Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego za 100 dni. Powstał specjalny projekt
Portal polonijny informacyjno-społecznościowy PolskiFR.fr poinformował, że publikując w mediach społecznościowych wpisy, filmy czy zdjęcia związane z kard. Stefanem Wyszyńskim i matką Różą Czacką można włączyć się w akcję #Beatyfikacja.
W okresie 100 dni przed beatyfikacją na portalu i w mediach społecznościowych zamieszczane będą różnorodne materiały dotyczące Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej, założycielki Dzieła Lasek.
- Inicjatywa z założenia daje autorom dużą dowolność w przygotowaniu treści: może to być komentarz do jakiegoś fragmentu nauczania prymasa i przesłania matki Czackiej, własne wspomnienia związane z przyszłymi błogosławionymi, zachęta do sięgnięcia po książkę lub film o prymasie i matce, itp. - wyjaśnili autorzy komunikatu.
Cytowana w komunikacie dyrektorka Instytutu Prymasowskiego Stefana kard. Wyszyńskiego Michalina Jankowska przypomniała, od 5 czerwca pozostaje 100 dni do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i matki Czackiej, która zaplanowana jest na 12 września.
- Zachęcam do dzielenia się w mediach społecznościowych cytatami z wypowiedzi kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej, swoimi przemyśleniami o nich oraz różnymi inicjatywami. Każdy może włączyć się w akcję, publikując w mediach społecznościowych wpisy, krótkie filmiki czy zdjęcia. A do tego dajemy hasztag #Beatyfikacja, który połączy wszystkie te treści - zaapelowała.
Inicjatywy związane z beatyfikacją
Poinformowała, że przygotowaniom do podwójnej beatyfikacji towarzyszą różne inicjatywy.
- Stowarzyszenie Szkół im. Księdza Prymasa zorganizowało konkurs o ABC Społecznej Krucjaty Miłości. Inne szkoły podejmowały podobne działania. My jako Instytut Prymasowski przeprowadziliśmy konkurs kuratoryjny dla dzieci szkół podstawowych - wymieniła Jankowska.
Dodała, że Fundacja „Czas to Miłość" przygotowała czytanki majowe poświęcone kard. Wyszyńskiemu, prezentowane m.in. w kościołach.
- Na naszej stronie wyszynskiprymas.pl rozbudowaliśmy galerię zdjęć, pliki dźwiękowe z głosem ks. prymasa, bazę prezentującą jego nauczanie oraz świadectwa osób, które spotkały prymasa lub żyją jego dziedzictwem - zaznaczyła.
Jankowska przypomniała, że w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie co miesiąc 28 dnia odprawiana była msza św. z prelekcją prezentującą nauczania kard. Wyszyńskiego.
- Warto wspomnieć też grę planszową o prymasie opracowaną przez państwa Kreczków i książkę Stefek Piotra Kordyasza. To są oczywiście tylko przykłady - podkreśliła Jankowska.
Proces beatyfikacyjny
Proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego na szczeblu diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r. W stulecie urodzin rozpoczął się rzymski proces beatyfikacyjny. 8 grudnia 2017 r. dekret o heroiczności cnót podpisał papież Franciszek. 29 listopada 2018 r. konsylium lekarskie Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zatwierdziło cud za jego wstawiennictwem, a 2 października 2019 r. papież Franciszek podpisał dekret zatwierdzający ten cud, jakim jest uzdrowienie chorej na nowotwór tarczycy.
21 października 2019 r. kard. Kazimierz Nycz ogłosił, że beatyfikacja odbędzie się 7 czerwca 2020 na placu Piłsudskiego w Warszawie, ale 28 kwietnia 2020 r. została ona zawieszona w związku z pandemią koronawirusa. 23 kwietnia 2021 r. kard. Nycz poinformował, że uroczysta beatyfikacja odbędzie się 12 września 2021 r. w Warszawie wraz z beatyfikacją Róży Czackiej.
Matka Róża Czacka zmarła 15 maja 1960 roku w opinii świętości. Po otrzymaniu zgody Stolicy Apostolskiej, otwarcie procesu beatyfikacyjnego Matki Elżbiety Róży Czackiej odbyło się w dniu 22 grudnia 1987 r. w kaplicy Prymasowskiej przy ul. Miodowej w Warszawie. Prace procesowe na terenie diecezji trwały do 1995 roku. 2 października 1995 r. akta zostały otwarte w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. Dekret o heroiczności cnót Sługi Bożej został promulgowany 9 października 2017 roku.
Proces w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem matki Elżbiety Czackiej zakończył się 5 czerwca 2018 r. i dokumentacja została przekazana do Watykanu, gdzie sprawa, zanim została przedstawiona papieżowi, była badana przez komisje lekarzy, teologów i kardynałów.
Papież Franciszek 28 października 2020 roku zatwierdził dekret uznający cud za wstawiennictwem matki Elżbiety Czackiej - założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi.