Dźwięki syren, zatrzymanie ruchu na ulicach, msze, apele pamięci, wystawy i koncerty – w taki sposób dzisiaj Polacy oddadzą część bohaterom Powstania Warszawskiego
1 sierpnia o godzinie 17.00 mieszkańcy Warszawy i innych miast Polski po raz kolejny zatrzymają się w zadumie, aby uczcić pamięć bohaterów sierpnia 1944 roku. To już 72 lata dzielą nas od zrywu, który tak ogromne piętno odcisnął na historii Polski, wyglądzie miasta i życiu jego mieszkańców.
Obchody trwają od soboty
Oficjalne obchody 72. rocznicy wybuchu powstania rozpoczęły się w sobotę od złożeniem kwiatów oraz salwy honorową przy pomniku-głazie "Żywiciela" na warszawskim Żoliborzu.
To właśnie na Żoliborzu 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęły się pierwsze walki, jeszcze przed godziną 17. Przy pomniku odczytano też apel pamięci, który w tym roku zastąpił apel poległych. Był on poświęcony nie tylko ofiarom powstania z Żoliborza, Marymontu, Bielan i Kampinosu ale także kilku ofiarom katastrofy smoleńskiej.
Wczoraj w mszy świętej oraz w Apelu Pamięci pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego udział wzięli minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz wicepremier prof. Piotr Gliński i powstańcy. Podobnie jak przy uroczystościach na Żoliborzu wygłaszany w poprzednich latach Apel Poległych został zastąpiony Apelem Pamięci.
Podczas niedzielnych uroczystości przemówienia wygłosili szef MON Antoni Macierewicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-waltz. Odczytano także list prezydenta Andrzeja Dudy.
Warszawa oddaje część swoim bohaterom
Główne uroczystości odbędą się dzisiaj w stolicy. O godz. 9.00 odbędzie się ceremonia składania kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela „Montera” - dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej - rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.Wydarzenie ma miejsce przy ul. Filtrowa 68 – dawnej siedzibie konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK.
O godzinie 10.00 odbędą się uroczystości przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944” w park im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera oraz odbędzie się „Marsz Mokotowa” z ul. Puławskiej do ul. Dworkowej. O godz. 12.00 Antoni Macierewicz weźmie udział w uroczystej zmianie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, a o godz. 14.00 będzie obecny na uroczystościach pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego.
O godz. 17.00 – w Godzinę „W” – szef MON oraz prezydent Andrzej Duda wezmą udział w uroczystościach oddania Hołdu Powstańcom na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przy Pomniku Gloria Victis.
Wieczorem, o godzinie 19.30 odbędzie się uroczystość złożenia wieńców przy pomniku „Polegli – Niepokonani”, a już o godz. 20.00 na Placu Piłsudskiego odbędzie się wspólne śpiewane piosenek powstańcych – „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI”. Na miejscu rozdawane będą śpiewniki.
O godzinie 21.00 odbędą się uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego, z rozpaleniem Ogniska Pamięci.
CZYTAJ WIĘCEJ:
72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczysta polowa Msza Święta i Apel Pamięci
Najnowsze
Wysyłają na bezrobocie 5500 pracowników. Ci, którzy zostaną - będą pracować krócej
NASZ NEWS: Zmarł policjant postrzelony przez drugiego policjanta w Warszawie
Republika: Dzisiaj o godzinie 17:45 zapraszamy na wyjątkowy odcinek "W Ruchu"
Bestsellerowy, monumentalny „Świat Chrystusa” prof. Wojciecha Roszkowskiego znów dostępny!