„Dał świadectwo o wartościach, które stanowią o godności człowieka i społeczeństwa: prawdzie, jedności, wolności, miłości miłosiernej i wierności” – tymi słowami wita zwiedzających Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Od niedawna wyjątkową ekspozycję można zobaczyć także w internecie.
Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki powstało niedługo po jego męczeńskiej śmierci. W salach dolnego kościoła pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu założył je ówczesny proboszcz, ks. prałat Teofil Bogucki.
Sutanna, koszula, spodnie ze skórzanym paskiem i buty to obiekty, które były świadkami tragedii, jaka 35 lat temu spotkała ks. Jerzego. Kapelan Solidarności, który w latach opresji komunistycznej odprawiał Msze za Ojczyznę, gromadząc co miesiąc dziesiątki tysięcy ludzi, w październiku 1984 r. został brutalnie zamordowany przez SB.
Nie tak dawno sutannę, w której zginął ks. Jerzy, oraz inne elementy jego stroju poddano specjalistycznej konserwacji. Przeprowadzono ją tak, aby nie naruszyć śladów dramatu. 19 października, w dniu oficjalnej rocznicy śmierci ks. Popiełuszki, a zarazem w Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych ta wyjątkowa relikwia ma być udostępniona publicznie.
Z kolei 20 października Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki zaprasza do uczestnictwa w grze miejskiej. Będzie można poznać miejsca związane z działalnością kapelana Solidarności na terenie stolicy. Zdecydowanie warto jednak odwiedzić samo muzeum. W dziewięciu salach zgromadzono kilka tysięcy eksponatów, w tym przedmioty osobiste kapłana, zdjęcia, prezentacje filmowe i dźwiękowe. Niedawno placówkę udźwiękowiono i zaopatrzono w audioprzewodniki w siedmiu językach oraz w monitory dotykowe.
Z pomocą w propagowaniu postaci i przesłania kapelana Solidarności przychodzą nowe technologie. Na stronie muzeumkspopieluszki.pl można już zwiedzać placówkę wirtualnie. Jest tam wiele niepublikowanych materiałów i wspomnień oraz, uwaga!, wszystkie homilie z Mszy za Ojczyznę z udziałem ks. Jerzego.
Treści strony, zawierające szerokie tło historyczne, opracowane przez uznanych biografistów kapelana Solidarności – Ewę Czaczkowską i Tomasza Wiścickiego
– już niebawem będą dostępne także w językach obcych. Wszystko to dzięki projektowi realizowanemu przez muzeum i Ośrodek Dokumentacji ks. Jerzego Popiełuszki oraz wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej.
Więcej w weekendowej "Gazecie Polskiej Codziennie".
Serdecznie polecamy weekendowe wydanie „Codziennej” wraz z dodatkiem „Niecodzienna Gazeta Polska”.
— GP Codziennie (@GPCodziennie) 19 października 2019
Więcej już teraz na https://t.co/1HYRtWiDJA #GPC pic.twitter.com/wa9GSbBr9d
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Dzisiaj informacje TV Republika 09.11.2024 | Republika
Giertych chce zmiażdżyć i rozliczyć PiS. W odpowiedzi otrzymał serię celnych ripost
Krajewski: obecna władza nie respektuje Konstytucji RP i równych zasad gry | Gość Dzisiaj
Strzelał z karabinu w kierunku posesji sąsiadów. W domu miał arsenał broni