W drugiej części programu głos zabrali prof. dr hab. Henryk Domański, socjolog PAN oraz prof. Arkadiusz Jabłoński socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Eksperci dyskutowali na temat, który poruszany był również w pierwszej części programu. Zastanawiano się, jak poróżnienie stanowisk w Zjednoczonej Prawicy wpłynie na przyszłość koalicji.
Obaj socjologowie doszli do wniosku, że prawdopodobieństwo na rozbicie jedności Zjednoczonej Prawicy i doprowadzenie do jej rozłamu jest niewielkie.
#WPunkt | Henryk #Domański: Prawdopodobieństwo na rozbicie tej koalicji jest małe.#włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? (@RepublikaTV) September 20, 2020
Arkadiusz Jabłoński zauważył, że tak naprawdę mniejsze partie koalicyjne były tą znaczącą wartością dodaną w wyborach i to właśnie one „zapunktowały” w ostatecznym wyniku, które poskutkowało zwycięstwem.
#WPunkt | @arekja4 (@KUL_Lublin): Po tych zwycięstwach wyborczych okazało się, że te mniejsze partie koalicyjne także uzyskały bardzo dobre wyniki.#włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? (@RepublikaTV) September 20, 2020
Z kolei Henryk Domański orzekł, że najmocniejsza z partii koalicyjnych PO według niego nie zdobędzie drastycznego wzrostu poparcia. Wyjątkiem natomiast może okazać się poparcie dla PSL-u.
#WPunkt | Henryk #Domański: Nie sądzę, żeby #PO oczekiwała jakiegoś wzrostu poparcia, #Lewica także je traci niż zyskuje. Wyjątkiem może być #PSL, (...) #Konfederacja prawdopodobnie także by uzyskała coś więcej.#włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? (@RepublikaTV) September 20, 2020
Arkadiusz Jabłoński zauważył natomiast, że na poparcie będzie mógł liczyć Ruch Szymona Hołowni, a sam kontekst mógłby „zaktywizować elektorat Ruchu”.
#WPunkt | @arekja4 (@KUL_Lublin): Teraz ten ruch nie jest zbyt ekspansywny. (...) Kontekst wyborów mógłby być taką energią, która zaktywizuje elektorat Szymona #Hołownia. #włączprawdę z #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? (@RepublikaTV) September 20, 2020