Przejdź do treści
07:54 USA: Samolot transportowy UPS rozbił się w Kentucky, co najmniej siedem osób zginęło
06:01 Portugalia: Wojsko i policja przejęły półzanurzalną łódź z kokainą
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Puławy zaprasza na spotkanie otwarte z Adamem Borowskim. 5 listopada, g. 17:00, Puławy, Hotel Olimpic, ul. Hauke-Bosaka (przy stadionie)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Konstantynowie Łódzkim zaprasza na spotkanie i koncert Pawła Piekarczyka, 5 listopada, godz. 18.00, ul. Kościelna 9 (sala parafialna), Konstantynów Łódzki
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Głogowie zaprasza na spotkanie autorskie z prof. Janem Majchrowskim. 7 listopada, godz. 17:00 sala przy Kościele św. Klemensa, ul. Sikorskiego 23
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Rzymie zaprasza 7 listopada na wystawę z okazji 25-lecia działalności artystycznej: Halina Skroban Symfonia kolorów; godz. 17.00, palazzo valentini Roma via quattro novembre 119/A
Wydarzenie KGP w Essen zaprasza na obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 8.11 o godz. 18:00 koncert Mariusza Materyńskiego oraz Pawła Piekarczyka. 9.11, godz. 9.30, Msza Św. oraz marsz Polonii w Essen, Kościół i sala św Klenensam Hirtsieferste
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Drzewica organizuje spotkanie z Marszałkiem Antonim Macierewiczem, 9 listopada, godz. 17.30, Hotel Restauracja Zamkowa plac Wolności 32
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Nowy Dwór Mazowiecki zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem. 21 listopad, godz. 18:00, Nowodworski Ośrodek Kultury ul. I.J. Paderewskiego 1a
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Błaszczak: zadaniem żołnierzy jest służba Ojczyźnie. Zachęcam do służby w Wojsku Polskim [WIDEO]

Źródło: Telewizja Republika

Od soboty do wtorku 15 sierpnia, będzie miało miejsce wiele wydarzeń w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego. W programie obchodów w weekend przewidziano pikniki i uroczystości wojskowe, a we wtorek w Warszawie odbędzie się defilada z udziałem 2000 żołnierzy. W tegorocznych obchodach Święta Wojska Polskiego, z udziałem wojska i władz państwowych wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister obrony w sobotę w Warszawie wręczył odznaczenia i wyróżnienia żołnierzom. Następnie tego dnia w bazie wojskowej w Jaryłówce (Podlaskie) szef MON poinformował o wzmocnieniu wschodniej granicy. Błaszczak weźmie też udział w kilku spośród ok. 70 pikników wojskowych, które odbędą się od soboty do wtorku w całym kraju. Szef MON będzie obecny w sobotę po południu na pikniku w Czarnej Białostockiej w woj. podlaskim, gdzie ogłosi także powołanie centrum szkolenia wojskowego.

Jak informowało MON "na piknikach i w punktach rekrutacyjnych obecni będą przedstawiciele Wojskowych Centrów Rekrutacji oraz jednostek wojskowych, którzy w profesjonalny sposób przekażą informacje jak dołączyć do szeregów Wojska Polskiego". "Nasi rekruterzy odpowiedzą na każde pytanie i podpowiedzą w jaki sposób zostać żołnierzem dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Przedstawią możliwości służby w wybranej przez siebie specjalności i wskażą miejsca służby na terenie całego kraju" - czytamy.

Wczesnym rankiem w niedzielę zaplanowany jest briefing ministra obrony narodowej w Warszawie, po zakończonej próbie generalnej przed wtorkową defiladą. Po południu Błaszczak weźmie natomiast udział w uroczystości otwarcia nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w warszawskiej Cytadeli. Na miejscu odbędzie się również piknik historyczny.

W poniedziałek w siedzibie MON mają zostać podpisane kolejne umowy zbrojeniowe. Jak dowiedziała się PAP, chodzi o umowy z PGZ na lekkie pojazdy rozpoznawcze, a także nowe ciężkie wozy bojowe piechoty. Wieczorem tego dnia szef MON weźmie udział w capstrzyku i apelu pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Również w poniedziałek prezydent Andrzej Duda wręczy nominacje generalskie i admiralskie; następnie weźmie udział w apelu pamięci na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Później prezydent uda się na Cmentarz Prawosławny na Woli, gdzie złoży kwiaty przed Pomnikiem Żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Rano we wtorek, w dniu Święta Wojska Polskiego, prezydent złoży wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, a następnie weźmie udział wraz małżonką Agatą Kornhauser-Dudą we msz św. za ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. We mszy udział weźmie także szef MON.

W południe prezydent z małżonką oraz szef MON wezmą udział w w uroczystej zmianie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Kulminacją obchodów będzie defilada wojskowa z udziałem ok. 2000 żołnierzy, ok. 200 sztuk różnego rodzaju sprzętu wojskowego i 92 statków powietrznych. Ostatnia defilada z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego pod hasłem "Wierni Polsce" odbyła się w 2019 r. w Katowicach. Miejsce zostało wybrane w związku z setną rocznicą wybuchu I powstania śląskiego - jednego z trzech powstańczych zrywów, które doprowadziły do włączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 r. Wzdłuż trasy przejazdu defilady zgromadziły się tysiące ludzi, którzy obserwowali przemarsz 2,6 tys. żołnierzy.

W latach 2020-2021 defilada nie odbywała się ze względu na zagrożenie epidemiczne. W zamian wojsko organizowało pikniki wojskowe. W roku 2022 MON również zrezygnowało z organizacji uroczystej defilady w Święto Wojska Polskiego - powodem była wojna w Ukrainie. Zdecydowano się na organizację pikników, pokazów sprzętu i skoncentrowano się na rekrutacji ochotników do wojska.

Na wtorkowej defiladzie, jak zapowiada resort obrony, "żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentują najnowocześniejszy sprzęt wojskowy". "Będą m.in. kupione od USA czołgi M1A1 Abrams, zakupione w Korei Południowej czołgi K2 i haubice samobieżne K9 oraz wyrzutnie rakietowe HIMARS, polskie samobieżne armatohaubice Krab, a także zestawy obrony powietrznej Patriot. Wśród sprzętu polskiej produkcji znajdą się m.in. nowe bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija. Na niebie będzie można obserwować nowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 i bezzałogowce" - zapowiedział resort obrony.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Telewizja Republika, PAP

Wiadomości

Urszula Nowogórska

Nowogórska ws. immunitetu Ziobry: Sejm nie może być sądem

Wipler o ataku władzy na Ziobrę: immunitet nie może być narzędziem politycznej zemsty [SONDA]

Protest w obronie likwidowanych zakładów pracy w PKP Polskie Linie Kolejowe

Jaka jest główna zasada rozliczeń Donalda Tuska i Waldemara Żurka?

Liga Mistrzów: Liverpool pokonuje Real Madryt, Bayern triumfuje w Paryżu

Poranny wstrząs w kopalni Murcki-Staszic był silnie odczuwalny w okolicznych miejscowościach!

Putin sięga po ostatnie rezerwy. Nie będą atakować

Była minister oskarża Krajewskiego o fałszywe zarzuty

Chiny stawiają się USA. Chodzi o mordowanie chrześcijan

Zohran Mamdani wygrywa wybory na burmistrza Nowego Jorku

Spektakularna katastrofa samolotu w USA. Nie żyją co najmniej 3 osoby

Rząd Kuby dziękuje Stanom Zjednoczonym...

Alarm bombowy na lotnisku Ronalda Reagana

White lives matter - protest przed Parlamentem Europejskim

Zamknięcie lotniska w Brukseli: samoloty kierowane do innych miast

Najnowsze

Urszula Nowogórska

Nowogórska ws. immunitetu Ziobry: Sejm nie może być sądem

Liga Mistrzów: Liverpool pokonuje Real Madryt, Bayern triumfuje w Paryżu

Poranny wstrząs w kopalni Murcki-Staszic był silnie odczuwalny w okolicznych miejscowościach!

żołnierze Putina

Putin sięga po ostatnie rezerwy. Nie będą atakować

Była minister oskarża Krajewskiego o fałszywe zarzuty

Wipler o ataku władzy na Ziobrę: immunitet nie może być narzędziem politycznej zemsty [SONDA]

Protest w obronie likwidowanych zakładów pracy w PKP Polskie Linie Kolejowe

Jaka jest główna zasada rozliczeń Donalda Tuska i Waldemara Żurka?