Chludziński: Na innowacyjności musimy budować eksport
Gościem Macieja Wolnego w programie "Gospodarka na dzień dobry" był Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu. Rozmowa dotyczyła spraw związanych z rozwojem przemysłu w Polsce.
– Szukamy projektów innowacyjnych, które dają szanse ekspertowe - mówił na antenie Telewizji Republika Marcin Chludziński. - Jeśli mamy inwestować w firmy, które dają prawdziwe innowacje, trzeba szukać takich, które dogonią innych na świecie lub znajdują się na rynku, gdzie jest niewielu graczy - zaznaczył gość programu.
"Na innowacyjności musimy budować eksport"
– Obecnie jedną z najbardziej rozwojowych branż jest e-mobilność - mówił Chludziński. - Mocny akcent kładziony jest na tzw. elektryczne autobusy. W tej kategorii jesteśmy w stanie jak równy z równym konkurować z innymi firmami, obecnymi na światowym rynku. Znajdujemy się na podobnym poziomie. Ta branża ma przyszłość - podkreślił prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
– Nie można myśleć o innowacyjności tylko w kategoriach rynku wewnętrznego - powiedział Marcin Chludziński. - Na innowacyjności musimy budować eksport. Daje na to najlepszy wynik, jeśli chodzi o rozwój firm - dodał gość programu.
"Duże szanse są w sektorze automatyki, robotyki i gier komputerowych"
– Duże szanse widzimy też w sektorze automatyki i robotyki - powiedział Chludziński. - Tworzymy wielkie maszyny, sprzedawane we Francji, w Chinach, w USA. Zarówno w przemyśle maszynowym, jak i w automatyce mamy bardzo dobre polskie firmy, które mają szanse osiągnąć sukces na świecie - stwierdził prezes.
– Prężnie rozwija się także branża gier komputerowych - podkreślił gość programu. - Powołaliśmy akcelerator gier komputerowych, który ma za zadanie wspierać młodych pomysłodawców. Sektor gier jest rozwojowy, ponieważ rynek ten rozwija się na całym świecie. Z roku na rok w każdym kraju wydajemy coraz więcej na gry komputerowe - dodał Chludziński.
– "Wiedźmin" jest jednym z przykładów pozytywnego działania polskich twórców - powiedział Marcin Chludziński. - Świat soi przed nami otworem. - Jest wielu kreatywnych młodych ludzi w Polsce, którzy są w stanie podzielić sukces tej gry - stwierdził prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
"W niektórych branżach nie warto się ścigać"
– Istnieją branże, w których inni są 10 dystansów przed nami - zaznaczył Chludziński - Gdybyśmy chcieli w tym momencie stworzyć np. silnik spalinowy 5 generacji, inni są jakieś 10, 15 lat przed nami. W niektórych branżach nie warto warto się ścigać, bo dystans jest zbyt wysoki - dodał gość programu.
"Nie bagatelizujmy portów lotniczych regionalnych"
– Na ten moment trzeba dokładnie przeanalizować pomysł budowy Centralnego Portu Lotniczego w Polsce i doprowadzić do pokazania danych i cyfr - stwierdził Marcin Chludziński. Ostateczną decyzję podejmie jednak Ministerstwo Rozwoju i infrastruktury. Istnieją zarówno argumenty za jak i przeciw. Jako minus często wskazywany jest czas budowy. Jednak to, że Niemcy nie zrobili czegoś w 20 lat, nie znaczy, że my będziemy robić to 30 - powiedział Chludziński.
– Nie bagatelizujmy portów lotniczych regionalnych - zaznaczył gość programu. - Sensownie ulokowane również mają duże możliwości. Wystarczy przypomnieć sukces lotniska w Krakowie. Być może warto też pomyśleć o lotniskach przy naszej granicy wschodniej, np. przy Białorusi - dodał Marcin Chludziński.