Przejdź do treści
09:36 W. Zełenski: Rosja zaatakowała ostatniej nocy Ukrainę 18 rakietami i 400 dronami
09:04 Małopolskie: Brak stanów alarmowych na rzekach, odwołane ostrzeżenia o burzach i opadach
08:41 Polska: IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami na wschodzie kraju
07:51 Lubelskie: Możliwe gwałtowne wzrosty poziomu wód w rzekach w południowo wschodniej części regionu
07:26 USA: Zawalił się tunel budowany w Los Angeles. Uratowano wszystkich 31 robotników
07:00 Polska: Łowcy cieni CBŚP zatrzymali czterech poszukiwanych m.in. listami gończymi i ENA
06:54 Podkarpackie: Poziom rzek podniósł się ze stanów niskich do średnich, ale bez zagrożenia powodziowego
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

CBOS: ponad połowa Polaków dobrze ocenia walkę rządu z epidemią. Co trzeci Polak - źle

Źródło: PAP/Radek Pietruszka

57 proc. Polaków dobrze ocenia działania rządu mające na celu zwalczanie epidemii; krytycznych jest 36 proc. badanych; 7 proc. nie ma zdania – wynika z sondażu CBOS, którego wyniki opublikowano w poniedziałek.

W sierpniu, kiedy to rejestrowano rekordowo wysoką liczbę przypadków zakażeń SARS-CoV-19 w Polsce, oceny skuteczności rządu w zwalczaniu epidemii pogorszyły się. Większość Polaków nadal jednak pozytywnie ocenia działania podejmowane przez rząd w celu ograniczania epidemii. Obowiązujące obostrzenia uznawane są na ogół za adekwatne do sytuacji.

Z biegiem czasu coraz lepiej oceniane są działania rządu mające na celu pomoc polskim przedsiębiorstwom i pracownikom. Więcej osób uznaje je za wystarczające, niż sądzi, że są one niedostateczne.

Centrum Badania Opinii Społecznej od przełomu maja i czerwca monitoruje społeczne oceny polityki rządu wobec epidemii, chodzi zarówno o postrzeganie skuteczności rządu w zwalczaniu epidemii, jak i oceny jego polityki gospodarczej. Badanie zrealizowane w ostatniej dekadzie sierpnia - miało miejsce w okresie zwiększonej liczby rejestrowanych zakażeń, gdy padł dobowy rekord odnotowanych przypadków.

CBOS podnosi w swojej informacji, że od początku lipca opinie o skuteczności rządu w walce z epidemią istotnie się pogorszyły. Są najgorsze, od kiedy CBOS bada tę kwestię, ale nadal większość Polaków (57 proc., o 7 punktów procentowych mniej niż poprzednio) dobrze ocenia działania rządu mające na celu zwalczanie epidemii. Krytycznych wobec polityki rządu w tym zakresie jest 36 proc. badanych (o 7 punktów więcej niż w lipcu).

15 proc. ankietowanych zdecydowanie dobrze ocenia działania rządu w walce z epidemią, zaś 42 proc. – raczej dobrze. Łączenie to 57 proc. Raczej źle ocenia działania 23 proc., zaś 13 proc. zdecydowanie źle. W sumie to 36 proc. 7 proc. nie ma opinii.

CBOS zwraca uwagę, że pozytywne oceny skuteczności działań rządu przeważają w większości uwzględnionych w analizach grup społeczno-demograficznych.

Zadowoleniu z działań podejmowanych przez rząd w celu zwalczania epidemii sprzyjają: starszy wiek (55+), wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe, stosunkowo nieduże dochody per capita w gospodarstwie domowym oraz mieszkanie na wsi lub w małym mieście. Nieco częściej negatywnie niż pozytywnie działania rządu oceniają ludzie młodzi (do 34. roku życia), osoby najlepiej wykształcone i sytuowane, kadra kierownicza, specjaliści oraz uczniowie i studenci.

Opinie w tej kwestii w dużym stopniu określa orientacja polityczna i światopoglądowa. Działania rządu aprobuje zdecydowana większość badanych identyfikujących się z prawicą (74 proc.), krytycznie ocenia je natomiast ponad połowa osób określających swoje poglądy jako lewicowe (59 proc.). Ponadto im częstszy udział w praktykach religijnych, tym lepsza ocena polityki rządu.

W elektoratach działania urzędującego gabinetu mające na celu zwalczanie epidemii pozytywnie oceniają przede wszystkim wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (wraz z koalicjantami), ale także ponad połowa zwolenników Polskiego Stronnictwa Ludowego - Koalicji Polskiej. Sympatycy pozostałych ugrupowań są na ogół krytyczni w opiniach.

W ocenie największej grupy badanych (50 proc.) obowiązujące obecnie ograniczenia i restrykcje są adekwatne do sytuacji. Pozostali częściej uważają je za zbyt małe (27 proc.), niż sądzą, że idą one zbyt daleko (14 proc.).

Obecne wyniki są zbieżne z rezultatami wcześniejszych badań CBOS pokazujących, że Polacy częściej są zdania, że rząd za szybko niż za wolno łagodzi obostrzenia związane z epidemią.

W zdecydowanej większości grup społeczno-demograficznych przeważa pogląd, że istniejące ograniczenia i restrykcje są odpowiednie do sytuacji, zaś niezadowoleni postrzegają je raczej jako zbyt małe niż nadmierne. O raczej zbyt dużych niż niewystarczających obostrzeniach skłonni są mówić właściciele firm oraz bezrobotni.

Do najbardziej zadowolonych ze skali wprowadzonych obostrzeń należą osoby identyfikujące się z prawicą (60 proc.). Choć badani o orientacji lewicowej także na ogół uważają istniejące ograniczenia za odpowiednie (44 proc.), to znaczna część z nich (34 proc.) sądzi, że są one niewystarczające.

Kwestia ta budzi spore kontrowersje w elektoratach. Większość zdeklarowanych wyborców Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej uważa istniejące ograniczenia za adekwatne do sytuacji. Wśród zwolenników Lewicy oraz Koalicji Obywatelskiej spora grupa sądzi, że są one zbyt małe. Z kolei sympatycy Konfederacji szczególnie często skłonni są uznawać je za nadmierne.

Wraz z upływem czasu Polacy coraz lepiej oceniają działania rządu mające pomóc polskim przedsiębiorstwom. Pod koniec sierpnia ogółem 45 proc. badanych uznało wsparcie ze strony państwa za wystarczające. Jako niewystarczające określiło je 36 proc. ankietowanych.

Lepiej niż przeciętnie działania rządu oceniają osoby w wieku 45-64 lata, mieszkańcy wsi, badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym, respondenci o miesięcznych dochodach per capita poniżej 1500 zł. Do najlepiej oceniających realizowane pakiety osłonowe należą także właściciele firm. Przekonanie, że pomoc państwa dla przedsiębiorstw i pracowników jest niewystarczająca, przeważa wśród ludzi do 34. roku życia, mieszkańców dużych miast, osób najlepiej wykształconych i sytuowanych.

Kluczowe znaczenie w tej kwestii ma orientacja polityczna i światopoglądowa. Działania rządu mające na celu wsparcie firm i przedsiębiorców za wystarczające uznaje 62 pro. badanych deklarujących prawicowe poglądy polityczne, podczas gdy większość identyfikujących się z lewicą (60 proc.) uważa je za niedostateczne. Ponadto im częstszy udział w praktykach religijnych, tym lepsze oceny działań rządu w tym zakresie.

Przekonanie, że pomoc państwa dla firm i pracowników jest wystarczająca, podziela większość sympatyków Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwnego zdania jest natomiast większość zwolenników Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Konfederacji. Najbardziej podzielni w opiniach są zwolennicy Polskiego Stronnictwa Ludowego - Koalicji Polskiej, nieco częściej oceniają oni skalę wsparcia dla przedsiębiorstw i pracowników negatywnie niż pozytywnie.

Badanie zrealizowano od 18 do 27 sierpnia 2020 roku na próbie liczącej 1149 osób

PAP

Wiadomości

Rumunia zaostrza kary za dokarmianie niedźwiedzi po śmiertelnym ataku na Transfogaraskiej

SPRAWDŹ TO!

PiS, Konfederacja i Polska 2050 razem. Partia Tuska została sama!

W Zwoleniu trwa wystawa ilustracji do litewskich "Fraszek" Jana Kochanowskiego

Zawalił się tunel budowany w Los Angeles! Czy są poszkodowani?

Ancelotti trafi do więzienia? Chodzi o przestępstwa podatkowe

SPRAWDŹ TO!

HIT! Co czeka Ursulę von der Leyen? PE podejmie dziś decyzję!

Upokorzenie Realu! PSG rozbiło Królewskich do zera

Skąd tak słaba kontrola na granicy z Niemcami?

Poruszający apel Powstańców Warszawskich do TVP. Odpowiedź zdawkowa [ZAGŁOSUJ W SONDZIE]

Grecja zamyka drzwi: Zostańcie tam, gdzie jesteście, nie przyjmujemy was

Wotum nieufności AUR: Zrujnowali kraj i teraz każą Rumunom płacić rachunek!

Prezydent USA zapowiada cła na importowaną miedź. Ma jeden cel

Brazylia zapłaci więcej. Trump podniósł cła "za nękanie Bolsonaro"

AKTUALIZACJA

Moskiewska dyktatura nie odpuszcza. Nocne naloty na Kijów

Amerykański Kongres gotowy do uderzenia nie tylko w rosyjską gospodarkę

Najnowsze

Rumunia zaostrza kary za dokarmianie niedźwiedzi po śmiertelnym ataku na Transfogaraskiej

Ancelotti trafi do więzienia? Chodzi o przestępstwa podatkowe

SPRAWDŹ TO!

HIT! Co czeka Ursulę von der Leyen? PE podejmie dziś decyzję!

Upokorzenie Realu! PSG rozbiło Królewskich do zera

Skąd tak słaba kontrola na granicy z Niemcami?

SPRAWDŹ TO!

PiS, Konfederacja i Polska 2050 razem. Partia Tuska została sama!

W Zwoleniu trwa wystawa ilustracji do litewskich "Fraszek" Jana Kochanowskiego

Zawalił się tunel budowany w Los Angeles! Czy są poszkodowani?