Przejdź do treści

Andżelika Borys: Apelujemy do rządu o pomoc

Źródło:

Była prezes Związku Polaków na Białorusi w Sejmie apelowała do rządu Donalda Tuska o wsparcie dla polskich szkół na Białorusi. Wniosek poparł Adam Lipiński (PO) i Grzegorz Schetyna (PO)

Związek Polaków na Białorusi zaapelował do polskich władz o dalsze wsparcie, zwłaszcza w dziedzinie edukacji. – Związek zawsze będzie miał przyjaciół w parlamencie i zawsze może liczyć na wsparcie – zapewnił szef komisji spraw zagranicznych Sejmu Grzegorz Schetyna.

Przedstawiciele parlamentarnych komisji oraz MSZ wzięli udział w zorganizowanej w Sejmie konferencji poświęconej 25-leciu ZPB, organizacji nieuznawanej przez władze w Mińsku.

– Związek zawsze będzie miał przyjaciół w parlamencie i może liczyć na wsparcie bez względu na różnice partyjne – mówił Schetyna. Zapewnił, że "zawsze będzie tak, że Związek Polaków na Białorusi będzie jedyną legalną, uczciwą, przyzwoitą organizacją wspieraną przez Polskę".

Również szef komisji ds. łączności z Polakami za granicą Adam Lipiński (PiS) podkreślał, że w kwestii pomocy społeczności polskiej w krajach za wschodnią granicą nie ma wśród polskich polityków dużych różnic zdań, choć są pewne spory.

W spotkaniu w Sejmie uczestniczyła m.in. prezes Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys, której wyboru w 2005 roku na szefową związku władze Białorusi nie uznały i doprowadziły do wyboru odrębnego kierownictwa Związku, nieuznawanego z kolei przez władze polskie.

– Zwracamy się do rządu polskiego o wsparcie szkolnictwa polskiego. Szkolnictwo to nasze priorytetowe działanie. Apelujemy o konsekwentne wsparcie związku – powiedziała Borys podsumowując środowe obrady. Podkreśliła, że ZPB skupi się na współpracy z samorządami w naszym kraju, tak aby te udzieliły wsparcia dla polskiego szkolnictwa na Białorusi.

Przy sprzeciwie znacznej części organizacji Polaków i Polonii resort Radosława Sikorskiego przejął odpowiedzialność za finansowanie tego obszaru. 

 W imieniu MSZ zastępca dyrektora departamentu współpracy z Polonią i Polakami za granicą Jacek Junosza-Kisielewski zapewnił, że wszelkie działania kulturalno-oświatowe prowadzone przez ZPB zyskają wsparcie organizacyjne i finansowe resortu. Wskazał, że ZPB jest największą i najbardziej reprezentatywną organizacją Polaków na Białorusi.

– Zależy nam, by rozmawiać, jak Polska może pomóc Polakom na Wschodzie, za taką pomocą jest cała polska klasa polityczna –  mówił z kolei Lipiński. Spory w tej kwestii, jak dodał, dotyczą np. przesunięcia środków finansowych na to wsparcie z Senatu do MSZ, czy też rządowego planu pomocy Polakom na Wschodzie. "Do tej pory tego dokumentu nie ma, jest dokument, który został przyjęty wiele lat temu" - podkreślił poseł. Choć, jak dodał, MSZ obecnie "pracuje intensywnie nad tym materiałem".

"Dbałość o relacje (z Polakami za granicą) pokazuje słabość lub siłę państwa polskiego" – zauważył Lipiński.

W swoje 25-lecie ZPB przyznał dyplomy osobom zasłużonym dla organizacji. Wręczono je lub przekazano: marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi, Adamowi Lipińskiemu, wiceprzewodniczącemu senackiej komisji emigracji i łączności z Polakami za granicą Łukaszowi Abgarowiczowi, a także samorządowcom współpracującym z ZBP. Wśród nich są m.in. prezydent Sopotu Jacek Karnowski, Gdańska Paweł Adamowicz i Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Na spotkanie w Sejmie przyjechali działacze związku i innych organizacji Polaków na Białorusi z różnych rejonów tego kraju - m.in. Grodzieńszczyzny, gdzie społeczność polska jest najliczniejsza. Przyjechał m.in. obecny prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz oraz działacz Związku i dziennikarz "Gazety Wyborczej" Andrzej Poczobut. W konferencji uczestniczyli też przedstawiciele polskich organizacji pozarządowych pomagającym Polakom za wschodnią granicą, m.in. Wspólnoty Polskiej, Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie i Fundacji Wolność i Demokracja.

 

O 17.45 GOŚĆMI "WOLNYCH GŁOSÓW" BĘDĄ:

ANDŻELIKA BORYS – ZWIĄZEK POLAKÓW NA BIAŁORUSI
MIECZYSŁAW JAŚKIEWICZ - PRZEWODNICZĄCY ZWIĄZKU POLAKÓW NA BIAŁORUSI

at, pap fot. Vultee Grzegorz Kornijów / wiki CC

Wiadomości

Słowaccy psychiatrzy i psycholodzy: Fico odejdź z polityki

Milionerzy masowo opuszczają wyspy. Dokąd się udają?

Dramatyczna diagnoza: Budowaliśmy miasta bez związku z naturą

Chór i zespół z Wielunia z Grand Prix festiwalu kolęd i pastorałek

Bolesna porażka piłkarzy ręcznych na MŚ

Policja bada sprawę mycia konia na myjni

Nawrocki: wymiar sprawiedliwości trzeba naprawić, bo obywatele są zdezorientowani

AKTUALIZACJA

Trump postawił sprawę jasno. Wiec zwycięstwa w USA

Poszukuje go policja. Jest podejrzany o zabójstwo kobiety

Buda: za rządów Tuska wszędzie jest gorzej, a miało być tak wspaniale

Rekordowy sukces aplikacji Radia Republika – ponad 40 tysięcy pobrań w dwa dni!

Parasol ochronny Bodnarowców nad mieszkaniowymi interesami Michała Szczerby

Papież Franciszek zadebiutował na TikToku

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 19.01.2025

Alarmujący dokument niemieckiego ambasadora. Czego się boi?

Najnowsze

Radio Republika teraz również w aplikacji. Pobierz i słuchaj bez przeszkód!

Chór i zespół z Wielunia z Grand Prix festiwalu kolęd i pastorałek

Bolesna porażka piłkarzy ręcznych na MŚ

Policja bada sprawę mycia konia na myjni

Nawrocki: wymiar sprawiedliwości trzeba naprawić, bo obywatele są zdezorientowani

Słowaccy psychiatrzy i psycholodzy: Fico odejdź z polityki

Milionerzy masowo opuszczają wyspy. Dokąd się udają?

Dramatyczna diagnoza: Budowaliśmy miasta bez związku z naturą