Dane Reporterów Bez Granic o wolności mediów. Polska wypada gorzej niż większość Europy
Według monitoringu, jaki prowadzi międzynarodowa organizacja zajmująca się wolnością mediów Reporterzy Bez Granic, w Europie Środkowo-Wschodniej, tylko Bułgaria, Ukraina, Białoruś oraz Rosja mają gorsze oceny od Polski. Nasz kraj znajduje się w jednej kategorii z Rumunią i Chorwacją.
Reporterzy Bez Granic (ang. Reporters Without Borders, fr. Reporters Sans Frontières) prowadzą stały monitoring wolności mediów na świecie. W Europie znaczna większość krajów posiada najwyższą ocenę określaną jako „Dobra sytuacja” (good situation). Trochę niżej znajduje się kategoria „satysfakcjonująca sytuacja” (satisfactory situation) i to właśnie w niej obok Rumuni oraz Chorwacji znalazła się Polska.
W naszym regionie większość państw, włączając takie kraje jak Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Czechy, Słowacja czy Węgry, posiada najwyższą ocenę wolności mediów według RSF. Tę samą ocenę co Polska posiadają jedynie Rumunia, Chorwacja oraz Włochy. Gorzej ocenione zostały tylko Ukraina i Bułgaria - „zauważalne problemy” (noticeable problems) oraz Białoruś i Rosja, gdzie sytuacja została określona jako „trudna„ oraz „bardzo trudna„.
Ostatnie dwa przypadki godzące w wolność prasy w Polsce według Reporterów Bez Granic miały miejsce w 2014 roku. Pierwszy to wkroczenie funkcjonariuszy ABW do redakcji tygodnika Wprost po upublicznieniu rozmów czołowych przedstawicieli rządu i wybuch tzw. „afery taśmowej”. Natomiast drugi to ostatnie zatrzymanie dziennikarza Telewizji Republika oraz fotoreportera Polskiej Agencji Prasowej podczas protestów pod siedzibą Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie.
Reporterzy Bez Granic jest międzynarodową organizacją pozarządową, która propaguje i monitoruje prawo do wolności mediów na całym świecie.