w Polsce transportem, jednak nie odnosił specjalnie sukcesów na tym polu, miałby nagle uzdrowić drogownictwo na Ukrainie i zostać szefem tak ważnej instytucji- ocenił.

 

W dalszej części programu redaktor Kania zapytała swojego rozmówcę o wyniki szczytu UE w Brukseli.

 

– Z punktu widzenia przyszłości Unii Europejskiej i jej poszczególnych krajów, kluczowy jest fakt, że do tego porozumienia doszło- wskazał europarlamentarzysta.

 

- A mogło nie dojść? Było prawdopodobieństwo, że szczyt zostanie zerwany?- dopytywała prowadząca.

 

– Zdecydowanie tak. Na początku stanowiska tzw. grupy skąpców, czyli Holandii, Austrii, Danii i Szwecji oraz krajów południa były tak odległe, że połączenie tego swoistego ognia z wodą wydawało się wręcz niemożliwe- wskazał Zbigniew Kuźmiuk.

 

– Olbrzymią rolę odegrała tutaj kanclerz Angela Merkel i to jej determinacja stała za determinacją szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela- ocenił polityk.

 

Dorota Kania zapytała również o kwestię powiązania wypłaty unijnych środków z praworządnością.

 

– Przede wszystkim takie porozumienie musi być zaakceptowane przez Parlament Europejski, który ma kompetencje na szczęście znacznie mniejsze niż parlamenty narodowe. Natomiast w sprawach finansowych jest władzą równorzędną z Radą Europejską. Nie wystarczy zatem przyjęcie budżetu i innych planów finansowych przez RE, pozytywną decyzję musi wyrazić również parlament- powiedział europoseł.

 

– A przecież w Parlamencie Europejskim zupełnie niedawno miażdżącą większością głosów doszło do przyjęcia rezolucji, w której PE żądał wprost blokowania środków dla krajów, które nie przestrzegają praworządności określanej w artykule drugim traktatu, czyli określanej bez żadnych kwantyfikatorów. Komisja Europejska na podstawie informacji pochodzącej z kraju członkowskiego stwierdza, że doszło do złamania praworządności i blokuje środki dla tego kraju- dodał.

 

– Na szczęście to, co jest zawarte w porozumieniu, punkty 22. i 23. są na tyle ogólne, że każdy kraj członkowski może powiedzieć, że bez ostatecznej decyzji Rady Europejskiej do takiej blokady nie dojdzie, a w czwartek pewnie pan Michel i pani von der Leyen powiedzą, że udało im się przeforsować w ustaleniach szczytu powiązanie przyszłych wydatków europejskich właśnie z praworządnością- zaznaczył polityk.

 

– Na tym polega ta polityka i myślę, że dzięki temu zabiegowi jest duża szansa, że rezolucja PE w sprawie tego porozumienia będzie zawierała takie różne uwagi, ale będzie pewnie pozytywna- podkreślił gość TV Republika.

TV Republika

Wiadomości

Konsternacja w NATO: USA rozpoczynają dyskusję o redukcji sił w Europie

Cerkiew będzie szkolić do służby w armii rosyjskiej. Ponure dane

FIFA potwierdza: Trump podjął decyzję w sprawie Mundialu 2026

Śmiertelna panika podczas rozdawania pomocy humanitarnej

Prezydent Mołdawii zagłosowała w wyborach na prezydenta Rumunii

Putin mianuje "krwawego generała" dowódcą wojsk lądowych

Koniec kampanii. Czego nie można robić podczas ciszy wyborczej?

Jak odzyskać Polskę? Sakiewicz: Wynik pierwszej rundy może być bardzo ważny

O tym warto wiedzieć przed wyborami - o tym trzeba wiedzieć głosując

"Zatrzymanie" i "inna czynność seksualna". Zarzuty dla 24-latka, u którego znaleziono zaginioną 11-letnią Patrycję

Puchar Świata w boksie: Julia Szeremeta ze złotem!

Zmarł prof. Zbigniew Chłap - lekarz, społecznik, naukowiec, wieloletni działacz „Solidarności”

Niemiecka policja pod Warszawą. Co oni tu robią?

Agora Klarenbacha tuż przed ciszą wyborczą

Inwazja szczurów, czyli wielki problem hokejowych mistrzostw świata w Szwecji

Najnowsze

Konsternacja w NATO: USA rozpoczynają dyskusję o redukcji sił w Europie

Prezydent Mołdawii zagłosowała w wyborach na prezydenta Rumunii

Putin mianuje "krwawego generała" dowódcą wojsk lądowych

Koniec kampanii. Czego nie można robić podczas ciszy wyborczej?

Jak odzyskać Polskę? Sakiewicz: Wynik pierwszej rundy może być bardzo ważny

Cerkiew będzie szkolić do służby w armii rosyjskiej. Ponure dane

FIFA potwierdza: Trump podjął decyzję w sprawie Mundialu 2026

Śmiertelna panika podczas rozdawania pomocy humanitarnej