83 lata temu Niemcy wywieźli Polaków do Auschwitz. Upamiętniono ofiary
Dziś w Oświęcimu odchody 83. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. 14 czerwca uznawany jest za dzień, w którym obóz zaczął funkcjonować. "Musimy o tym pamiętać, bo to straszliwa czarna dziura w historii cywilizacji", mówił będący na miejscu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą więźniów pierwszego transportu do Auschwitz.
Tablica poświęcona więźniom pierwszego transportu znajduje się na budynku Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego. W piwnicach tego budynku Niemcy początkowo więzili deportowanych 14 czerwca Polaków. Obóz nie był jeszcze gotowy na ich przyjęcie.
🔴 Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego @PiotrGlinski uczestniczył w uroczystości złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą deportację I transportu 🇵🇱 Polaków do #Auschwitz, znajdującą się przy Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w… pic.twitter.com/W721EBFKM9
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) June 14, 2023
"Musimy o tym pamiętać, bo to jest straszliwa czarna dziura w historii cywilizacji. I za te straszne tragedie niestety odpowiedzialna jest wspólnota narodowa niemiecka - to Niemcy ten los zgotowali przedstawicielom innych narodów", mówił prof. Gliński.
Jak wskazał, w pierwszym transporcie do obozu trafili przede wszystkim więźniowie polityczni. "To były osoby zaangażowane w działalność podziemną, to byli kurierzy tatrzańscy. Większość z nich zginęła", przypomniał wicepremier, zaznaczając, że tak "rozpoczęła się ta straszliwa, nieludzka historia w Auschwitz, a później także w Birkenau".
W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wieniec pod tablicą złożyła Zofia Romaszewska.
🔴 Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego @PiotrGlinski złożył kwiaty pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego znajdującym się na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w #Oświęcim. pic.twitter.com/rCcx3I4Mt7
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) June 14, 2023