Przejdź do treści
17:34 Ukraina: we wsi Zielony Dąb na Wołyniu upamiętniono Polaków, pomordowanych w 1943 r. przez nacjonalistów ukraińskich. W ich intencji biskupi rzymskokatoliccy odprawili mszę polową, w której uczestniczyli polscy i ukraińscy mieszkańcy tych terenów
16:25 Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 82. rocznicy pacyfikacji Michniowa podkreślił, że w zamyśle niemieckiego okupanta miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie
15:07 IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne I i II stopnia przed wzrostem stanów wody, które obowiązywać będą na terenie województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego i części woj. wielkopolskiego
14:47 Lublin: 50-latek odpowie za napaść na pielęgniarkę
14:09 Prezydent Andrzej Duda: Obława Augustowska była planową eksterminacją tych, którzy nie złożyli broni, bo nie uznali zniewolenia za wyzwolenie
13:07 Sanepid: sześć kąpielisk nad Zatoką Gdańską w powiecie nowodworskim, od Mikoszewa do Kątów Rybackich, jest w sobotę zamkniętych z powodu wykrycia pozostałości smolistych – mazutu w badanych próbkach wody
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

29. odsłona „polskiego Davos” w Krynicy-Zdroju dobiegła końca

Źródło:

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju dobiegło końca. Wydarzenie okazało się rekordowe pod względem frekwencji oraz wiedzy, jaką można było posiąść podczas licznych paneli i dyskusji. Wśród gości Telewizji Republika znaleźli się najznamienitsze postaci ze świata polityki i biznesu.

Jak wskazują organizatorzy wydarzenia, impreza gościła w ciągu trzech dni około 5,3 tysięcy uczestników, najwięcej w historii Forum Ekonomicznego.

Jednym z czołowych wydarzeń podczas „polskiego Davos” była prezentacja „Raportu Forum Ekonomicznego: Europa Środkowo-Wschodnia wobec globalnych trendów: gospodarka, społeczeństwo i biznes raport” opracowanego wspólnie przez ISW oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie.

W raporcie przeanalizowano m.in. kwestie zamożności krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zachodzące zmiany potrzeb transportowych, rozwój regionalnych innowacji ekologicznych, systemy opieki osób starszych, trendy w optymalizacji i uszczelnianiu systemów podatkowych, dynamikę rynku pracy oraz rozwój rolnictwa.

Wśród licznych wydarzeń, wysoce owocny w merytoryczne wnioski okazał się panel organizowany przez magazyn Forbes oraz KGHM „Silna Polska w turbulentnej Europie”. Prelegenci zastanawiali się, jakie cechy potrzebne są polskim przedsiębiorstwom w przypadku nadejścia spowolnienia gospodarczego, by te wciąż utrzymywały wysoką konkurencyjność. Prezes KGHM Marcin Chludziński przekonywał, że „zmienność i turbulentność są stałymi cechami w biznesie” stąd wskazał, że tylko „zmienność jest niezmienna”. W kontekście Trójmorza tłumaczył, jak Polska powinna wykorzystywać swój potencjał.

– Jako jedyna tak globalna polska firma, jesteśmy w pewnym stopniu odpowiedzialni za wizerunek Polski za granicą – mówił dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej w KGHM Piotr Chęciński. Jak przekonywał na antenie Telewizji Republika, „KGHM to pierwsze spotkanie z Polską”. – Nie mamy znanej firmy, obecnej na całym świecie. Tutaj pojawiamy się my. Zapewne nasz obszar jest mało atrakcyjny. Można jednak na to spojrzeć z innej perspektywy. Co ósmy telefon, samochód czy telewizor posiada domieszkę miedzi, pochodzącą z KGHM-u – mówił w rozmowie z red. Krystianem Kaźmierczykiem.

W środę odbył się panel „Wyzwania stojące przed sektorem wydobywczym – kierunki zmian”, której głównymi partnerami byli Polska Grupa Energetyczna, ENEA i Polska Grupa Górnicza. Uczestnicy konferencji rozmawiali m.in. o tym, jakie wyzwania stoją przed spółkami w kontekście utrzymania bezpieczeństwa dostaw energii i wykorzystania posiadanych w kraju zasobów.

W studiu Telewizji Republika znalazł się jeden z prelegentów ww. panelu, prezes Węglokoks S.A. Tomasz Heryszek. – Trend dekarbonizacyjny, który dziś jest faktem w naszej części świata, to sytuacja, w której Węglokoks musiał zastanowić się nad własną przyszłością. Stąd pomysł na budowę grupy kapitałowej, konsolidację z obszarami hutnictwa, energetyki, ciepłownictwa – tłumaczył Heryszek.

Niedługo później w studiu Telewizji Republika zasiadł wiceminister energii Adam Gawęda. W rozmowie z red. Tomaszem Sakiewiczem i red. Ryszardem Gromadzkim tłumaczył misję, jaką powierzono mu w ramach pełnomocnictwa. Na pytanie, czy Polska skazana jest na węgiel, odpowiedział: „jeszcze przez wiele lat będziemy wykorzystywać ten surowiec jako stabilizator, bezpiecznik energetyczny”. – W nowych elektrowniach to nadal węgiel odgrywa znaczącą rolę – tłumaczył senator Gawęda.

W środę wieczorem podczas uroczystej gali ogłoszono nagrody XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Nagrodę Człowieka Roku 2018 otrzymał premier Mateusz Morawiecki, który – jak akcentował w laudacji Berdychowski - przeniósł z biznesu do polityki m.in. sprawność, efektywność zarządzania i umiejętność kierowania dużymi zespołami ludzi. Szef polskiego rządu zaszczycił swoją obecnością również spotkanie Fundatorów i Sympatyków Fundacji Pomyśl o Przyszłości, którego jednym z fundatorów był Ryszard Florek, właściciel firmy FAKRO. Ten podczas forum udzielił wywiadu w studio Telewizji Republika.

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju połączone było również z Forum Ochrony Zdrowia. Polski Związek Producentów Leków przeprowadzał na swoim stanowisku bezpłatne badania uczestników forum. W ich imieniu, na antenie Telewizji Republika, wypowiadała się wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Barbara Misiewicz-Jagielak. Zainteresowaniem cieszyły się też stanowiska Ministerstwa Zdrowia. Tam odbyły się liczne panele dot. kondycji zdrowotnej Polaków.

Redaktorzy Telewizji Republika odbyli także wiele rozmów, m.in. z przedstawicielami polskiego rządu. Wśród rozmówców znalazł się minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Tłumacząc swoją obecność na forum wskazał, że „jednym z najważniejszych polskich biznesów jest rolnictwo”. – Dostarcza wysokiej jakości żywność, zapewniając całej Polsce bezpieczeństwo żywnościowe. O różnych formach bezpieczeństwa możemy dziś dyskutować dlatego, że nie jesteśmy głodni – mówił minister.

Wśród gości w studiu Telewizji Republika znaleźli się też minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, minister oraz wiceministrowie inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, Anna Gembicka,  Artur Soboń oraz Waldemar Buda, minister energii Krzysztof Tchórzewski, wiceminister środowiska Michał Kurtyka, a także prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś.

 Usunięto obraz.

Wiadomości

Tusk atakuje Hołownię! Stanowski zaorał lewicę. Odlot Jachiry. Kołodziejczak wspaniały

Jack Strong na X ujawnia: w ministerstwie sprawiedliwości mają już dość Bodnara i czekają na powrót Ziobry

Szef MSWiA nie wie, że sąd administracyjny cofnął dwie decyzje dot. odebrania poświadczeń prof. Cenckiewiczowi?

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Prezydent o zbrodni w Michniowej: miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie

Liga Narodów: Polki uległy reprezentacji Japonii

Pomyłka dyżurnego mogła skończyć się katastrofą. Duże opóźnienia pociągów w Małopolsce

„Rewolwer” - Tusk namawiał Hołownię do zamachu stanu

Jaka pogoda przez weekend? Niestety, będą burze, ale jest nadzieja na poprawę pogody

Zranił 17-latka w centrum Tarnowa. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, trwają poszukiwania napastnika

Świątek vs Anisimova. Finał Wimbledonu już dziś!

Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]

Czy prokurator może zmienić wynik wyborów? Kida rozwiewa wątpliwości

Neo-TVP w panice po słowach prezydenta o "wieszaniu za zdradę". Paranoiczne komentarze

NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Najnowsze

Tusk atakuje Hołownię! Stanowski zaorał lewicę. Odlot Jachiry. Kołodziejczak wspaniały

Liga Narodów: Polki uległy reprezentacji Japonii

Pomyłka dyżurnego mogła skończyć się katastrofą. Duże opóźnienia pociągów w Małopolsce

„Rewolwer” - Tusk namawiał Hołownię do zamachu stanu

Jaka pogoda przez weekend? Niestety, będą burze, ale jest nadzieja na poprawę pogody

Jack Strong na X ujawnia: w ministerstwie sprawiedliwości mają już dość Bodnara i czekają na powrót Ziobry

Szef MSWiA nie wie, że sąd administracyjny cofnął dwie decyzje dot. odebrania poświadczeń prof. Cenckiewiczowi?

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Prezydent o zbrodni w Michniowej: miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie