Przejdź do treści

Barack Obama w Polsce

Źródło: flickr/U.S. Embassy Jakarta/CC BY-ND 2.0

John Kerry wylądował już na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Szef departamentu USA, który pojawił się w Warszawie na dwie godziny przed planowanym przylotem Baracka Obamy, będzie towarzyszył amerykańskiemu prezydentowi w obchodach 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce.

Spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem i przywódcami państw Europy Środkowej i Wschodniej, a także wystąpienie na pl. Zamkowym – to niektóre z punktów dwudniowej wizyty prezydenta USA Baracka Obamy w Warszawie.

Rozmowy Obamy z Komorowskim

Prezydent Obama odwiedzi Warszawę z okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Będzie to pierwszy przystanek w jego podróży po Europie. Amerykańskiemu prezydentowi będzie towarzyszył sekretarz stanu USA John Kerry.

Wizyta amerykańskiego prezydenta rozpocznie się we wtorek o godz. 9.50 od powitania przez Komorowskiego na lotnisku wojskowym na Okęciu. Prezydenci Polski i USA spotkają się następnie na lotnisku z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F-16 – wynika z programu zamieszczonego na stronie internetowej prezydenta RP.

Około godz. 11 Obama przybędzie do Belwederu na spotkanie z Komorowskim, gdzie zaplanowane są rozmowy obu przywódców oraz rozmowy delegacji. O godz. 12.30 odbędzie się konferencja prasowa prezydentów.

Jak zapowiedział minister w Kancelarii Prezydenta, odpowiedzialny za sprawy zagraniczne, Jaromir Sokołowski, prezydenci Polski i USA w trakcie bilateralnych rozmów plenarnych dyskutować będą o relacjach transatlantyckich, kwestiach regionalnych i strategii sojuszniczej oraz polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, w szczególności o tarczy antyrakietowej i polskiej obronie przeciwrakietowej, kooperacji sił powietrznych, a także stałej obecności jednostek amerykańskich wojsk.

Zastępca doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes zapewniał w piątek, że „amerykańsko-polski sojusz jest kluczowy dla relacji transatlantyckich i jest podstawą amerykańskiego wsparcia nie tylko Polaków, ale i innych sojuszników z Europy Wschodniej”.

– Przywódcy będą mieli okazję do dyskusji na temat sytuacji na Ukrainie, o NATO, energii i szerzej o stosunkach amerykańsko-polskich – podkreślił Rhodes.

Z Tuskiem o bezpieczeństwie

We wtorek po południu Obama w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów będzie rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem. Główne tematy rozmów to – jak poinformowała kancelaria premiera – kwestie bezpieczeństwa w regionie i na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń na Ukrainie. Omówione mają też zostać perspektywy rozszerzenia współpracy gospodarczej Polski i Stanów Zjednoczonych.

Na godz. 15 zaplanowano spotkanie z prezydentami państw Europy Środkowej i Wschodniej w Pałacu Prezydenckim, współgospodarzami spotkania będą Komorowski i Obama.

Podczas wspólnego spotkania rozmowy będą dotyczyły m.in. o kryzysu ukraińskiego i rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, bezpieczeństwa w regionie, w tym bezpieczeństwa energetycznego oraz wrześniowego szczytu NATO w Walii.

– To będzie okazja do wymiany opinii na temat zmian w strategii NATO. Będziemy chcieli podkreślić konieczność koncentracji na obronie terytoriów krajów członkowskich przed agresją – powiedział prezydencki minister. Będzie to – jak mówił – roboczy lunch, podczas którego prezydenci będą mieli okazję do swobodnej dyskusji.

We wtorek wieczorem amerykański prezydent weźmie udział w uroczystym obiedzie w Arkadach Kubickiego. Nie będzie jednak uczestniczył w gali na Zamku Królewskim, podczas której prezydent Komorowski wręczy Nagrodę Solidarności Mustafie Dżemilewowi – legendarnemu przywódcy Tatarów krymskich. Obamę ma tam reprezentować Kerry.

Głównym punktem dwudniowej wizyty amerykańskiego prezydenta będzie jego środowe wystąpienie na pl. Zamkowym podczas głównych uroczystości z okazji 25-lecia wyborów 4 czerwca.

Jak zapowiedział Rhodes, w swoim wystąpieniu Obama będzie mówił o historii przemian demokratycznych w Polsce, wpływie wydarzeń w Polsce na inne kraje regionu i połączeniu polskiej opozycji z ruchami na rzecz demokracji i praw człowieka w Europie Wschodniej i na całym świecie.

– To będzie również szansa na potwierdzenie zaangażowanie USA na rzecz zabezpieczenia demokracji i bezpieczeństwa sojuszników z Europy Wschodniej – powiedział Rhodes. – (...) Polska, tak jak inne narody, rozumie, że demokracja jest czymś, co musi być stale chronione i stale udoskonalane. To będzie wyśmienita okazja, by powiedzieć Polakom o naszym zaangażowaniu w ich bezpieczeństwo i demokrację – dodał Rhodes.

„Wiele wspólnych tematów”

Także w środę Obama spotka się z ukraińskim prezydentem elektem Petrem Poroszenką. Rhodes zaznaczył, że w bezpośredniej rozmowie z Poroszenką prezydent USA będzie chciał potwierdzić amerykańskie zaangażowanie po stronie Ukraińców.

– Mamy wiele wspólnych tematów – stabilizacja ukraińskiej gospodarki; wsparcie w dążeniu do przywrócenia stabilności i wzrostu na Ukrainie, a także wspieranie Ukraińców w wysiłku, by zmniejszyć napięcia, co może prowadzić do dialogu i jedności na Ukrainie – mówił doradca prezydenta USA.

Sokołowski podkreślił, że obchody 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku „będą okazją do przypomnienia o polskim wkładzie w obalenie komunizmu w Europie”.

– To będzie również okazja, by podziękować tym, którzy pomagali Polakom i innym narodom w tej części Europy w walce o wolność i demokrację, a także, by pokazać, jak Polska skorzystała z tej wielkiej szansy – mówił Sokołowski. Jak dodał, obecność gości zagranicznych, prezydentów m.in. USA, Francji, Niemiec, regionu Europy Środkowej i Wschodniej, premiera Kanady oraz koronowanych głów „będzie okazją, by zwrócić uwagę opinii publicznej na całym świecie i przypomnieć, że >>zaczęło się w Polsce<<”.

Będzie to druga wizyta Obamy w Polsce. Po raz pierwszy przywódca USA odwiedził nasz kraj 27-28 maja 2011 r. Przebywał wówczas z tygodniową wizytą w Europie, w ramach której odwiedził także Irlandię, Wielką Brytanię i Francję. Podczas wizyty w Polsce amerykański prezydent spotkał się m.in. z prezydentem Komorowskim i premierem Tuskiem.

Obama był również specjalnym gościem odbywającego się wówczas w Warszawie XVII szczytu Europy Środkowej, zorganizowanego przez Bronisława Komorowskiego. Podczas spotkania z 20 prezydentami Europy Środkowej przywódca USA potwierdził ważność sojuszu między państwami tego regionu a Stanami Zjednoczonymi.

pap, tvn24

Wiadomości

Grupa Azoty zmniejsza zatrudnienie – zwolnienia bez grupowych procedur

Wąsowski: Bruksela jest zadowolona z obecnej władzy w Polsce

Patryk Jaki ostro o Tusku. "Prawem to on sobie wytarł buty"

Pod koniec kwietnia może dojść do spotkania Duda-Trump

Prezes MZK w Koszalinie: długi, znajomości i zarzuty

Niemcy skarżą się, że USA ingerują w ich politykę. Zapomnieli, jak zwalczali rząd Morawieckiego?!

Rząd nie radzi sobie ze służbą zdrowia

PILNE: Atak nożownika w parku. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

SPRAWDŹ TO!

Kolejny sondaż bije w Tuska. Dziś wybory wygrałaby opozycja! [SONDAŻ]

Spory wewnętrzne i podziały w koalicji 13 grudnia

Cyklon Dikeledi zbiera śmiertelne żniwa

Sakiewicz: rząd Tuska chce iść na starcie z potęgą amerykańską

Uwielbiacie nasz profil na Facebooku! Znaleźliśmy się w czołówce! [DANE]

Ferie Zimowe 2025. Czas na wypoczynek!

Sienkiewicz atakuje sojusz z USA

Najnowsze

Grupa Azoty zmniejsza zatrudnienie – zwolnienia bez grupowych procedur

Prezes MZK w Koszalinie: długi, znajomości i zarzuty

Niemcy skarżą się, że USA ingerują w ich politykę. Zapomnieli, jak zwalczali rząd Morawieckiego?!

Rząd nie radzi sobie ze służbą zdrowia

PILNE: Atak nożownika w parku. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Wąsowski: Bruksela jest zadowolona z obecnej władzy w Polsce

Patryk Jaki ostro o Tusku. "Prawem to on sobie wytarł buty"

Pod koniec kwietnia może dojść do spotkania Duda-Trump