Przejdź do treści
5 dni lub 40 godzin zwolnienia od pracy dla osób z terenów powodziowych
Republika

Pracownikowi zamieszkującemu tereny powodziowe będzie przysługiwało zwolnienie od pracy w wymiarze 5 dni albo 40 godzin - takie m.in. rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o usuwaniu skutków powodzi. Zmiany mają też ułatwić opiekę instytucjonalną nad dziećmi do lat 3.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się we wtorek projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zakłada m.in. wprowadzenie zasiłku losowego na edukację, wsparcie kredytobiorców, skrócenie procedur wydawania decyzji środowiskowych i wymóg szczepień ochronnych dla służb pracujących na trenach powodziowych.

W projekcie znalazły się także rozwiązania z zakresu pomocy społecznej i rynku pracy.

Regulacja zakłada, że pracodawca może wydłużyć okres, za który wypłacane jest wynagrodzenie za czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika przez okres dłuższy niż 10 dni roboczych wynikających z rozkładu czasu pracy pracownika. W Ocenie Skutków Regulacji projektu czytamy, że jest to zgodne z przejętą w prawie pracy zasadą uprzywilejowania pracownika.

Zaproponowano także, aby pracownikowi zamieszkującemu tereny objęte powodzią przysługiwało w czasie trwania powodzi zwolnienie od pracy w wymiarze 5 dni albo 40 godzin. Projekt zakłada także przedłużenie terminów wnoszenia odwołania od wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę oraz przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy.

Zgodnie z projektem w związku z powodzią nie będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele w zakresie rozładowywania, przyjmowania i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby oraz powierzania pracownikowi wykonywania takich czynności. Zwolnienie z tego zakazu nie będzie obowiązywać jednak w niedziele, w które przypada święto.

Projekt zakłada też zawieszenie na czas trwania powodzi i jej skutków, badań lekarskich dla pracowników zamieszkałych na obszarach dotkniętych powodzią oraz przedłużenie o 30 dni od dnia zakończenia okresu zagrożenia powodzią terminu ważności orzeczeń lekarskich. Analogiczne rozwiązanie zaproponowano w zakresie przeprowadzania szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Ze względu na to, że powódź mogła zniszczyć dokumenty służące do ustalenia świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych, świadczeń dla osób niepełnosprawnych lub zaopatrzenia emerytalnego, projekt daje możliwość przedstawienia innych dokumentów dotyczących prawa do tych świadczeń.

Projekt zakłada też, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) może upoważnić w formie pisemnej każdego pracownika urzędu gminy oraz gminnej jednostki organizacyjnej do wydawania decyzji o przyznaniu oraz do wypłaty zasiłku powodziowego.

Zmiany mają też na celu ułatwienie objęcia opieką instytucjonalną dzieci do lat 3 z terenów gmin powodziowych.

Regulacja daje prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy ze względu na konieczność opieki nad dzieckiem w czasie zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły z powodu powodzi. Dziecko nie może przy tym uczęszczać do innej placówki.

Zasiłek ten będzie przysługiwał również opiekunom dorosłych osób z niepełnosprawnością w przypadku zamknięcia z powodu powodzi szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

Zmiany mają także umożliwić pokrycie kosztów działalności ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, mimo ich czasowego zamknięcia spowodowanego powodzią. W regulacji zawarto również zmianę umożliwiającą niewliczanie pomocy związanej z usuwaniem skutków powodzi do kosztu utrzymania w domu pomocy społecznej, co ma zapobiec nieuzasadnionemu wzrostowi kosztu i co za tym idzie opłat od mieszkańców za pobyt w domu pomocy społecznej.

Projekt zakłada także wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności, wydanych na czas określony, dla osób posiadających stałe miejsce zamieszkania na terenie obszaru, na którym stosowane są szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi. Ważność orzeczeń zostaje wydłużona do 60 dni od dnia upływu okresu na jaki wprowadzono stan klęski żywiołowej. Wydłużenie następuje z urzędu.

Wprowadzony został również przepis wydłużający ważność posiadanych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz placówek (zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się).

Źródło: PAP

Wiadomości

Mając ponad trzy promile "opiekowała" się córeczką

Republika: „Gość Dzisiaj” o godz. 19:45

Sytuacja na Odrze stabilna. Fala kulminacyjna zbliża się do Radnicy

Caritas Polska przekazała już pomoc powodzianom o wartości ponad 3 mln złotych!

W Punkt w Republika

Zobacz co przyniosła powódź na Odrze

Pocztowcy mają dość. Postanowili wyjść na ulicę

Pęknięta tama w Stroniu Śląskim! Jest oświadczenie Wód Polskich

Szczurek-Żelazko: media mainstreamowe to przyboczna armia obecnego rządu

Turniej WTA: W Pekinie Polki czekają na rywalki

Kardynał wprost: konkordat to nie przywileje Kościoła, ale prawa człowieka

Naukowcy wyhodowali drzewo z ... tysiącletniego nasiona, o którym jest napisane w Biblii

5 dni lub 40 godzin zwolnienia od pracy dla osób z terenów powodziowych

Kobieta zamknęła złodzieja w domu, schował się w garderobie

Puchar Polski: Miedź Legnica chce sprawić niespodziankę

Najnowsze

Mając ponad trzy promile "opiekowała" się córeczką

W Punkt w Republika

Zobacz co przyniosła powódź na Odrze

Pocztowcy mają dość. Postanowili wyjść na ulicę

Pęknięta tama w Stroniu Śląskim! Jest oświadczenie Wód Polskich

Republika: „Gość Dzisiaj” o godz. 19:45

Sytuacja na Odrze stabilna. Fala kulminacyjna zbliża się do Radnicy

Caritas Polska przekazała już pomoc powodzianom o wartości ponad 3 mln złotych!