Będzie inna definicja mobbingu. Szykują się zmiany w prawie
Czy zmiany w definicji mobbingu będą dobre dla osób nękanych w pracy?
Nowa definicja nękania w pracy ma ułatwić poszkodowanym dochodzenie swoich praw. Wystąpienie mobbingu nie będzie zależeć od tego, czy działanie sprawcy było intencjonalne.
Tak wynika z założeń do projektu nowelizacji kodeksu pracy, które zostały opublikowane w wykazie prac rządu. Przygotowało je Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Mniej odpowiedzialności pracodawcy?
Rzeczpospolita informuje, że już sama definicja mobbingu obecnie budzi wrażenie tak rygorystycznej, że wypacza sens ochrony zatrudnionych przed długotrwałą przemocą w miejscu pracy. Dlatego definicja ta ma zostać zmodyfikowana.
Podstawową cechą mobbingu ma być odtąd uporczywe nękanie pracownika. Nowa definicja wykluczać ma zachowania incydentalne i jednorazowe oraz wskazywać i kłaść nacisk na te, które mają charakter nawracający lub stały, pochodzące w szczególności od przełożonego, współpracownika, podwładnego, pojedynczej osoby bądź całej grupy ludzi. Ma ona też uniezależniać wystąpienie nękania od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku.
Projektodawcy chcą zwolnić pracodawcę z odpowiedzialności cywilnoprawnej względem pracownika za wystąpienie mobbingu, w przypadku, w którym nękania nie dopuścił się przełożony pracownika, a zatrudniający wdrożył skuteczne działania prewencyjne w zakresie mobbingu.
Źródło: Republika, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X