– Ludzie są oburzeni, bo to brzmi jak ponury żart. Zastanawiają się, kiedy zarząd Kompanii wyda zakaz czczenia św. Barbary jako patronki górników – tak o zakazie odprawiania mszy świętej mówił szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Jak poinformował portal telewizjarepublika.pl rzecznik prasowy Archidiecezji Katowickiej msze święte zostaną odprawione w cechowniach kopalń, na których odbywają się górnicze protesty.
Kampania Węglowa kategorycznie odmawia zgody na mszę dla górników
Prezes Kompanii Węglowej i dyrektorzy kopalń zakazali organizowania w niedzielę mszy świętych dla protestujących pod ziemią górników. – To po prostu niewyobrażalny skandal, nawet za komuny nie było takiego zamordyzmu – powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Z prośbą o umożliwienie zjazdu pod ziemię kapłanom, aby mogli odprawić msze święte, wystąpili do kopalnianych i kompanijnych władz protestujący pod ziemią górnicy. Usłyszeli kategoryczne "nie". – Ludzie są oburzeni, bo to brzmi jak ponury żart. Zastanawiają się, kiedy zarząd Kompanii wyda zakaz czczenia św. Barbary jako patronki górników – dodaje Dominik Kolorz.
Protestujący na powierzchni będą uczestniczyć w mszy
Jak informuje źródło portalu telewizjarepublika.pl protestujące na powierzchni będą mogły uczestniczyć w mszy świętej zorganizowanej przed budynkiem kopalni.
– Dostaliśmy zgodę na mszę świętą, odbędzie jutro o godzinie 12.00 – powiedziała portalowi Dorota Tobiszowska radna Prawa i Sprawiedliwości Rudy Śląskiej, protestująca wraz z innymi kobietami na powierzchni przeciwko zamknięciu kopalni.
Portal telewizjarepublika.pl skontaktował się również z rzecznikiem prasowym Archidiecezji Katowickiej ks. dr. Łukaszem Gawłem: "Według informacji, jakie posiadam, niedzielne Msze Święte zostaną odprawione w cechowniach kopalń, na których odbywają się górnicze protesty. Celebracji przewodniczyć będą proboszczowie parafii, na terenie których znajdują się kopalnie" - poinformował.
Abp Skworc solidaryzuje się z górnikami
W odpowiedzi na doniesienia o zakazie mszy dla górników głos zabrał abp Wiktor Skworc. – Księża będą obecni wszędzie tam, gdzie zostaną zaproszeni przez strajkujących, w porozumieniu z dyrekcjami kopalń – powiedział.
W związku z trudna sytuacja na Śląsku biskupi zaapelowali o dialog, dobra wolę i roztropność. – Pragniemy wyrazić naszą bliskość i solidarność wobec górników i ich rodzin, w dniach, w których tak boleśnie daje o sobie znać trudna sytuacja w górnictwie – napisali arcybiskup katowicki oraz biskupi bielsko-żywiecki i gliwicki.
– W poczuciu odpowiedzialności za dobro wspólne, wzywamy do wytrwałej i ufnej modlitwy – za wstawiennictwem świętej Barbary – za cały górniczy stan. Prośmy Bożą Opatrzność o zachowanie pokoju społecznego, dialog, dobrą wolę i roztropność dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w reformę branży górniczej – powiedzieli.
Górnicy apelują do mieszkańców Śląska o uczestnictwo w modlitwie w ich intencji
Żródło portalu telewizjarepublika.pl poinformowało, że dnia 11.01.o godzinie 11:00 przed kopalnią w Brzeszczach zbiorą się mieszkańcy, którzy prawdopodobnie będą mogli wejść na teren kopalni "na cechunek", gdzie ma zostać odprawiona msza za górników pozostających pod ziemią. Apelując jednocześnie do mieszkańców Śląska o przybycie. Wciąż czekamy na potwierdzenie tej informacji.
“@antoni_trzmiel: tel. do @RepublikaTV z poz. 640: Pomóżcie nam sprowadzić księdza” @KaiKraj @RzecznikKEP @szymbor @lkwarzecha @St_Janecki
— TRZMIEL (@antoni_trzmiel) styczeń 10, 2015
CZYTAJ TAKŻE:
Negocjacje przedstawicieli rządu i górniczych związków jeszcze dziś?