Jeszcze dziś wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki może zostać desygnowany na nowego premiera – wynika z nieoficjalnych doniesień medialnych. Głosowanie nad wotum zaufania dla nowego szefa rządu miałoby się odbyć we wtorek. Zgodnie z konstytucją prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od przyjęcia dymisji poprzedniego gabinetu i odbiera przysięgę od członków nowo powołanego rządu. Po powołaniu nowy premier ma dwa tygodnie na wygłoszenie expose.
NOWY PREMIER
Wczoraj Beata Szydło na ręce Komitetu Politycznego PiS złożyła rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji, rezygnacja została przyjęta. Komitet Polityczny wysunął na stanowisko premiera kandydaturę Mateusza Morawieckiego. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Szydło ma objąć stanowisko wicepremiera, a reszta zmian w rządzie ma nastąpić w styczniu.
– Używając metafory sportowej, czasem trener, w tym wypadku Jarosław Kaczyński, zmienia zawodników, żeby drużyna grała lepiej. Najważniejsze jest to, że pani premier będzie grała w tym zespole na bardzo ważnej pozycji. Bardzo wysoko zawiesiła poprzeczkę standardów w życiu publicznym. Myślę, że w przyszłości wiele osób może się od niej uczyć. Wyborcy PiS mają pełne zaufanie do Jarosława Kaczyńskiego, a to, że pani premier Szydło pozostanie w rządzie postacią kluczową, jest sygnałem, który nasi wyborcy odbiorą pozytywnie – mówił europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
CO DALEJ?
Według nieoficjalnych doniesień medialnych, desygnacja Mateusza Morawieckiego na premiera ma nastąpić jeszcze dziś; na najbliższy wtorek zaplanowano wotum zaufania dla rządu Morawieckiego.
"Prezydent Rzeczypospolitej desygnuje Prezesa Rady Ministrów, który proponuje skład Rady Ministrów. Prezydent Rzeczypospolitej powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów" – brzmi art. 154 konstytucji.
Nowy premier, w ciągu 14 dni od powołania przez prezydenta, przedstawia Sejmowi program działania Rady Ministrów (expose) z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Następnie dochodzi do głosowania.