Bezpieczeństwo zdrowotne pracowników KGHM
W listopadzie 2019 roku powołano Radę Medyczną KGHM Polska Miedź S.A.. W jej składzie znaleźli się lekarze, naukowcy i przedstawiciele kadry zarządzającej KGHM. Rada ma za zadanie wspierać i inicjować wszelkie działania KGHM oraz fundacji KGHM w zakresie szeroko zakrojonych działań lokalnych na rzecz zdrowia pracowników, mieszkańców zagłębia miedziowego oraz województwa dolnośląskiego. O sprawie dowiadujemy się z nowego odcinka programu Telewizji Republika "Biznes Polska".
– Rada Medyczna przede wszystkim powstała, czy została powołana dla potrzeb całego KGHM-u, dla naszych pracowników po to, żeby podnosić rangę opieki, profilaktyki medycznej. To była główna idea powołania Rady Medycznej - mówił Radosław Stach, wiceprezes KGHM ds. produkcji. - KGHM kładzie bardzo mocny nacisk na pracownika, na bezpieczeństwo i właśnie ta rada medyczna ma pomóc w pewnej profilaktyce, zapobieganiu chorobom. Chcemy tutaj wyjść naprzeciw pracownikom, ich schorzeniom, ewentualnie prowadzić ich, żeby dobrze prowadzić, aby nie było zdarzeń, wypadków i oczywiście nie chorowali i to jest główny cel - dodał.
Rada Medyczna KGHM Polska Miedź S.A. działa na rzecz zwiększenia wiedzy pracowników i mieszkańców regionu w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Bada przyczyny chorób i stwarza możliwości ich zapobiegania oraz leczenia w Miedziowym Centrum Zdrowia.
– Miedziowe Centrum Zdrowia jest takim jedynym szpitalem "resortowym", który przetrwał te trudne lata 90-te i opiekujemy się zdrowiem załogi. - powiedział dr Marek Ścieszka, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. medycznych Miedziowego Centrum Zdrowia.
Przykładem działań profilaktycznych jest uruchomienie badania tomografii komputerowej płuc oraz tzw. testu calcium score, czyli badanie zwapnień w naczyniach wieńcowych.
– Monitorując załogę, wiemy, jakie są główne narażania. Choroby cywilizacyjne nawiedzają w równi naszych pracowników, jak wszystkich mieszkańców dużych aglomeracji, czy rejonach przemysłowych. Do chorób cywilizacyjnych należy chociażby choroby serca, choroby płuc, choroby nowotworowe, dlatego w ubiegłym roku KGHM zafundował dla 5 tysięcy pracowników tomografię niskodawkową płuc wraz z oceną uwapnienia naczyń wieńcowych tzw. calcium score - mówił dr Ścieszka.
Rada i jej członkowie na bieżąco wspierają wszelkie działania KGHM związane z szeroko rozumianą profilaktyką zdrowotną. Jednocześnie wypracowują wieloletnie porozumienia z gminami i powiatami zagłębia miedziowego.
– Dziś, żeby KGHM istniało, nie da się nie współpracować z lokalnymi samorządami. Oczywiście współpracujemy z nimi, jesteśmy na bieżąco. Wymieniamy się tutaj praktykami i oczywiście obopólna tutaj współpraca jest - zaznaczył Radosław Stach.
Koncern KGHM istnieje od 1961 roku. Od samego początku ekologia i opieka zdrowotna była ważnym aspektem jego działalności. W tym czasie poziom emisji do powietrza niebezpiecznych dla zdrowia substancji udało się zmniejszyć kilkunastokrotnie.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ! ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA NAJNOWSZEGO ODCINKA PROGRAMU "BIZNES POLSKA":