Przejdź do treści

Będzie raport dotyczący działań policji 11 listopada

Źródło:

– Raport Biura Kontroli KGP, dotyczący zabezpieczenia i działań funkcjonariuszy 11 listopada, m.in. podczas Marszu Niepodległości w Warszawie, będzie gotowy w przyszłym tygodniu – poinformował komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński.

Podczas Marszu Niepodległości, podobnie jak w latach ubiegłych, doszło do ulicznych burd. Stołeczny ratusz na żądanie policji rozwiązał zgromadzenie, ale mimo to marsz był kontynuowany. Podczas zajść spłonęła kabina wartownicza przy ambasadzie Rosji, a nieustaleni dotąd sprawcy wrzucili kamienie i race na teren placówki. Podpalona została także „Tęcza" na pl. Zbawiciela.

Działania policji przy zabezpieczaniu marszu nadal analizuje specjalny zespół kontrolny.

 – Raport będzie w przyszłym tygodniu. Wtedy odniosę się do wszystkich działań w tej sprawie – powiedział Działoszyński, pytany przez dziennikarzy o zabezpieczenie Marszu Niepodległości. Zapewnił, że policja była w stałym kontakcie w rosyjską ambasadą, z którą uzgodniony został sposób zabezpieczenia.

– Nie potwierdzam, żeby tutaj były jakieś specjalne życzenia o wzmocnienie ochrony ambasady – powiedział Działoszyński. Ocenił, że manifestacja została właściwie rozwiązana po pierwszych incydentach.

– Nie rozlała się na miasto, nie ucierpiały osoby postronne oprócz kilkunastu policjantów. Policjanci nie ustąpili, byli tam, gdzie powinni być i podejmowali, z narażeniem życia i zdrowia, swoje czynności po to, żeby cała ta manifestacja zakończyła się bezpiecznie dla jej uczestników – dodał komendant.

Odpowiadający za policję wiceszef MSW Marcin Jabłoński zapewnił, że rosyjska ambasada była zabezpieczona.

– W miejscach, które były szczególnie wrażliwe i newralgiczne, stała, przygotowana do podjęcia natychmiastowych działań, duża grupa policjantów. W żadnym momencie nie doszło do naruszenia eksterytorialności ambasady. Nie było bezpośredniego zagrożenia – powiedział dziennikarzom Jabłoński. Przypomniał, że policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podpalenie kabiny wartowniczej.

– Trzeba przyznać, że pewne wizerunkowe kwestie budzą wątpliwości. Zwłaszcza to zdarzenie, dotyczące spalenia budki, która stoi na zewnątrz ambasady – przyznał.

– Tej policji rzeczywiście nie było tak bardzo widać, choć było jej więcej niż w minionych latach. Była przygotowana na podjęcie zdecydowanych działań, ale nie znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie przechodzącego marszu. Powstało wrażenie, jak gdyby policja pewnych miejsc i obiektów nie chroniła, choć nie do końca tak było – powiedział Jabłoński.

Wyjaśnił, że w działaniach policji chodziło o to, żeby funkcjonariusze nie byli obecni w bezpośrednim sąsiedztwie uczestników Marszu Niepodległości.

– To wszystko po to, żeby na bazie doświadczeń z minionych lat nie prowokować zachowań agresywnych. W niespełna półtorej godziny udało się zapewnić porządek na terenie całej Warszawy – powiedział wiceszef MSW.

Jak dotąd policja zatrzymała 74 osoby, części z nich postawiono 33 zarzuty karne. Dotyczyły one m.in. naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia funkcjonariusza, udziału w nielegalnym zbiegowisku oraz niszczenia mienia. Zapadło też dziewięć wyroków w trybie przyspieszonym.

mk, mg, PAP, fot. Flickr.com/Piotr Drabik/CC

Wiadomości

Słowaccy psychiatrzy i psycholodzy: Fico odejdź z polityki

Milionerzy masowo opuszczają wyspy. Dokąd się udają?

Dramatyczna diagnoza: Budowaliśmy miasta bez związku z naturą

Chór i zespół z Wielunia z Grand Prix festiwalu kolęd i pastorałek

Bolesna porażka piłkarzy ręcznych na MŚ

Policja bada sprawę mycia konia na myjni

Nawrocki: wymiar sprawiedliwości trzeba naprawić, bo obywatele są zdezorientowani

AKTUALIZACJA

Trump postawił sprawę jasno. Wiec zwycięstwa w USA

Poszukuje go policja. Jest podejrzany o zabójstwo kobiety

Buda: za rządów Tuska wszędzie jest gorzej, a miało być tak wspaniale

Rekordowy sukces aplikacji Radia Republika – ponad 40 tysięcy pobrań w dwa dni!

Parasol ochronny Bodnarowców nad mieszkaniowymi interesami Michała Szczerby

Papież Franciszek zadebiutował na TikToku

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 19.01.2025

Alarmujący dokument niemieckiego ambasadora. Czego się boi?

Najnowsze

Radio Republika teraz również w aplikacji. Pobierz i słuchaj bez przeszkód!

Chór i zespół z Wielunia z Grand Prix festiwalu kolęd i pastorałek

Bolesna porażka piłkarzy ręcznych na MŚ

Policja bada sprawę mycia konia na myjni

Nawrocki: wymiar sprawiedliwości trzeba naprawić, bo obywatele są zdezorientowani

Słowaccy psychiatrzy i psycholodzy: Fico odejdź z polityki

Milionerzy masowo opuszczają wyspy. Dokąd się udają?

Dramatyczna diagnoza: Budowaliśmy miasta bez związku z naturą