Przejdź do treści
Barack Obama w Polsce
flickr/U.S. Embassy Jakarta/CC BY-ND 2.0

John Kerry wylądował już na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Szef departamentu USA, który pojawił się w Warszawie na dwie godziny przed planowanym przylotem Baracka Obamy, będzie towarzyszył amerykańskiemu prezydentowi w obchodach 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce.

Spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem i przywódcami państw Europy Środkowej i Wschodniej, a także wystąpienie na pl. Zamkowym – to niektóre z punktów dwudniowej wizyty prezydenta USA Baracka Obamy w Warszawie.

Rozmowy Obamy z Komorowskim

Prezydent Obama odwiedzi Warszawę z okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Będzie to pierwszy przystanek w jego podróży po Europie. Amerykańskiemu prezydentowi będzie towarzyszył sekretarz stanu USA John Kerry.

Wizyta amerykańskiego prezydenta rozpocznie się we wtorek o godz. 9.50 od powitania przez Komorowskiego na lotnisku wojskowym na Okęciu. Prezydenci Polski i USA spotkają się następnie na lotnisku z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F-16 – wynika z programu zamieszczonego na stronie internetowej prezydenta RP.

Około godz. 11 Obama przybędzie do Belwederu na spotkanie z Komorowskim, gdzie zaplanowane są rozmowy obu przywódców oraz rozmowy delegacji. O godz. 12.30 odbędzie się konferencja prasowa prezydentów.

Jak zapowiedział minister w Kancelarii Prezydenta, odpowiedzialny za sprawy zagraniczne, Jaromir Sokołowski, prezydenci Polski i USA w trakcie bilateralnych rozmów plenarnych dyskutować będą o relacjach transatlantyckich, kwestiach regionalnych i strategii sojuszniczej oraz polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, w szczególności o tarczy antyrakietowej i polskiej obronie przeciwrakietowej, kooperacji sił powietrznych, a także stałej obecności jednostek amerykańskich wojsk.

Zastępca doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes zapewniał w piątek, że „amerykańsko-polski sojusz jest kluczowy dla relacji transatlantyckich i jest podstawą amerykańskiego wsparcia nie tylko Polaków, ale i innych sojuszników z Europy Wschodniej”.

– Przywódcy będą mieli okazję do dyskusji na temat sytuacji na Ukrainie, o NATO, energii i szerzej o stosunkach amerykańsko-polskich – podkreślił Rhodes.

Z Tuskiem o bezpieczeństwie

We wtorek po południu Obama w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów będzie rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem. Główne tematy rozmów to – jak poinformowała kancelaria premiera – kwestie bezpieczeństwa w regionie i na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń na Ukrainie. Omówione mają też zostać perspektywy rozszerzenia współpracy gospodarczej Polski i Stanów Zjednoczonych.

Na godz. 15 zaplanowano spotkanie z prezydentami państw Europy Środkowej i Wschodniej w Pałacu Prezydenckim, współgospodarzami spotkania będą Komorowski i Obama.

Podczas wspólnego spotkania rozmowy będą dotyczyły m.in. o kryzysu ukraińskiego i rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, bezpieczeństwa w regionie, w tym bezpieczeństwa energetycznego oraz wrześniowego szczytu NATO w Walii.

– To będzie okazja do wymiany opinii na temat zmian w strategii NATO. Będziemy chcieli podkreślić konieczność koncentracji na obronie terytoriów krajów członkowskich przed agresją – powiedział prezydencki minister. Będzie to – jak mówił – roboczy lunch, podczas którego prezydenci będą mieli okazję do swobodnej dyskusji.

We wtorek wieczorem amerykański prezydent weźmie udział w uroczystym obiedzie w Arkadach Kubickiego. Nie będzie jednak uczestniczył w gali na Zamku Królewskim, podczas której prezydent Komorowski wręczy Nagrodę Solidarności Mustafie Dżemilewowi – legendarnemu przywódcy Tatarów krymskich. Obamę ma tam reprezentować Kerry.

Głównym punktem dwudniowej wizyty amerykańskiego prezydenta będzie jego środowe wystąpienie na pl. Zamkowym podczas głównych uroczystości z okazji 25-lecia wyborów 4 czerwca.

Jak zapowiedział Rhodes, w swoim wystąpieniu Obama będzie mówił o historii przemian demokratycznych w Polsce, wpływie wydarzeń w Polsce na inne kraje regionu i połączeniu polskiej opozycji z ruchami na rzecz demokracji i praw człowieka w Europie Wschodniej i na całym świecie.

– To będzie również szansa na potwierdzenie zaangażowanie USA na rzecz zabezpieczenia demokracji i bezpieczeństwa sojuszników z Europy Wschodniej – powiedział Rhodes. – (...) Polska, tak jak inne narody, rozumie, że demokracja jest czymś, co musi być stale chronione i stale udoskonalane. To będzie wyśmienita okazja, by powiedzieć Polakom o naszym zaangażowaniu w ich bezpieczeństwo i demokrację – dodał Rhodes.

„Wiele wspólnych tematów”

Także w środę Obama spotka się z ukraińskim prezydentem elektem Petrem Poroszenką. Rhodes zaznaczył, że w bezpośredniej rozmowie z Poroszenką prezydent USA będzie chciał potwierdzić amerykańskie zaangażowanie po stronie Ukraińców.

– Mamy wiele wspólnych tematów – stabilizacja ukraińskiej gospodarki; wsparcie w dążeniu do przywrócenia stabilności i wzrostu na Ukrainie, a także wspieranie Ukraińców w wysiłku, by zmniejszyć napięcia, co może prowadzić do dialogu i jedności na Ukrainie – mówił doradca prezydenta USA.

Sokołowski podkreślił, że obchody 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku „będą okazją do przypomnienia o polskim wkładzie w obalenie komunizmu w Europie”.

– To będzie również okazja, by podziękować tym, którzy pomagali Polakom i innym narodom w tej części Europy w walce o wolność i demokrację, a także, by pokazać, jak Polska skorzystała z tej wielkiej szansy – mówił Sokołowski. Jak dodał, obecność gości zagranicznych, prezydentów m.in. USA, Francji, Niemiec, regionu Europy Środkowej i Wschodniej, premiera Kanady oraz koronowanych głów „będzie okazją, by zwrócić uwagę opinii publicznej na całym świecie i przypomnieć, że >>zaczęło się w Polsce<<”.

Będzie to druga wizyta Obamy w Polsce. Po raz pierwszy przywódca USA odwiedził nasz kraj 27-28 maja 2011 r. Przebywał wówczas z tygodniową wizytą w Europie, w ramach której odwiedził także Irlandię, Wielką Brytanię i Francję. Podczas wizyty w Polsce amerykański prezydent spotkał się m.in. z prezydentem Komorowskim i premierem Tuskiem.

Obama był również specjalnym gościem odbywającego się wówczas w Warszawie XVII szczytu Europy Środkowej, zorganizowanego przez Bronisława Komorowskiego. Podczas spotkania z 20 prezydentami Europy Środkowej przywódca USA potwierdził ważność sojuszu między państwami tego regionu a Stanami Zjednoczonymi.

pap, tvn24

Wiadomości

,,Kadrowe Tsunami'' w Wodach Polskich po zmianie władzy

Jest decyzja UEFA. Większa kasa dla polskich klubów

Scholz na straży niemieckich interesów czy blokuje wolny rynek? Kanclerz sprzeciwia się przejęciu Commerzbanku przez UniCredit

Bilans powodzi. Potężne straty na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej

Golińska: zaproszenie von der Leyen miało wymiar PRowy, miało pokazać, że Tusk jest słuchany

Pożar w magazynie farb i lakierów w Kilecach! [wideo]

Cud w medycynie! Chłopiec był na granicy życia i śmierci

Grozi mu dożywocie! Zobacz za co!

Idealne zrazy? Oto sposób na wyjątkowy smak!

Woś: ludzie tracą majątek życia, a pomocy dla powodzian dalej nie ma!

Bender: Polakom wielokrotnie zdarzało się decydować o wynikach prezydenckich w USA

Strajk medyków w Portugalii. Tysiące zabiegów odwołanych

Kremowa zupa z dyni: przepis na jesienny obiad

Fogiel: Tusk okłamuje ludzi, łże w żywe oczy!

HIT DNIA

Premier rozruszał internet. Do spółki z bobrami. Zobacz komentarze!

Najnowsze

Premier rozruszał internet. Do spółki z bobrami. Zobacz komentarze!

HIT DNIA

Bilans powodzi. Potężne straty na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej

Golińska: zaproszenie von der Leyen miało wymiar PRowy, miało pokazać, że Tusk jest słuchany

Pożar w magazynie farb i lakierów w Kilecach! [wideo]

Cud w medycynie! Chłopiec był na granicy życia i śmierci

,,Kadrowe Tsunami'' w Wodach Polskich po zmianie władzy

Jest decyzja UEFA. Większa kasa dla polskich klubów

Scholz na straży niemieckich interesów czy blokuje wolny rynek? Kanclerz sprzeciwia się przejęciu Commerzbanku przez UniCredit