Prezydent: jestem dumny, że mogłem udekorować najwyższym polskim odznaczeniem dwóch wizjonerów

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego Janusza Kapustę - rysownika, malarza i scenografa oraz Jerzego Kropiwnickiego - działacza opozycji demokratycznej w PRL.
Jako Prezydent RP, w imieniu Rzeczypospolitej, jestem dumny, że mogłem dziś udekorować najwyższym polskim odznaczeniem dwóch wizjonerów. To najwyższa godność jaką polskie państwo może przyznać osobie zasłużonej dla kraju. To order wolnej, suwerennej i niepodległej Polski
- powiedział prezydent Andrzej Duda.
Order Orła Białego przyznawany jest tym, którzy mają niezmywalną zasługę dla Rzeczpospolitej przynoszącą wielki pożytek lub wielką chlubę. Dziękuję Jerzemu Kropiwnickiemu za wszystkie Jego dokonania dla Ojczyzny. Był Pan tym, który mówił, że Rzeczpospolita potrzebuje jeszcze większej zmiany. Niósł Pan w sobie ideę wolnego państwa. Dziękuję Januszowi Kapuście. Artysta to ktoś, kto swoją twórczością potrafi zaprezentować coś, o czym możemy powiedzieć, że przenika duszę. Na wszystkich polach swojej działalności jest Pan uważany za artystę genialnego
- podkreślił prezydent.
Janusz Kapusta jest rysownikiem, malarzem i scenografem, wynalazcą jedenastościennej bryły, którą nazwał K-DRON. Został odznaczony "w uznaniu znamienitych zasług w działalności naukowej, artystycznej i twórczej, za szczególny przykład kreatywności, poszerzania wyobraźni oraz budowanie pozytywnego wizerunku Polski na świecie".
Jerzy Kropiwnicki jest działaczem opozycji demokratycznej z okresu PRL, ekonomistą i politykiem. W latach 2002–2010 był prezydentem Łodzi, a wcześniej ministrem w rządach Jana Olszewskiego, Hanny Suchockiej i Jerzego Buzka. Został odznaczony "w uznaniu znamienitych zasług dla RP, w szczególności dla przemian demokratycznych i wolnej Polski, za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej"
Wiele uroczystości
Rano o godz. 9.30 para prezydencka wzięła udział w mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. We mszy uczestniczyli też członkowie rządu, delegacje służb mundurowych, w tym Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, a także kombatanci, harcerze i mieszkańcy stolicy.
O godz. 11 na Zamku Królewskim zaczęły się uroczystości, w trakcie której prezydent wręcza odznaczenia państwowe.
W południe zaplanowane jest wystąpienie prezydenta na Placu Zamkowym.
Biegi i marsz
Wśród najważniejszych wydarzeń organizowanych w Warszawie z okazji święta, znalazły się również:
Bieg Konstytucji 3 maja - ruszył o godz. 11:00 na Placu Trzech Krzyży. To już 33. edycja biegu na dystansie 5 km, prowadzącego przez centrum miasta. Limit uczestników to 6500 biegaczy oraz 250 miejsc dla miłośników nordic walking.
Marsz Konstytucji 3 maja - o godz. 14:00 z Placu Konstytucji wyruszy Marsz Konstytucji. Uczestnicy, śpiewając polskie piosenki rockowe, przejdą ulicą Marszałkowską na Plac Bankowy. Jak indformują organizatorzy - marsz ma mieć charakter radosny i integracyjny, bez przemówień, a poprowadzi go zespół muzyczny.
Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku
Źródło: Republika/PAP/X
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X