Przejdź do treści
Cmentarz w Katyniu niszczeje z winy Rosji. Gliński: Obserwujemy próby relatywizacji zbrodni katyńskiej
Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu niszczeje z powodu permanentnej blokady działań ze strony rosyjskiej - podkreślono w opublikowanym we wtorek komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodano, że Polska od kilku lat jest gotowa do przeprowadzenia remontu nekropolii.

Według MKDiN, część polskich sił politycznych dąży do obwinienia rządu o fatalny stan cmentarza w Katyniu. „Próby wpisania złego stanu zachowania cmentarza katyńskiego w bieżący spór polityczny i używanie go jako argumentu przeciwko przeciwnikom politycznym są wyjątkowo nikczemne; uwłaczają pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i obrażają Ich rodziny” – czytamy w komunikacie na stronie MKDiN. W opinii ministerstwa, jedynym powodem niemożności przeprowadzenia prac remontowych jest postawa władz rosyjskich. „Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że od kilku lat pozostaje w stałej gotowości do przeprowadzenia remontu tej nekropolii, a brak działań w tym zakresie jest spowodowany mnożeniem przeszkód formalnych przez stronę rosyjską, pod której zarządem pozostaje cmentarz w Katyniu” – podkreślono.

Przybliżono również dotychczasowy przebieg podejmowanych działań. Już od 2019 r. trwa wymiana dokumentów i korespondencji, w której strona polska zwraca się do władz Rosji o wydanie niezbędnych zgód na przeprowadzenie prac. Początkowo Rosjanie twierdzili, że zgodę na remont może wydać wyłącznie dyrektor Kompleksu Memorialnego w Katyniu. Później wskazywano, że adresatem prośby o zgodę na remont powinno być Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej.

Działania MKDiN i MSZ doprowadziły do uzyskania od Rosji odpowiedzi, że „kwestia formy i trybu udziału strony polskiej w przeprowadzeniu prac remontowych na cmentarzu wojennym w Katyniu znajduje się w fazie opracowywania” - odpowiedź strony rosyjskiej nadeszła po roku od wystosowania pytania. „MKiDN stwierdza permanentny brak woli po stronie rosyjskiej do wydania zgody na przeprowadzenie przez stronę polską remontu Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu i celowe działanie na rzecz rosnącego jego niszczenia” – czytamy w komunikacie.

Na pogarszający się stan cmentarza wojennego w Katyniu zwracał uwagę wicepremier szef MKiDN Piotr Gliński podczas obchodów 80 rocznicy zbrodni na polskich oficerach w marcu 2020 r. Podczas konferencji „Katyń Pro Memoria” zorganizowanej przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia wspólnie z Federacją Rodzin Katyńskich Gliński podkreślił rosnącą niechęć Rosji do zajmowania się wyjaśnianiem i upamiętnianiem Zbrodni Katyńskiej. „W ostatnich latach obserwujemy coraz intensywniejsze próby relatywizacji tej zbrodni, a więc jej pośredniego usprawiedliwiania. W kontrolowanych przez Kreml mediach coraz częściej pojawiają się głosy kwestionujące sowieckie sprawstwo. Podejmowane są próby zdjęcia tablicy pamiątkowej z byłego gmachu NKWD w Twerze, przypominającej, iż to w tym budynku dokonywano egzekucji polskich jeńców. W ostatnim czasie celowo uniemożliwia się nawet przeprowadzenie normalnej renowacji cmentarza w Katyniu” – powiedział wicepremier Gliński 5 marca 2020 roku.

Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu otwarto 28 lipca 2000 r., w ramach obchodów 60. rocznicy zbrodni katyńskiej. Spoczywa na nim około 4,2 tys. ofiar sowieckiej zbrodni na polskich oficerach. Budowa cmentarza rozpoczęła się w 1996 r. i była efektem porozumienia władz Polski i Rosji z 1995 r. Budowę poprzedziła ekshumacja. Wcześniej w miejscu zbrodni znajdował się sowiecki pomnik kłamliwie przypisujący winę za zbrodnię Niemcom oraz drewniany krzyż postawiony z inicjatywy prymasa Józefa Glempa w 1988 r. Pod nim odbyły się pierwsze obchody ku czci pomordowanych podczas wizyty premiera Tadeusza Mazowieckiego w ZSRS w listopadzie 1989 r.

PAP

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?