Na Szczycie Bałkanów Zachodnich w Poznaniu zaplanowano na dziś rozmowy na temat społeczeństwa obywatelskiego i biznesu. Polska w tym roku przewodzi procesowi berlińskiemu - inicjatywie wspierającej integrację sześciu krajów Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską i jest gospodarzem szczytu. - Europa nie może być postrzegana jako w pełni zjednoczona bez Bałkanów Zachodnich, zarówno z geograficznego jak i geopolitycznego punktu widzenia - mówił podczas otwarcia szczytu szef MSZ.
- Postrzegamy politykę rozszerzania Unii Europejskiej jako jeden z najbardziej wydajnych mechanizmów współpracy europejskiej. Poprzez silniejszą współpracę z krajami Bałkanów Zachodnich chcemy przede wszystkim zwiększać stabilizację i rozwój regionu. Jesteśmy przekonani, że przyjęcie tych krajów do głównego nurtu integracji europejskiej będzie owocne dla całej Unii, dla całego kontynentu, bo tym samym poszerzy obszar wspólnych wartości - mówił szef polskiej dyplomacji.
- Bałkany Zachodnie pozostają kluczowym kierunkiem, jeżeli chodzi o międzynarodowe zaangażowanie Polski - powiedział Jacek Czaputowicz.
W trwającym od środy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele krajów biorących udział w procesie berlińskim - inicjatywie służącej wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską.
W ramach Szczytu odbędzie się Forum Społeczeństwa Obywatelskiego i Forum Biznesu.
-Obietnica, którą Unia Europejska jest gotowa przedłożyć państwom, które są gotowe spełnić najważniejsze kryteria dotyczące przystąpienia do Unii Europejskiej, jest jednym z najważniejszych elementów budujących atrakcyjność Unii Europejskiej - mówi minister Emilewicz.
W związku z poznańskim szczytem Bałkanów Zachodnich do Polski z dwudniową wizytą przylatuje dziś premier Chorwacji Andrej Plenković.
Czytaj także:
Rekordowy budżet na kampanię Donalda Trumpa. Zebrano potężną kwotę
Europoseł PiS Karol Karski wybrany na ważne stanowisko w Parlamencie Europejskim