Desygnowanie Mateusza Morawieckiego możliwe jeszcze dziś. Jak wygląda procedura?

Jeszcze dziś wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki może zostać desygnowany na nowego premiera – wynika z nieoficjalnych doniesień medialnych. Głosowanie nad wotum zaufania dla nowego szefa rządu miałoby się odbyć we wtorek. Zgodnie z konstytucją prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od przyjęcia dymisji poprzedniego gabinetu i odbiera przysięgę od członków nowo powołanego rządu. Po powołaniu nowy premier ma dwa tygodnie na wygłoszenie expose.
NOWY PREMIER
Wczoraj Beata Szydło na ręce Komitetu Politycznego PiS złożyła rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji, rezygnacja została przyjęta. Komitet Polityczny wysunął na stanowisko premiera kandydaturę Mateusza Morawieckiego. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Szydło ma objąć stanowisko wicepremiera, a reszta zmian w rządzie ma nastąpić w styczniu.
– Używając metafory sportowej, czasem trener, w tym wypadku Jarosław Kaczyński, zmienia zawodników, żeby drużyna grała lepiej. Najważniejsze jest to, że pani premier będzie grała w tym zespole na bardzo ważnej pozycji. Bardzo wysoko zawiesiła poprzeczkę standardów w życiu publicznym. Myślę, że w przyszłości wiele osób może się od niej uczyć. Wyborcy PiS mają pełne zaufanie do Jarosława Kaczyńskiego, a to, że pani premier Szydło pozostanie w rządzie postacią kluczową, jest sygnałem, który nasi wyborcy odbiorą pozytywnie – mówił europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
CO DALEJ?
Według nieoficjalnych doniesień medialnych, desygnacja Mateusza Morawieckiego na premiera ma nastąpić jeszcze dziś; na najbliższy wtorek zaplanowano wotum zaufania dla rządu Morawieckiego.
"Prezydent Rzeczypospolitej desygnuje Prezesa Rady Ministrów, który proponuje skład Rady Ministrów. Prezydent Rzeczypospolitej powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów" – brzmi art. 154 konstytucji.
Nowy premier, w ciągu 14 dni od powołania przez prezydenta, przedstawia Sejmowi program działania Rady Ministrów (expose) z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Następnie dochodzi do głosowania.
Polecamy Rekonstrukcja rządu
Wiadomości
"Nie kaprys, tylko miłość". Olga Kalicka odpowiada Wolińskiemu po jego komentarzu o karmieniu piersią
Książka „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” wśród czterech najpopularniejszych książek historycznych 2025 roku
Artykuł sponsorowany
Najnowsze

Książka „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” wśród czterech najpopularniejszych książek historycznych 2025 roku
Artykuł sponsorowany

Robert Bąkiewicz zaprasza na XIV Marsz Powstania Warszawskiego

PILNE: Sejm zdecydował o postawieniu szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu
