Koniec przedwczesnego lata? Prognoza mówi sama za siebie

Jak poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Ogrodnik, dzisiaj temperatura będzie letnia do 28 st. C. Natomiast od piątku pogoda ulegnie pogorszeniu i stopniowemu ochłodzeniu, będzie wietrzenie i deszczowo; prognozowane są również burze, podczas których spadnie do 20 mm deszczu.
Dzisiaj jest piękna pogoda...
W czwartek po południu słońca nie zabraknie, a niebo będzie bezchmurne, z lokalnym małym zachmurzeniem.
"Temperatury przez cały dzień będą letnie", w najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna wyniesie nawet 29 st. C. w centralnej Polsce. Nieco chłodniej, około 3 st. C będzie na południu, gdzie wyniesie ona między 24 a 26 st. C. Na zachodzie temperatura osiągnie 28 st. C, a najniższą temperaturę zobaczymy na helu, gdzie ze względu na wpływ Bałtyku spadnie ona do 15 st. C.
Wiać będzie z południa i południowego wschodu, będzie to wiatr umiarkowany, okresami porywisty i jego prędkość w porywach wyniesie nawet 80 km/h, a w szczytowych partiach Sudetów nawet 110 km/h. W tym regionie do piątkowego poranka będą obowiązywać alerty I stopnia przed silnym wiatrem.
Ale nadchodzą zmiany w pogodzie...
Noc z czwartku na piątek przyniesie początek zmian pogodowych, na wschodzie kraju zachmurzenie będzie małe, a lokalnie pojawią się mgły. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie będzie umiarkowane, na południowym zachodzie i miejscami na południu okresami duże - w tych regionach miejscami prognozowane są opady przelotnego deszczu. Będą to opady słabe, w ciągu całej nocy deszczu spadnie maksymalnie 5 mm.
Temperatura będzie wahać się między 11 a 16 st. C, najniższa będzie na północy Polski, gdzie na helu spadnie do 10 st. C., a najcieplej będzie Polsce centralnej, gdzie wzrośnie do 15 st. C.
Wiatr będzie słaby i umiarkowany, a w rejonach podgórskich Sudetów okresami dość silny i porywisty. Jego prędkość w porywach wyniesie do 80 km/h. Ten wiatr będzie słabł w trakcie nocy - dodał synoptyk.
W piątek pogoda "będzie podzielona pod względem termiczny, na chłodniejszy zachód i cieplejszy wschód". Zachmurzenie będzie umiarkowane, a okresami duże, w całym kraju prognozowane są przelotne opady deszczu, z kolei w pasie od Warmii przez Kujawy, Mazowsze, zachodnie i centralne Mazowsze, ziemię Łódzką, wschodnią Wielkopolskę, Opolszczyznę, Dolny Śląsk, Małopolskę, Podkarpacie i Lubelszczyznę wystąpią burze. W rejonach burzowych deszczu spadnie nawet 20 mm, tam pojawi się również porywisty wiatr, którego prędkość wyniesie nawet 75 km/h.
Temperatura wyniesie około 20 st. C na zachodzie, około 24 st. C w centrum kraju, do nawet 27 st. C na wschodzie i północnym wschodzie Polski. Wiać będzie z południowego wschodu i z południa, a na zachodzie kraju wiać będzie z południowego zachodu.
W nocy z piątku na sobotę będzie pochmurno, jedynie na północnym wschodzie prognozowane są większe rozpogodzenia - jednocześnie w całym kraju prognozowane są przelotne opady deszczu, którego najwięcej będzie padać w centralnej Polsce, tam również mogą pojawić się burze. Prędkość porywów wiatru w trakcie burz wyniesie nawet 75 km/h, a deszczu spadnie do 20 mm.
Tej nocy zdecydowanie chłodniej będzie na zachodzie Polski, ponieważ ta część kraju będzie pod wpływem chłodniejszego powietrza z zachodu. Temperatura w tym rejonie wyniesie od 7 do 9 st. C. W centralnej Polsce temperatura wyniesie do 14 st. C, a na najcieplej będzie na wschodzie, gdzie temperatura minimalna wyniesie 15 stopni st. C.
Źródło: Republika, x.com, IMGW, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X