Bezpłatne szczepienia przeciw HPV. Bezpieczni teraz - bezpieczni w przyszłości! [wideo]
Od 1 czerwca Polska dołączy do krajów, które wprowadziły bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Będzie ono dostępne dla wszystkich dzieci w wieku 12 i 13 lat. Od 27 maja br. rodzice i opiekunowie mogą zarejestrować swoje dziecko na szczepienie. Zapisy przyjmowane są w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, elektronicznie poprzez Internetowe Konto Pacjenta lub pod numerem bezpłatnej infolinii 989, dostępnej siedem dni w tygodniu, w godzinach 7:00 – 20:00.
Wirus HPV jest to ludzki wirus brodawczaka, przenoszony głównie drogą płciową. Narażeni na zakażenie są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. HPV bardzo często może przerodzić się w komórki nowotworowe, m.in. raka szyjki macicy, jednego z najczęściej występujących nowotworów na świecie, a także w inne choroby.
„Wszędzie tam, gdzie można działać prewencyjnie, zapobiegać nowotworom, wprowadzamy bardzo konkretne rozwiązania - darmową i dobrowolną szczepionkę przeciw HPV” - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji pn. „Zdrowie rodzin” w Ministerstwie Zdrowia.
Szczepionka przeciwko HPV jest najskuteczniejszą formą ochrony przeciwko wirusowi. Chroni nie tylko przez zakażaniem, ale także zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych w organizmie. Do wyboru jest jedna z dwóch dostępnych szczepionek: 2-walentna Cervarix lub 9-walentna Gardasil9. W przypadku szczepień 12 i 13 latków podawane są dwie dawki preparatu w odstępie od 6 do 12 miesięcy. Z bezpłatnego szczepienia może skorzystać blisko 830 tysięcy młodzieży.
Od 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić przeciw HPV dzieci 👫12 i 13-letnie. Umów wizytę:
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 26, 2023
✅w przychodni #POZ
✅przez e-rejestrację
✅przez infolinię: 989
HPV odpowiada za wiele typów nowotworów u kobiet i mężczyzn.
Szczegóły: 👇https://t.co/PfoFGTSGrX pic.twitter.com/nOHEj3jSpt
„Polska wpisuje się w założenia WHO i stworzyła plan likwidacji raka szyjki macicy jako problem zdrowia publicznego. Szczepienie dziewcząt w wieku 12 i 13 lat zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o blisko 90%” - wyjaśniał dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, profesor Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego.
Szczepionki przeciwko HPV dostępne są już we wszystkich wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Pod odbiór zgłosiło się już ponad 1,4 tys. punktów szczepień.
Dr. hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH wskazała, że szczepienia przeciwko HPV są dostępne na rynku już od 15 lat i są całkowicie bezpieczne.
„W ponad 120 krajach realizowane są powszechne programy szczepień przeciw HPV i podano ponad 500 mln dawek” – poinformowała.
Nie czekaj! Zadbaj o bezpieczną przyszłość swojego dziecka już dziś i zapisz je na szczepienie!
Więcej informacji o szczepieniu przeciw HPV na www.gov.pl/hpv