CBŚP zlikwidowało dwie największe w Polsce nielegalne fabryki papierosów
Jedna z fabryk działała w Zielonej Górze, zaś druga w Kostowcu, w powiecie pruszkowskim. Wytwórnie są największymi, pod względem produkcyjnym, zlikwidowanymi w tym roku. W obydwu, w ciągu zaledwie minuty, produkowano do 5 tys. papierosów.
W obu fabrykach funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zabezpieczyli ponad 8 ton tytoniu i ponad 5 milionów gotowych papierosów. Straty skarbu państwa szacować można na ponad 50 mln zł.
Wytwórnia nielegalnych papierosów w Zielonej Górze
W halach w Zielonej Górze znajdowała się linia produkcyjna i to właśnie tam, w ciągu zaledwie jednej minuty, produkowano 5 tysięcy papierosów. Papierosy oznaczane były logo znanego producenta, następnie paczkowana, a na końcu trafiały do nielegalnego obrotu. Policjanci zabezpieczyli na miejscu ponad 5 ton tytoniu, kilkaset tysięcy sztuk podrobionych papierosów, a także komponenty niezbędne do nielegalnej produkcji. Według ustaleń funkcjonariuszy CBŚP, działalność grupy wykraczała poza granice Polski. Od sierpnia 2015 roku na rynek mogło trafić nawet 47 milionów nielegalnych papierosów pochodzących z tej wytwórni, a skarb państwa mógł na tym procederze stracić co najmniej 45 milionów złotych.
W Zielonej Górze policjanci zatrzymali pięć osób, które usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych. Wszyscy zatrzymani trafili do aresztu na trzy miesiące.
Nielegalna fabryka w Kostowcu
Według informacji funkcjonariuszy warszawskiego CBŚP, grupa przestępcza działająca w powiecie pruszkowskim, miała werbować i zmuszać do pracy osoby pochodzące zza wschodniej granicy. Okazało się, że w hali magazynowej, w której zmuszano ludzi do niewolniczej pracy, odbywała się nielegalna produkcja papierosów. Policjanci zabezpieczyli dwie kompletne linie do produkcji nielegalnych papierosów, z której każda mogła wyprodukować przynajmniej po 2 miliony sztuk na dobę. W hali zmagazynowano 3 tony krajanki i około 5 milionów gotowych zapakowanych papierosów. Policjanci zabezpieczyli także przygotowane do montażu kolejne maszyny do produkcji papierosów. Straty skarbu państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy dotyczące tylko zabezpieczonych papierosów i tytoniu to ponad 5,5 mln zł.
Sprawa jest rozwojowa. Za tego rodzaju przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
CBŚP zatrzymało znanego boksera. Miał kierować grupą przestępczą