Przejdź do treści
19:20 Kanclerz Uniwersytetu Warszawskiego: Ranny podczas ataku zabójcy z siekierą strażnik jest już w domu
19:14 Turcja: W Antalyi rozpoczęło się dwudniowe spotkanie szefów dyplomacji państw NATO
18:27 Child alert. Policja szuka 11-letniej Patrycji. Dziewczynka zaginęła w woj. opolskim
17:08 Prezes i Redaktor Naczelny Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz: Zgodnie z zapowiedzią, w pierwszy piątek po pierwszej turze wyborów, telewizja Republika organizuje debatę wyborczą. Zapraszamy obydwu kandydatów
16:40 Warszawa: W środę Senat opowiedział się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji specustawy powodziowej
14:33 Łódzkie: Sąd w Zgierzu skazał na 4 lat więzienia Piotra Ż, oskarżonego o nielegalne składowanie odpadów i substancji chemicznych ciekłych zagrażających życiu i zdrowiu. W halach należących do skazanego znaleziono 3 tys. pojemników z odpadami
14:05 Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w środę, że jeśli popierany przez jego ugrupowanie kandydat Karol Nawrocki zostanie wybrany na prezydenta, to nie zgodzi się na wysłanie polskich wojsk na Ukrainę
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellończyka 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie W sobotę 17 maja o godzinie 7.30 w Parafii św. Stanisława w Warszawie (ul. Bema 73/75) odbędzie się Msza św. w intencji Telewizji Republika przed Obrazem Matki Bożej Elekcyjnej. Po niej zakończenie nowenny przed wyborami prezydenckimi
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Poznaj program obchodów

Źródło: 1944.pl

Wielkimi krokami zbliża się kolejna okrągła rocznica wielkiego zrywu Powstańców Warszawy. Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawiło program specjalnie przygotowanych na tę okazję uroczystości.

1 sierpnia o godzinie 17.00 mieszkańcy Warszawy i innych miast Polski po raz kolejny zatrzymają się w zadumie, aby uczcić pamięć bohaterów sierpnia 1944 roku. To już siódma dekada, która dzieli nas od zrywu, który tak ogromne piętno odcinsął na historii Polski, wyglądzie miasta i życiu jego mieszkańców.

Zbliżająca się rocznica będzie miała jednak charakter szczególny - to zapewne ostatnia okrągła rocznica, którą będzie nam dane spędzić z tymi, którzy latem '44 roku stanęli na barykadach swojej stolicy. Jak przypomniał podczas konferencji prasowej dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski - średnia wieku Powstańców wynosi dziś 90 lat. Nie straćmy więc możliwości obcowania z "żywą historią".

Z tegoroczną rocznicą wiąże się także 10-lecie istnienia - powołanego do życia decyzją ówczesnego prezydenta Warszawy śp. Lecha Kaczyńskiego - Muzeum Powstania Warszawskiego.

Oficjalne obchody rozpocznie już 23 lipca w Sali pod Liberatorem MPW wernisaż wystawy „Ślady. Rzecz o pamięci”. Wśród zaplanowanych wydarzeń zaplanowane są specjalne koncerty: LUXTORPEDY - „Za Wolność”. Koncert z cyklu „Pamiętamy ‘44” oraz Tomasza Stańki Quartet - „Wolność w sierpniu” - z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek i Moniki Brodki. Głównym punktem ochodów będą oczywiście tradycyjne 1-sierpniowe uroczystości na Wojskowych Powązkach pod pomnikiem Gloria Victis. 1 sierpnia w MPW odbędzie się także uroczysta premiera spektaklu-oratorium „Pamiętnik z powstania warszawskiego” w reżyserii Krystyny Jandy.

W tegorocznych obchodach nie zabraknie również wydarzeń cieszących się szczególnym zainteresowaniem mieszkańców Warszawy: Fotograficznej gry miejskiej "Twoja klisza z Powstania" oraz wspólnego śpiewania powstańczych piosenek.

 

 

Szczegółowy program wydarzeń:

23 lipca (środa)

godz. 18.30
Wernisaż wystawy „Ślady. Rzecz o pamięci”
Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp z zaproszeniami.

24 lipca (czwartek)

godz. 18.00
Wernisaż wystawy w Fotoplastikonie Warszawskim „Miasto zapisane w kadrze”.
Stereoskopowe fotografie Warszawy z Powstania 1944 roku Fotoplastikon Warszawski, Aleje Jerozolimskie 51. Wstęp z zaproszeniami.

25 lipca (piątek)

godz. 21.00
LUXTORPEDA - „Za Wolność”. Koncert z cyklu „Pamiętamy ‘44”
Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp biletowany. Sprzedaż biletów na koncert rozpocznie się 11 lipca (piątek) o godz. 10.00. Cena biletu: 14 zł. Dzieci i młodzież do 14. roku życia: wstęp wolny.

26 lipca (sobota)

godz. 11.00
Rodzinna gra miejska „Żoliborz żagwiący” na podstawie książki „Mały Powstaniec” autorstwa Szymona Sławińskiego
Start spod Teatru Komedia. Wstęp wolny.

godz. 21.00
Koncert Tomasz Stańko Quartet „Wolność w sierpniu” z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek i Brodki. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp biletowany. Sprzedaż biletów na koncert rozpocznie się 11 lipca (piątek) o godz. 10.00. Cena biletu: 14 zł. Dzieci i młodzież do 14. roku życia: wstęp wolny.

28 lipca (poniedziałek)

godz. 11.00
„Powstańcy 1944/70/2014” - wystawa plenerowa. Projekt pod opieką artystyczną Wojtka Wieteski. Aleje Ujazdowskie. Wstęp wolny.

29 lipca (wtorek)

godz. 11.00
Otwarcie wystawy w Berlinie „Powstanie Warszawskie 1944” przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum dokumentacyjne Topografia Terroru. Niederkirchnerstraße 8, Berlin, Niemcy. Wstęp z zaproszeniami.

30 lipca (środa)

godz. 11.00
Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim i Prezydentem m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz.
Uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp z zaproszeniami.

godz. 18.00
Uroczyste powitanie Powstańców Warszawskich przez władze m.st. Warszawy. Spektakl „Młoda Warszawa – życie codzienne walczącej stolicy”, reż. Roman Kołakowski. Dziedziniec Warszawskiego Ratusza, pl. Bankowy 3/5.

godz. 21.00 – pokaz specjalny filmu „Miasto 44”, reż. Jan Komasa. Stadion Narodowy. Wstęp biletowany. SZCZEGÓŁY NA TEMAT BILETÓW WKRÓTCE.

31 lipca (czwartek)

godz. 13.00
Uroczysta Sesja Rady m. st. Warszawy. Wstęp z zaproszeniami.

godz. 18.00
Polowa Msza św. przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Plac Krasińskich. Wstęp z zaproszeniami.

 godz. 19.00
Uroczysty Apel Poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Plac Krasińskich. Wstęp z zaproszeniami.

1 sierpnia (piątek)

godz. 10.00
Uroczystości przy Pomniku „Mokotów Walczący - 1944”
„Marsz Mokotowa” - przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej. Park im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera. Wstęp wolny.

godz. 13.30
Uroczystości przy Pomniku gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Róg ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich. Wstęp wolny.

godz. 14.00
Uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Ul. Wiejska. Wstęp wolny.

godz. 16.00
Uroczystości przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”. Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Wstęp wolny.

godz. 17.00
Godzina „W” - złożenie hołdu Powstańcom. Pomnik Gloria Victis, Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Wstęp wolny.

godz. 19.00
Uroczystości przy Pomniku „Polegli-Niepokonani”; modlitwa ekumeniczna. Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli. Wstęp wolny.

godz. 20.00
„Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” - wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Plac Piłsudskiego. Wstęp wolny.

godz. 21.00
Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego – rozpalenie Ogniska Pamięci. Ul. Bartycka. Wstęp wolny.

godz. 24.00
Uroczysta premiera spektaklu-oratorium „Pamiętnik z powstania warszawskiego” . Reżyseria/Adaptacja/Scenografia: Krystyna Janda. Muzyka: Jerzy Satanowski. Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp z zaproszeniami. SPEKTAKLE BILETOWANE W DNIACH 2-5 SIERPNIA. SZCZEGÓŁY NA TEMAT BILETÓW WKRÓTCE.

2 sierpnia

godz. 12.00
Twoja klisza z Powstania - fotograficzna gra miejska „Za wolność waszą i naszą”. SZCZEGÓŁY NA TEMAT REJESTRACJI WKRÓTCE.

godz. 20.00
„Pamiętnik z powstania warszawskiego” – Spektakl - Oratorium. Reżyseria/Adaptacja/Scenografia: Krystyna Janda. Muzyka: Jerzy Satanowski. Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp biletowany. SZCZEGÓŁY NA TEMAT BILETÓW WKRÓTCE.

3 sierpnia (niedziela)

godz. 11.00
Piknik Rodzinny „Podwórkowi Powstańcy czyli Dzieci w Powstaniu”. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.

godz. 18.00
Msza Święta dla warszawiaków i harcerzy. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.

godz. 20.00
„Pamiętnik z powstania warszawskiego” – Spektakl - Oratorium. Reżyseria/Adaptacja/Scenografia: Krystyna Janda. Muzyka: Jerzy Satanowski. Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp biletowany. SZCZEGÓŁY NA TEMAT BILETÓW WKRÓTCE.

4 sierpnia (poniedziałek)

godz. 20.00
„Pamiętnik z powstania warszawskiego” – Spektakl - Oratorium. Reżyseria/Adaptacja/Scenografia: Krystyna Janda. Muzyka: Jerzy Satanowski. Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp biletowany. SZCZEGÓŁY NA TEMAT BILETÓW WKRÓTCE.

5 sierpnia (wtorek)

godz. 18.00
Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli przy Pomniku Pamięci 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności. Wstęp wolny.

godz. 20.00
„Pamiętnik z powstania warszawskiego” – Spektakl - Oratorium. Reżyseria/Adaptacja/Scenografia: Krystyna Janda. Muzyka. Jerzy Satanowski Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego wstęp biletowany. SZCZEGÓŁY NA TEMAT BILETÓW WKRÓTCE.

9 sierpnia (sobota)
godz. 17.00 – Masa Powstańcza 2014; przejazd rowerowy ulicami Warszawy. Start: Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego. Udział po rejestracji na: www.rejestracja.1944.pl oraz w dniu imprezy (liczba miejsc ograniczona) SZCZEGÓŁY NA TEMAT REJESTRACJI WKRÓTCE.

2 października (czwartek)

godz. 18.00
Zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego. Zakończenie obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Ul. Bartycka. Wstęp wolny.

1944.pl, telewizjarepublika.pl

Wiadomości

AKTUALIZACJA

Afera wokół Marszałkowskiej 66. Mieszkańcy nie zostali wpuszczeni na sesję Rady Warszawy

List z Waszyngtonu: prześladowania, media i groźby wobec opozycji

Pilne: Policja szuka 11-letniej Patrycji. Ogłoszono Child Alert

Historyczna podróż Trumpa. Prezydent USA z wizytą w Katarze

Cieszyński o kampanii czarnego PR: Trzaskowski korzysta, NASK reaguje z opóźnieniem

Andruszkiewicz w Bolesławcu: „Karol Nawrocki to gwarancja bezpieczeństwa Polski”

Daniel Martyniuk pokazał zdjęcie z ojcem. „Ojciec z synem” – czy to koniec rodzinnej wojny?

Telewizja Republika organizuje debatę kandydatów po I turze

George Simion: Nawrocki to mój partner w Europie suwerennych państw

Hejt finansowany przez ludzi Trzaskowskiego. Posłowie PiS ujawniają kulisy

Leon XIV: potrzebujemy prymatu Boga. Wschód pokazuje nam drogę

Andrzej Duda przyjął w pałacu George'a Simiona, zwycięzcę I tury wyborów w Rumunii

Przeprosiny Marianny Schreiber: „Byłam sztuczna, nie dźwigam hejtu”

Znów nadchodzą burze, będzie padać w całej Polsce. IMGW wydaje ostrzeżenia

Hołownia kłamał ws. symbolu Polski Walczącej?

Najnowsze

AKTUALIZACJA

Afera wokół Marszałkowskiej 66. Mieszkańcy nie zostali wpuszczeni na sesję Rady Warszawy

Cieszyński o kampanii czarnego PR: Trzaskowski korzysta, NASK reaguje z opóźnieniem

Andruszkiewicz w Bolesławcu: „Karol Nawrocki to gwarancja bezpieczeństwa Polski”

Daniel Martyniuk pokazał zdjęcie z ojcem. „Ojciec z synem” – czy to koniec rodzinnej wojny?

Telewizja Republika organizuje debatę kandydatów po I turze

List z Waszyngtonu: prześladowania, media i groźby wobec opozycji

Pilne: Policja szuka 11-letniej Patrycji. Ogłoszono Child Alert

Historyczna podróż Trumpa. Prezydent USA z wizytą w Katarze