Przejdź do treści
4 czerwca 1989 r. 25-lecie pierwszych częściowo wolnych wyborów
twitter/@EuromaidanPR

Decentralizacja na Ukrainie zostanie zbudowana na bazie polskiego modelu - powiedział w Warszawie prezydent elekt Petro Poroszenko. Zapowiedział, że jest planowana "szeroko zakrojona amnestia" na Ukrainie oraz inne kroki, które zagwarantują sukces procesu pokojowego.

17.45

Poroszenko: decentralizacja na Ukrainie - na bazie polskiego modelu

- Na froncie zagranicznym i politycznym mamy bardzo aktywny dialog, mamy zapewnienie o tym, że Ukraina ma godnych zaufania sojuszników w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, na całym świecie, którzy zdecydowanie ogłosili, że wspierają stanowisko Ukrainy w kwestiach rozwiązania konfliktu na wschodzie - podkreślił Poroszenko.

Prezydent elekt zaznaczył też, że jego spotkania w Warszawie dają mu "podstawy do optymizmu". Jak dodał, wnioski z tych spotkań są "mocne i jasne". Jak mówił, m.in. prezydent USA Barack Obama w Warszawie w sposób "twardy i zdecydowany" wsparł bezpieczeństwo Ukrainy.

- W środę z głowami państw europejskich, Kanady i USA omówiliśmy szczegóły planu pokojowego, który ja - jako prezydent elekt - będę miał możliwość zaprezentować na Ukrainie podczas inauguracji (mojej prezydentury). To będzie absolutnie twarda propozycja decentralizacji, przy czym decentralizacja będzie zbudowana według polskiego modelu - zapowiedział Poroszenko.

Prezydent elekt dodał, że "Polacy i Unia Europejska powinni dać nam mapę do tego, jak wdrożyć system decentralizacji, który da realną władzę samorządom lokalnym". Zapowiedział też, że jest planowana "szeroko zakrojona amnestia" oraz wiele innych kroków, które pozwolą "rozpocząć i zagwarantować (sukces) procesu pokojowego".

 

15.44

Prezydent: Będziemy zabiegać o wzmocnienie wschodniej flanki NATO

– Będziemy zabiegać o wzmocnienie wschodniej flanki NATO m.in. poprzez regularne ćwiczenia, rozbudowę infrastruktury obronnej oraz ciągłe stacjonowanie wojsk i baz Sojuszu w Europie Środkowej, w tym w Polsce – zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski.

W orędziu przed Zgromadzeniem Narodowym prezydent powiedział, że "wśród zewnętrznych filarów naszego bezpieczeństwa szczególną rolę odgrywa członkostwo w NATO". – W obliczu zmian w naszym otoczeniu na zbliżającym się szczycie będziemy zabiegać o strategiczne wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu, głównie poprzez system aktualizacji planów ewentualnościowych, regularne ćwiczenia weryfikujące te plany, rozbudowę infrastruktury obronnej oraz ciągłe stacjonowanie wojsk i baz NATO w Europie Środkowej, w tym w Polsce – podkreślił Komorowski.

Jak dodał, ważne jest także staranie o odwrócenie negatywnego trendu redukcji nakładów obronnych w Europie, gdy na wschód od granic NATO nakłady rosną. – Równolegle ze wzmacnianiem NATO będziemy zabiegać także o rozwój Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej. Stanowi ona drugą polisę ubezpieczeniową dla Polski. Potrzebna jest nowa, realna strategia bezpieczeństwa europejskiego, uwzględniająca w szczególności ustanowienie systemowych mechanizmów współdziałania NATO-UE – zaznaczył.

Według Komorowskiego, kluczowym filarem bezpieczeństwa Polski pozostają relacje dwustronne, z których szczególne znaczenie ma strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi. – Doceniamy fakt, że w reakcji na konflikt rosyjsko-ukraiński, wywołujący naturalne, zrozumiałe obawy o bezpieczeństwo całego regionu, Stany Zjednoczone nie tylko werbalnie, ale również w sposób realny, poprzez wzmocnienie obecności wojskowej, wsparły bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej, udowadniając w ten sposób swoje przywiązanie do obrony wolności i integralności terytorialnej sojuszników. Pragniemy także wzmacniać współpracę z innymi krajami, szczególnie w formacie Grupy Wyszehradzkiej i Trójkąta Weimarskiego – poprzez zbliżenie z Francją i Niemcami – dodał.

W ocenie prezydenta, Polska ma szczególną odpowiedzialność za kształt relacji transatlantyckich, gdyż są one ważne zarówno dla naszego kraju, jak i całej Europy. – Polska pozostanie żywotnie zainteresowana utrzymaniem jedności Zachodu – mówił Komorowski.

Podkreślił, że ważnym elementem budowy więzi pomiędzy Europą i USA powinna stać się umowa o Transatlantyckiej Strefie Handlu i Inwestycji, która "jest obecnie, nie bez trudności, negocjowana". – Ona może wzmocnić konkurencyjność gospodarek po obu stronach Atlantyku. Wzmocni zdolność do skutecznego konkurowania świata zachodniego jako całości w skali globalnej – powiedział prezydent.

– Niezmiennie dla naszego polskiego bezpiecznego rozwoju ma istotne znaczenie niepodległość, rozwój i orientacja ku Zachodowi naszego ważnego sąsiada, jakim jest i będzie Ukraina – podkreślił Komorowski.

Usunięto obraz.

 

15.41

Komorowski: Filarem bezpieczeństwa – własne zdolności obronne

– 25 lat budowania wolnej Polski to czas tworzenia nowoczesnego systemu bezpieczeństwa, jego filarem są własne zdolności obronne, zaś zewnętrzne elementy systemu to NATO, UE oraz partnerstwa strategiczne, w tym szczególnie z USA – powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

– W obliczu zwiększonych wymagań, wynikających z niebezpiecznego rozwoju sytuacji niedaleko naszych granic, konieczna jest konsekwentna realizacja wieloletniego programu modernizacji technicznej, zgodnie z ustalonymi priorytetami dot. Wojska Polskiego. Konieczne jest przygotowanie programu „trzeciej fali modernizacyjnej”, ukierunkowanej na szeroką informatyzację wojska: cyberobronę, bezzałogowce, technologie satelitarne. Musimy wzmocnić organizacyjnie – ale też zintegrować – system kierowania bezpieczeństwem narodowym, w tym kierowania obroną państwa. Zamierzam wkrótce wystąpić w tej sprawie do parlamentu ze stosowną inicjatywą ustawodawczą – zapowiedział prezydent.

Zdaniem Komorowskiego, wydarzenia, które obserwujemy na Ukrainie, pokazują, że "współczesne zagrożenia mają charakter nieklasyczny, hybrydowy".

– Ważne jest więc skonsolidowanie wysiłków na rzecz wzmocnienia także bezpieczeństwa pozamilitarnego, aby w sumie zwiększyć strategiczną odporność kraju na agresję. Biorąc te wszystkie zadania pod uwagę, rozmawiałem z panem premierem, jest to stanowisko uzgodnione, będę rekomendował zwiększenie nakładów obronnych do pełnych 2 proc. PKB. Tak jak było na początku poprzedniej dekady – powiedział prezydent.

 

15.32

Komorowski: To my daliśmy impuls do przemian w regionie

– Zmieniliśmy nie tylko Polskę, ale także nasz kawałek świata. To my daliśmy impuls do przemian w regionie. To my możemy z dumą mówić, że w tej części Europy: „Freedom was made in Poland” – powiedział prezydent Bronisław Komorowski w orędziu przed Zgromadzeniem Narodowym.

Jak powiedział Komorowski, obaliliśmy w 1989 roku system razem z narodami Europy Środkowej i Wschodniej i razem z nimi podążaliśmy drogą ku NATO i UE. – Suwerenna Polska zbudowała partnerskie i dobrosąsiedzkie relacje ze wszystkimi nieomal państwami ościennymi. Dorobkiem 25-lecia są olbrzymie postępy w procesie pojednania polsko-niemieckiego i polsko-ukraińskiego – wymieniał. – Chciałoby się, żebyśmy byli bliżej pojednania polsko-polskiego – dodał.

Zdaniem prezydenta 25 lat wolności to sukces społeczeństwa – twórczego, aktywnego, przedsiębiorczego. – Polska gospodarka, głównie za sprawą prywatnych przedsiębiorców, dynamicznie się rozwija. (...) Zdołaliśmy ją skutecznie uchronić przed recesją kryzysu światowego. System polityczny jest stabilny i działa zgodnie z demokratycznymi regułami. Polska przynależy do Unii Europejskiej i NATO. Polska jest ważnym podmiotem międzynarodowych relacji. Ale wciąż jeszcze mamy poczucie niedosytu – mówił Komorowski.

– Chcemy lepszej demokracji, lepszej integracji z Zachodem, lepszego społeczeństwa obywatelskiego, lepszego państwa, lepszego rynku, lepszej pracy, lepszego życia i lepszych zarobków. To normalne. Chcemy naszym dzieciom przekazać bezpieczniejszą i lepszą Polskę. Chcemy, by drugie pokolenie polskiej wolności również odniosło sukces. Nie stać nas na zaniechania. Politycy mają często skłonność do myślenia o następnych wyborach, a nie o następnym pokoleniu. Szczególnie teraz, w 25-lecie wolności, choć wszyscy żyjemy wyborami, wciąż powinniśmy myśleć – kandydując i wybierając – o następnych pokoleniach – apelował prezydent. – Nie możemy spocząć na laurach – dodał prezydent.  

 

13.20

Obama wsiadł już na pokład samolotu

Usunięto obraz.

13.02

Prezydent Obama jest już w drodze na lotnisko.

Usunięto obraz.

Usunięto obraz.

12.30

Barack Obama zakończył przemówienie. Towarzyszyły temu owacje zgromadzonego na placu Zamkowym tłumu. 

12.24

Obama: Powiedziałem prezydentowi Ukrainy, że pomożemy w walce o wolność. Ukraina nie będzie pozostawiona bez pomocy.

12.21

Obama: Stoimy razem w obronie wolności. Polska już nigdy nie zostanie pozostawiona sama sobie i to nie są tylko słowa

12.17

Przemówienie rozpoczął prezydent USA Barack Obama

Swoje wystąpienie rozpoczął polskim akcentem: - Witaj Polsko - powiedział.

- Będąc z Państwem, czuję się jak w domu - przywitał zgromadzonych Obama.

- Mamy do czynienia z gospodarczym "Cudem nad Wisłą" - mówił o przemianach, które zaszły w Polsce w ciągu 25 lat wolności. 

 

 

Usunięto obraz.

11.58

Trwa wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego

- Składam hołd tym, którzy mieli odwagę walczyć o wolną myśl i wolne słowo - mówił przydent. - 4 czerwca 1989 roku w wyborach zwyciężyły siły wolności, siły starego porządku zostały pokonane, było to zwycięstwo przez polityczny nokaut -powiedział.

- Choć na kilkadziesiąt długich, ciemnych lat Europę przegrodziła żelazna kurtyna nasze marzenia i nasze dążenia do wolności przetrwały, źródłem naszej siły była tradycja narodowa - mówił Bronisław Komorowski.

Usunięto obraz.

11.50

Obama o Poroszence: mądry wybór

Barack Obama spotkał się z prezydentem elektem Ukrainy Petrem Poroszenką. Prezydent USA podkreślił, że Ukraińcy dokonali mądrego wyboru, powierzając Poroszence kierowanie krajem. Było to pierwsze spotkanie tych przywódców. CZYTAJ WIĘCEJ...

11.45

Warszawska Deklaracja Wolności: wolność i solidarność to fundament

Wolność i solidarność stanowią fundamentalne wartości, na których powinny być oparte stosunki między ludźmi - czytamy w Warszawskiej Deklaracji Wolności, która została odczytana podczas głównych uroczystości związanych z 25-leciem wolności na placu Zamkowym w Warszawie.

Andrzej Seweryn, aktor, dyrektor Tetru Polski w Warszawie odczytał Warszawską Deklarację Wolności. CZYTAJ WIĘCEJ...

Usunięto obraz.

11.43

Gości powitała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Walz

11.41

Uroczystości rozpoczęły się odegraniem polskiego hymnu

Usunięto obraz.

11.27

Barack Obama przybył już do Zamku Królewskiego w Warszawie

Usunięto obraz.

11.20

Prezydent powitał gości przybyłych na uroczystość na pl. Zamkowym

Prezydent Bronisław Komorowski powitał gości przybyłych na główną uroczystość Święta Wolności w 25. rocznicę wyborów 1989 r., która rozpocznie się o godz. 11.30 na pl. Zamkowym.

Prezydent Komorowski wraz z żoną Anną powitali m.in. parę królewską Belgii, króla Filipa i królową Matyldę, wielkiego księcia Luksemburga Henryka, brytyjskiego księcia Edwarda, prezydentów: Czech Milosza Zemana, Słowacji Ivana Gaszparovicza, Węgier Janosa Adera, Litwy Dalię Grybauskaite, Łotwy Andrisa Berzinsa, Rumunii Traiana Basescu.

Łącznie na uroczystości rocznicowej reprezentowanych będzie niemal 50 państw.

11.15

Prezydenci Czech i Słowacji: O wolność musimy cały czas walczyć

Wolność nie jest czymś absolutnie oczywistym, trzeba o nią cały czas walczyć; trzeba sobie zdawać sprawę z kruchości pokoju - mówili w środę prezydenci Czech i Słowacji w Warszawie na spotkaniu z przedstawicielami pokolenia 1989 r.

W debacie na temat wolności wzięli udział także prezydent Bronisław Komorowski oraz prezydenci Niemiec i Węgier.

11.14

Usunięto obraz.

11.11

Usunięto obraz.

11.07

Trwają przygotowania do wystąpień prezydentów na placu Zamkowym w Warszawie

Usunięto obraz.

10.48

Komorowski: Przyszłość i nowoczesność to otwartość na innych

Przyszłość i nowoc

pap, telewizja republika
Źródło: Telewizja Republika

Wiadomości

Agnieszka Woźniak-Starak krytykuje partię Władysława Kosiniaka-Kamysza!

,,Kadrowe Tsunami'' w Wodach Polskich po zmianie władzy

Jest decyzja UEFA. Większa kasa dla polskich klubów

Scholz na straży niemieckich interesów czy blokuje wolny rynek? Kanclerz sprzeciwia się przejęciu Commerzbanku przez UniCredit

Bilans powodzi. Potężne straty na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej

Golińska: zaproszenie von der Leyen miało wymiar PRowy, miało pokazać, że Tusk jest słuchany

Pożar w magazynie farb i lakierów w Kilecach! [wideo]

Cud w medycynie! Chłopiec był na granicy życia i śmierci

Grozi mu dożywocie! Zobacz za co!

Idealne zrazy? Oto sposób na wyjątkowy smak!

Woś: ludzie tracą majątek życia, a pomocy dla powodzian dalej nie ma!

Bender: Polakom wielokrotnie zdarzało się decydować o wynikach prezydenckich w USA

Strajk medyków w Portugalii. Tysiące zabiegów odwołanych

Kremowa zupa z dyni: przepis na jesienny obiad

Fogiel: Tusk okłamuje ludzi, łże w żywe oczy!

Najnowsze

Premier rozruszał internet. Do spółki z bobrami. Zobacz komentarze!

HIT DNIA

Scholz na straży niemieckich interesów czy blokuje wolny rynek? Kanclerz sprzeciwia się przejęciu Commerzbanku przez UniCredit

Bilans powodzi. Potężne straty na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej

Golińska: zaproszenie von der Leyen miało wymiar PRowy, miało pokazać, że Tusk jest słuchany

Pożar w magazynie farb i lakierów w Kilecach! [wideo]

Agnieszka Woźniak-Starak krytykuje partię Władysława Kosiniaka-Kamysza!

,,Kadrowe Tsunami'' w Wodach Polskich po zmianie władzy

Jest decyzja UEFA. Większa kasa dla polskich klubów