Przejdź do treści

Briefing prasowy dot. wspólnych wyzwań polityki społecznej Grupy Wyszehradzkiej

Źródło: Fot. PAP/Radek Pietruszka

Chcemy zainicjować dalsze wspólne działania, aby państwa Grupy Wyszehradzkiej wnosiły w Europie pozytywne wartości i zmieniały mentalność mówienia o rodzinie - powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przed rozmowami z ministrami grupy V4.

Minister Maląg na wspólnym briefingu z wiceszefem MSZ Szymonem Szynkowskim vel Sękiem poinformowała, że w czwartek na wideokonferencji z ministrami rodziny grupy V4 odbędzie się dyskusja m.in. na temat polityki demograficznej.

- Chcemy zwrócić uwagę na dobre praktyki każdego z krajów, które już zostały podjęte i jakie są ich efekty - powiedziała. Kolejny raz podkreśliła, że rodzina jest w centrum działań rządu Prawa i Sprawiedliwości od czasu objęcia władzy, czyli od 2015 r.

- To właśnie wtedy zrodziły się i zostały wdrożone wszystkie programy, które podniosły godność rodziny, były inwestycją w kapitał ludzki i które pomimo tego trudnego czasu, w którym jesteśmy dzisiaj, walki z pandemią koronawirusa, dalej są kontynuowane. Bo właśnie inwestycja w kapitał ludzki jest najważniejsza i najcenniejsza - powiedziała. Wskazała, że te zagadnienia będą przedmiotem rozmów państw Grupy Wyszehradzkiej.

- O tych programach, które każde z państw proponuje swoim obywatelom, będziemy dzisiaj rozmawiać. Ale też będziemy chcieli zainicjować wspólne dalsze działania, aby państwa V4 były państwami, które w Europie wnoszą pozytywne wartości, które zmieniają mentalność mówienia o rodzinie, która jest fundamentem i wyzwaniem. Wszystkie działania, które rząd podejmuje, powinny być skierowane na rodzinę - powiedziała minister Maląg.

Szynkowski vel Sęk, nawiązując do środowego szczytu w Krakowie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z okazji 30-lecia formatu, wskazywał na podpisanie dwóch deklaracji - z okazji 30. rocznicy Grupy Wyszehradzkiej, a także o wzajemnej współpracy przy projektach cyfrowych.

Szynkowski vel Sęk zauważył, że środowe spotkanie V4 nie kończy polskiej prezydencji w Grupie, gdyż ta trwa do końca czerwca br. Podkreślił jednocześnie, że polska prezydencja jest od samego początku aktywna. W tym kontekście wskazywał na liczne spotkania przywódców krajów V4, zarówno na poziomie premierów jak i prezydentów oraz z udziałem np. przewodniczącej KE.

- To pokazuje aktywność tego formatu. Podjęte też decyzje w sprawach polityki wschodniej, demokratyczny plan dla Białorusi, negocjacje budżetowe - istotny głos V4, który doprowadził do kompromisu. Tych elementów jest bardzo wiele - zaznaczył.

Szynkowski vel Sęk podkreślał ponadto bardzo aktywne wypełnienie polskiej prezydencji współpracą sektorową przez ministerstwa. Jako przykład wskazał czwartkową wideokonferencję, która jak mówił - rozpoczyna poważną debatę w gronie V4 nad tym jak radzić sobie z wyzwaniami demograficznymi.

Przyznał jednocześnie, że Polska ma się czym pochwalić jeśli chodzi o doświadczenia dotyczące polityki rodzinnej, społecznej. Przyznał jednocześnie, że nasi partnerzy w Grupie również mają ciekawe rozwiązania w tym zakresie i warto z nich korzystać, próbować adaptować do naszych warunków.

- Taka wymiana doświadczeń na pewno naszym krajom służy - ocenił.

Szynkowski vel Sęk nawiązał też do środowej decyzji premierów V4 o zwiększeniu Funduszu Wyszehradzkiego.

- Budżet tej instytucji po raz pierwszy od ośmiu lat wzrośnie, o 1/4, czyli z 8 do 10 mln euro. Te dodatkowe dwa miliony decyzją państw Grupy Wyszehradzkiej będą skierowane na projekty społeczne skierowanie do młodzieży - oświadczył.

- Mówimy tu o takim haśle "Pokolenie V4", chcemy rozwijać współpracę wyszehradzką także na poziomie współpracy społecznej, aby to nie były tylko spotkania na najwyższym szczeblu, ale żeby to była integracja społeczeństw. Liczę na to, że ta dyskusja dzisiaj i dalszy jej ciąg doprowadzi również do skonkretyzowania tego uzupełnienia budżetu w warstwie projektów społecznych i rodzinnych- mówił wiceszef MSZ.

Czwartkowa debata to kolejna odsłona spotkań, na których ministrowie z Węgier, Czech, Słowacji i Polski dyskutują na temat polityki prorodzinnej i prospołecznej. Do podobnej dyskusji doszło m.in. podczas Forum Polityki Rodzinnej w Brnie w maju 2019 roku.

W czasie spotkań w poprzednich latach w ramach Grupy Wyszehradzkiej ministrowie wymieniali się także doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie m.in. polityki zatrudnienia, czy podnoszenia standardów społecznych. Przedmiotem współpracy są również bieżące kwestie z agendy europejskiej, w tym np. projekt zmiany dyrektywy dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, czy zmiana rozporządzeń dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Wiadomości

Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty

Wprowadzają roczny zakaz korzystania z TikToka

SKW pod ostrzałem – kulisy decyzji wobec gen. Gromadzińskiego i prof. Cenckiewicza

Dzisiaj informacje TV Republika 22.12.2024

Polskie rolnictwo w potężnym kryzysie – alarmujące dane z 2024 roku

Zobacz po czym poznać, że Tusk kłamie

UWAGA! Tam będzie intensywnie padał śnieg

Rocznica śmierci legendy Republiki – Grzegorz Ciechowski na zawsze w pamięci

Policja zamknęła fabrykę narkotyków wartą dziesiątki milionów. Zabezpieczono prawie TONĘ narkotyków!

W Katowicach zniszczono mural z Wojciechem Korfantym. Niektórym to się podoba!

Nowe fakty o zamachowcu z Magdeburga

Sośnierz nie wytrzymał: niech pan zamknie jadaczkę w końcu

Puchar Cesarza dla zespołu Aleksandra Śliwki

Brejza z KO chwali się miliardami z KPO. Polacy pytają: „Który znajomy dostanie te pieniądze?”

Dziś o 21:05 w "Wywiadzie z chuliganem" Ryszard Majdzik!

Najnowsze

Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty

Polskie rolnictwo w potężnym kryzysie – alarmujące dane z 2024 roku

Zobacz po czym poznać, że Tusk kłamie

UWAGA! Tam będzie intensywnie padał śnieg

Rocznica śmierci legendy Republiki – Grzegorz Ciechowski na zawsze w pamięci

Wprowadzają roczny zakaz korzystania z TikToka

SKW pod ostrzałem – kulisy decyzji wobec gen. Gromadzińskiego i prof. Cenckiewicza

Dzisiaj informacje TV Republika 22.12.2024