Sytuacja na Bliskim Wschodzie i w Afryce były głównymi tematami rozmowy ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas dzisiejszego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli.
Ministrowie dyskutowali na temat aktualnych wydarzeń na Bliskim Wschodzie, trwających tam konfliktów i poszukiwania środków deeskalacji. Rada odniosła się także do decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie uznania Jerozolimy za stolicę Izraela. – Cała dyskusja toczy się raczej między Amerykanami, Donaldem Trumpem, a resztą świata, która uznaje prawo międzynarodowe, które mówi, że Jerozolima jest częścią negocjacji pokojowych – powiedział szef polskiej dyplomacji. W trakcie posiedzenia omówiono również sytuację w Iraku oraz perspektywy współpracy UE – Irak. W tym kontekście strona polska podkreśla potrzebę stabilizacji Bliskiego Wschodu oraz, odnosząc się do Iraku, zwraca uwagę na duże zaangażowania naszego kraju, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa.
Przy okazji posiedzenia Rady ministrowie spraw zagranicznych spotkali się także z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Rozmowy dotyczyły m.in. konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz innych konfliktów w regionie Bliskiego Wschodu, a także irańskiego programu nuklearnego. Poruszono także kwestię przeniesienia ambasady USA w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. W tym kontekście minister Waszczykowski zaznaczył, że określenie statusu Jerozolimy powinno być elementem przyszłego porozumienia pokojowego między Izraelem i Palestyną. – Uważamy w dalszym ciągu, że kwestia powinna być rozstrzygnięta w bezpośrednich bilateralnych rokowaniach między Izraelczykami a Palestyńczykami w oparciu o prawo międzynarodowe i rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ – stwierdził.
Wysoka Przedstawiciel Unii ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Federica Mogherini nawiązała także do szczytu krajów UE i Partnerstwa Wschodniego, który odbył się 24 listopada br. w Brukseli.
Podczas spotkania z ministrami spraw zagranicznych z państw grupy G5 Sahel (Mauretania, Mali, Burkina Faso, Niger, Czad) dyskutowano o współpracy w zakresie bezpieczeństwa, zwalczania terroryzmu i nielegalnej migracji. Kraje UE zapewniły w tym kontekście o wsparciu finansowym i materialnym dla Połączonych Sił G5 Sahel (G5 Sahel Joint Force).
Na wspólnym posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych i współpracy rozwojowej państw UE podsumowano z kolei przebieg i wnioski ze szczytu UE-Unia Afrykańska, który odbył się w Abidżanie w dniach 29-30 listopada br.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Koniec Zielonego Ładu? Wszystko w rękach Trumpa
Niemiecka gospodarka jest "kaput". Mocna książka byłego redaktora Financial Times Deutschland
Policjant śmiertelnie postrzelił się na komisariacie w Szczucinie
Czarnek: Polacy zostali oszukani przez rząd Tuska - to rozczarowanie będzie widać w wyborach