– Nie zgadzajmy się na niszczenie autorytetu polskiej policji - mówił w niedzielę na Jasnej Górze do uczestników 19. Jasnogórskiego Spotkania Środowiska Policyjnego bp Józef Guzdek.Podkreślał, że przemocy wobec stróżów prawa nie usprawiedliwiają doraźne interesy czy własne przekonania.
Św. Archanioł Michał patronem policji
Pielgrzymka policjantów na Jasną Górę odbywa się tradycyjnie przed przypadającym 29 września świętem patrona policji, św. Michała Archanioła. Spotkanie rozpoczyna się od złożenia kwiatów przy umieszczonej w Kaplicy Matki Bożej płaskorzeźbie „Gloria Victis”, która upamiętnia 13 tys. policjantów II Rzeczypospolitej, zamordowanych przez Sowietów.
W homilii podczas mszy dla uczestników pielgrzymki biskup polowy Wojska Polskiego i delegat episkopatu ds. duszpasterstwa policji mówił m.in., że dojrzała wiara szuka wsparcia w rozumnej refleksji. Podkreślił, że służba najwyższym wartościom, do których należą zapewnienie bezpieczeństwa, przestrzeganie prawa i ład społeczny, domaga się rozumnego postępowania.
– Ponieważ zło organizuje się w grupy przestępcze i doskonali metody swojego działania, słudzy dobra nie mogą pozostawać bierni. Dziś, stojąc przed obliczem Boga i jasnogórskiej Pani, dziękujemy za wszelkie mądre, rozumne i odpowiedzialne decyzje, które wspierają polskich policjantów, dziękujemy za rozumne działanie każdego funkcjonariusza, który wezwany do zdarzenia musi jako pierwszy rozeznać i podejmować niezwykle odpowiedzialne decyzje – wskazał bp Guzdek.
– Jednocześnie przez wstawiennictwo Matki Bożej prośmy, aby nigdy nie zabrakło kobiet i mężczyzn dobrze wyszkolonych i zmotywowanych, zdolnych do służby w sprawie bezpieczeństwa mieszkańców naszej umiłowanej ojczyzny, nawet z narażeniem własnego zdrowia i życia – zaapelował.
– Dziś, kiedy wspominamy 30. rocznicę powstania NSZZ Policjantów, dziękujmy Bogu za tych, którzy w sposób rozumny stawali i nadal stają w obronie godności i praw należnych stróżom naszego bezpieczeństwa. Szczególnie ważne są działania prawne oraz słowa wypowiadane w obronie funkcjonariuszy, którzy bywają napiętnowani i publicznie potępiani bez udowodnienia winy – uznał.
– Jeśli tego zabraknie, zło będzie się rozzuchwalać, a przestępcy będą zachęcani do podnoszenia ręki na polskiego policjanta – przestrzegł bp Guzdek.
– Mamy odwagę słuchać Słowa Bożego, które wzywa nas do refleksji nad jakością naszego życia osobistego, rodzinnego i zawodowego. Mamy też odwagę zastanowić się i uderzyć we własne piersi, jeśli zawiedliśmy pokładane w nas nadziej i popełniliśmy błędy. Dziś z odwagą i nadzieją zwracamy się do pośredniczki wszelkich łask i prosimy, aby nasze życie i służba były zgodne z bożym prawem i słusznymi oczekiwaniami ludzi myślących, ludzi o prawych sumieniach – zaznaczył.
Z tego świętego miejsca kierujemy także apel do wszystkich ludzi dobrej woli i powtarzamy za Chrystusem, „co myślicie?” – zaakcentował biskup polowy Wojska Polskiego.
"Nie zgadzajmy się na niszczenie autorytetu polskiej policji"
– Czy wolno lekceważyć godność drugiego człowieka? Czy wolno bezkarnie niszczyć autorytet polskiej policji? Czy wolno obrzucać wyzwiskami i przekleństwami tych, którzy stoją na straży przestrzegania prawa? Czy wolno bez żadnych konsekwencji atakować tych, którzy z narażeniem zdrowia i życia przyczyniają się do naszego bezpieczeństwa? Czy można tolerować mowę nienawiści wobec funkcjonariuszy policji? – pytał.
– Z tego miejsca kierujemy apel do wszystkich ludzi dobrej woli: nie zgadzajmy się na niszczenie autorytetu polskiej policji. Walka o doraźne interesy lub forsowanie własnych przekonań nie usprawiedliwiają przemocy wobec stróżów prawa; nie usprawiedliwia jej także lekceważenie obowiązujących nas przepisów – stwierdził bp Guzdek.
Jankowski: Policjanci muszą działać zdecydowanie i sprawnie
Temat ten podjął na zakończenie pielgrzymki przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Jak podkreślił, policjanci to ludzie, którzy czynią dobro, lecz aby to dobro czynić, muszą działać zdecydowanie i sprawnie, niejednokrotnie wchodząc w sferę osobistą drugiego człowieka i naruszając jego przestrzeń i nietykalność cielesną.
– To dobro to oczywiście bezpieczeństwo społeczeństwa, bezpieczeństwo każdego człowieka, prawo do spokojnego życia – o te właśnie wartości na co dzień dbają o te wartości – uściślił związkowiec zastrzegając, że policjanci czynią to zgodnie z zapisem w rocie ślubowania: z narażeniem życia i zdrowia.
– Ciągle jednak znajdują się tacy, którzy mówią źle o policjantach, krytykują za podjęte działania, znieważają, złorzeczą– wskazał Jankowski dodając, że część policjantów mierzy się ze złym, niesprawiedliwym słowem znajdując wsparcie w najbliższych, inni szukają wytchnienia w pasjach, wielu też co roku przyjeżdżało na Jasną Górę - w tym roku jedynie poprzez reprezentantów.
Szef NSZZ policjantów przytoczył też w tym kontekście historię sprzed kilku dni, gdy patrol policjantów z poświęceniem i skutecznie ratował rocznego chłopca, który nie mógł złapać oddechu.
– Dziennikarze zapytali policjanta, czy czuje się bohaterem. Odpowiedział, że on bohaterem się nie czuje, ale że wszyscy, którzy noszą niebieski mundur, są bohaterami – wskazał Jankowski.
W 19. Jasnogórskim Spotkaniu Środowiska Policyjnego uczestniczyli m.in. Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki.