Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
17:47 Marcin Przydacz: prezydent Nawrocki uczestniczył w bankiecie wydanym przez D. Trumpa
16:38 Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała przed rozpoczęciem szczytu G7 we francuskim Evian, że Unia Europejska i Francja podpiszą w środę porozumienie o pożyczce w wysokości ponad 15 mld euro w ramach unijnego programu SAFE
15:23 Wiceprezydent USA J.D. Vance powiedział w poniedziałek, że spodziewa się, że w wyniku porozumienia z Iranem cieśnina Ormuz będzie w pełni wolna od opłat tranzytowych
14:51 W. Brytania: Dwóch mężczyzn winnych podpalenia domu i samochodu należących do premiera Starmera
13:50 Kraków: Sąd umorzył postępowanie ws. zabójstwa lekarza z powodu niepoczytalności sprawcy
13:15 IMGW: Najbliższe dwa dni z burzami i opadami deszczu na północnym wschodzie Polski
12:55 Gorzów Wlkp.: Dwaj mężczyźni zatrzymani w związku odpaleniem fajerwerków w tłumie
12:35 Ostrołęka: Zabił ojca głośnikiem; 35-latek skazany na 18 lat więzienia
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" prof. Sławomir Cenckiewicz, Michał Rachoń i Grzegorz Wierzchołowski. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie 16 czerwca o g. 12.00 przy kościele św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika żołnierzy PZW Obwód "Maria"
Wydarzenie Burmistrz Skawiny i przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" Ryszard Majdzik zapraszają na protest przeciwko budowie trasy S7 przebiegającej przez gminę. 17 czerwca, godz. 11:00-14:00, Kraków, przejście dla pieszych, ul. Skotnicka (obok domu weselnego)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Hrubieszów zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą Oskarem Kidą. 18 czerwca, godz. 17:00. HSM Słoneczko, ul. Polna 19, Hrubieszów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Słupsk zaprasza na plenerowe spotkanie otwarte z posłami Patrykiem Jakim, Tobiaszem Bocheńskim i Michałem Kowalskim. 20 czerwca, godz. 14.00, Park im. J. Waldorffa, przy ul. Jana Pawła II w Słupsku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Zgorzelec zaprasza na Marsz dla Życia i Rodziny 20 czerwca, godz. 16:00 Przemarsz od kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela do kościoła p.w. Św. Bonifacego w Zgorzelcu
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Odolanów zaprasza na uroczystość 80. rocznicy śmierci Jana Kempińskiego 21 czerwca, godz. 13:30 pod Pomnikiem Pamięci Bitwy pod Odolanowem
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Ryki II zaprasza na uroczystość „Bohaterowie Niezłomni” z okazji 80. rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „ORLIKA”. 21 czerwca, rozpoczęcie godz. 8:45 przed Kościołem Parafialnym p.w. Najświętszego Zbawiciela w Rykach
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Zielonej Górze i poseł Jerzy Materna zapraszają na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim. 17 czerwca (środa), godz. 17:30 aula C Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy al. Wojska Polskiego 69 w Zielonej Górze

Bp Guzdek: Kościół wzywa do pokoju, ale wie, że żołnierze są potrzebni

Źródło: wikipedia/domena publiczna

– Kościół zawsze wzywał do pokoju, ale w dzisiejszym świecie potrzebni są dobrze wyszkoleni i uzbrojeni żołnierze – strażnicy wolności i bezpieczeństwa narodów – mówił bp polowy Józef Guzdek w homilii piątkowej mszy za Ojczyznę i Wojsko Polskie.

W uroczystej mszy w katedrze polowej WP w Warszawie uczestniczyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, najwyżsi dowódcy wojskowi z szefem Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysławem Gocułem oraz dowódcami rodzajów Sił Zbrojnych, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, inni ministrowie, szef BBN Stanisław Koziej, parlamentarzyści, korpus dyplomatyczny, władze Warszawy, a także wojskowi biskupi i kapelani obrządków prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego, którzy także odmówili modlitwy za Wojsko Polskie. Co roku we mszy uczestniczą też kombatanci, weterani oraz harcerze.

Przypominając nauczanie papieży wzywających do pokojowego współistnienia narodów i zaprzestania wojen bp Guzdek wspomniał świętych Jana XXIII i Jana Pawła II - pierwszy, zwany "papieżem pokoju" był kapelanem żołnierzy włoskich podczas I wojny światowej, a polski papież, który wielokrotnie apelował o pojednanie narodów, był synem oficera Wojska Polskiego. Podobnie czyni dzisiaj papież Franciszek, prosząc, aby nie powtórzyły się już błędy przeszłości, ale aby wyciągnięto lekcję z historii i wskazując, że nie można walczyć w imię Boga - przypomniał biskup polowy wskazując, że dziś na świecie toczy się ponad sto konfliktów zbrojnych.

– Na tym świecie nieustannie toczy się jednak walka pomiędzy dobrem a złem, a my jesteśmy jej uczestnikami. Już biblijny Hiob powiedział, że „bojowaniem jest życie człowieka”. Odczytany dzisiaj fragment z Apokalipsy św. Jana Apostoła również pokazuje, że umiłowani i wybrani przez Boga zmagają się w walce z mocami zła. Ale zawsze według ewangelicznej zasady „zło dobrem zwyciężaj” – mówił bp Guzdek.

Podkreślił też, że w chwili próby Kościół "zawsze był blisko tych, którzy walczyli o słuszną sprawę", razem z prześladowanymi i krzywdzonymi. – Jednocześnie w ciągu swej długiej historii często podkreślał, że w świecie pełnym niepokojów i napięć potrzebni są dobrze wyszkoleni, uzbrojeni i zmotywowani żołnierze – „strażnicy” wolności i bezpieczeństwa narodów. Troska o bezpieczeństwo granic i suwerenność naszego państwa jest zgodna z duchem chrześcijańskich wartości. Nie wystarczy tzw. patriotyzm minimalnych środków: płacenie podatków, uczciwe prowadzenie interesów, praworządność oraz takie cechy charakteru jak punktualność, pracowitość i sumienność. (...) Nie można jednak zapomnieć o tym, że były i mogą się zdarzyć takie okoliczności, kiedy troska o wolność naszej ojczyzny będzie domagać się wyrzeczeń, cierpienia oraz poświęcenia zdrowia, a nawet życia. Należy więc podkreślić, że pozostają aktualne słowa wypisane na wojskowych sztandarach: „Bóg, Honor, Ojczyzna; Miłość żąda ofiary” – mówił biskup polowy.

Przypomniał przy tym słowa Jana Pawła II, który w 1983 r. z okazji 300. rocznicy wiktorii wiedeńskiej powiedział: – Są jednak sytuacje, w których walka zbrojna jest złem nieuniknionym, od którego, w tragicznych okolicznościach, nie mogą się uchylić chrześcijanie. – Gdy podejmowane negocjacje i zabiegi dyplomatyczne zawodzą, wówczas należy „podejmować konkretne działania w celu rozbrojenia agresora”. Oczywiście jest to ostateczność! – mówił wówczas polski papież.

Biskup polowy nawiązał do wydarzeń sprzed 94 lat na przedpolach Warszawy w 1920 r. – W obliczu wielkiego zagrożenia suwerennego bytu młodego państwa, trwała modlitwa we wszystkich kościołach w ojczyźnie, organizowane były nabożeństwa i błagalne procesje. Ale nasi ojcowie chwycili za broń, aby odeprzeć atak sowieckiej armii. W tamtym czasie, walczącym polskim żołnierzom towarzyszyło ponad 400 kapelanów, którzy nieśli pomoc duchową i zagrzewali ich do walki – mówił w homilii bp Guzdek.

Przypomniał też, że stosunkowo niedawno byliśmy świadkami bratobójczych walk na Bałkanach, gdzie polscy żołnierze i policjanci do dziś pełnią misje stabilizacyjne i pokojowe. – Tuż za naszą granicą, na Ukrainie od kilku miesięcy mają miejsce działania militarne, które przynoszą cierpienie i łzy, kalectwo i śmierć oraz ogromne zniszczenia materialne. Nie wiemy jakie zagrożenia Europie i naszej Ojczyźnie przyniosą najbliższe lata. Kościół nieustannie wzywa do pokoju, dialogu i przypomina o świętości ludzkiego życia, ale także otacza czcią i modlitwą tych, którzy walcząc o pokój, poświęcili swoje zdrowie, a nawet życie – podkreślił w homilii bp Guzdek.

Nawiązując do obchodzonego Święta Wojska Polskiego, biskup polowy zwrócił się z prośbą, aby w tym dniu objąć wszystkich żołnierzy, którzy polegli w walce o wolność ojczyzny, a także poległych i rannych uczestników misji pokojowych i stabilizacyjnych, którzy daleko poza granicami naszego kraju zabiegali o sprawiedliwość i międzynarodowe bezpieczeństwo.

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r., został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później święto wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

pap