33. Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i Pracodawców do sanktuarium św. Józefa

Potrzeba męstwa, by bronić wartości i wolności; męstwo to nie tylko odwaga i heroiczny czyn; męstwo to nieustanny wysiłek pokonywania trudności i dążenia do celów – powiedział podczas mszy z okazji 33. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Robotników i Pracodawców do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wikariusz biskupi ks. kanonik Paweł Guździoł.
Pielgrzymka nadziei
Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: "Święty Józefie, zjednocz nas w pielgrzymce nadziei". Jak wyjaśnił duchowny podczas kazania "trzeba prosić św. Józefa, aby wzmocnił w nas cnotę męstwa; byśmy mieli odwagę stanąć w obronie niepodważalnych ludzkich wartości - wartości opartych na Ewangelii i prawie naturalnym; byśmy nie bali się protestować przeciwko niesprawiedliwości społecznej, ograniczaniu wolności, wolności religijnej, wolności do wychowania dzieci, wolności słowa".
Przed rozpoczęciem mszy zgromadzonym odczytano listy od prezydenta Andrzeja Dudy i przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy.
"Szacunek dla ciężkiej pracy, pokora i niezachwiana wiara, a także odwaga – tymi cechami odznaczał się św. Józef, patron dzisiejszego dnia i kaliskiego sanktuarium. Te same wartości stanowiły fundament ruchu Solidarności. To dzięki nim dokonała się pokojowa rewolucja Sierpnia ’80, która trwale zmieniła nasz kraj. Wspólne działanie i nieustępliwość polskich robotników doprowadziły najpierw do ogólnonarodowego zrywu, a ostatecznie do przemian demokratycznych. Spełniło się to, o co podczas pamiętnej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny modlił się papież św. Jan Paweł II: odmieniło się oblicze tej ziemi" - wskazano w liście prezydenta, który odczytał minister Andrzej Dera.
Sprawiedliwe relacje
"Również dzisiaj silna wspólnota robotników i pracodawców, zjednoczona w imię fundamentalnych polskich ideałów, pozostaje kluczem do rozwoju gospodarki narodowej i pomyślności rodaków" - ocenił Andrzej Duda.
"Nie ma silnego państwa bez sprawiedliwych relacji w miejscu pracy. Nie ma dobrobytu bez szacunku do tych, którzy go tworzą. Nowoczesna konkurencyjna gospodarka rozwija się tym intensywniej, im wyższy jest poziom zaufania społecznego. Liczę, że także mój następca, który wkrótce zostanie wybrany, będzie dbał o te zagadnienia z należytą troską” – napisał prezydent.
Cieszmy się wolnością
Z kolei przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda przypomniał, że "Polacy zbuntowali się przeciwko bezdusznej władzy komunistycznej; wzięli los ojczyzny we własne ręce i odpowiedzialnie rozpoczęli marsz ku demokratycznym przemianom w Polsce i w Europie". "To dzięki temu, że w 1970 roku powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność, dziś możemy cieszyć się wolnością. Wolnością, która jednak nie jest dana nam raz na zawsze. Wolnością, o którą wciąż musimy dbać i którą musimy pilnować” – zaznaczył szef "S".
Podczas kazania ks. kanonik Paweł Guździoł zwrócił uwagę, że 33. pielgrzymka ma bogaty kontekst religijny, społeczny i patriotyczny ze względu na kilka motywów jubileuszowo-rocznicowych.
"Przeżywamy Święty Rok 2025. W tym roku przypada też 45. rocznica podpisania porozumień sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Nie możemy też zapomnieć, że ten rok to tysiąc lat istnienia Królestwa Polskiego. W 2025 roku został koronowany Bolesław Chrobry i Polska stała się królestwem, orzeł przywdział koronę. Ponadto ta 33. pielgrzymka to 33 lata ziemskiego życia Pana Jezusa” – wymienił. Duchowny przypomniał, że śp. papież Franciszek ogłaszając rok jubileuszowy zaapelował o pielęgnowanie nadziei i ufności.
"Nadzieja i ufność są bardzo potrzebne w naszym codziennym życiu. Nadzieję pokładamy w Bogu, ale bardzo potrzebne jest zaufanie międzyludzkie, pomiędzy pracownikami, zaufanie pracowników do swego pracodawcy i pracodawcy do pracowników. Tylko wtedy praca może dawać radość i zadowolenie, nawet jeśli wiąże się z wysiłkiem i trudem fizycznym" - powiedział duchowny.
Męstwo cnotą kardynalną
Jego zdaniem święty Józef jest wzorem pracownika, którego trzeba naśladować i taki wzór pracy przekazywać. "Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że żadna praca nie hańbi, bez względu na to, jaka ona jest. Ważne, żeby była wykonywana uczciwie i żeby tą pracą nikogo nie krzywdzić" – powiedział. Ks. kanonik zwracał uwagę, że "Święty Józef był odważny i nieustraszony, niczego się nie bał i wykazał niezwykłe męstwo, chroniąc Maryję i Jezusa".
"Męstwo jest cnotą kardynalną, która wzmacnia wolę, daje człowiekowi odwagę i niezłomne postanowienie wypełniania woli Boga, nawet mimo wielkiego cierpienia” - powiedział.
Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników do św. Józefa w Kaliszu odbyła się w 1992 roku.
270 świątyń Józefa Robotnika
1 maja to także Dzień św. Józefa, który jest obchodzony od 1955 r. Święto zostało ustanowione przez papieża Piusa XII i należy do jednego z najnowszych świąt w Kościele katolickim. Tego dnia podkreśla się szczególną rolę pracy w życiu i rozwoju człowieka.
Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. To także patron cieśli, stolarzy, rzemieślników, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających. Do Polski kult św. Józefa dotarł na przełomie XI i XII w., ale największy jego rozwój nastąpił w XVII i XVIII w. Kult ten propagowali karmelici i siostry wizytki. Centralnym ośrodkiem kultu św. Józefa jest bazylika w Kaliszu. W kraju jest ok. 270 świątyń, którym patronuje ten święty, w tym kilkanaście – św. Józefa Robotnika.
Źródło: Republika, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Kukiz Ujawnia!
Wiadomości
Najnowsze

AKTUALIZACJA
NASZ NEWS: w Białym Domu trwa spotkanie Karola Nawrockiego z amerykańskimi kongresmenami

Watykan przed wyborem papieża. W grze kilka nazwisk i możliwe porozumienia kardynałów

Trump: Powtórzymy sukces! Szykujemy rekordową obniżkę podatków
