Karol Nawrocki w Republice: Czuć, że Polska jest ważnym partnerem w Europie dla USA
"Amerykanie przyglądają się, oczywiście, wyborom w Polsce. Jest to dla nich ważne, bo Polska jest ważna i ma ogromny potencjał do rozwoju, co w Stanach Zjednoczonych się dostrzega. Nie zmienia to faktu, że prezydenta Polski wybiorą Polki i Polacy" - mówił w Chicago, w rozmowie z red. Rafałem Stańczykiem, Karol Nawrocki, obywatelski kandydat na prezydenta Polski.
Karol Nawrocki w USA
Od kilku dni z wizytą w Stanach Zjednoczonych przebywa Karol Nawrocki, obywatelski kandydat na prezydenta Polski.
W czwartek odbył on w Waszyngtonie spotkania z najważniejszymi politykami USA - w tym z prezydentem Donaldem Trumpem.
Dziś zaś, Karol Nawrocki przybywał do Chicago, gdzie wraz z Polonią będzie uczestniczył w paradzie z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Na miejscu rozmawiał z naszym reporterem, Rafałem Stańczykiem.
W rozmowie poruszono nie tylko kwestię dzisiejszych obchodów ważnego dla Polaków na całym świecie dnia, ale i rozmów, do których doszło dwa dni temu w Waszyngtonie.
Przede wszystkim, to przesłanie odnosi się do rocznicy Konstytucji 3 maja - pierwszego w Europie, drugiego na świecie aktu pokazującego, kim właściwie jesteśmy. Z takim przesłaniem, że jesteśmy jednym narodem, niezależnie od tego, czy mieszkamy w Rzeczpospolitej, czy poza granicami. Te spotkania z Polonią, wspaniałą Polonią, która dba o pamięć historyczną, pokazuje też, jak piękną wartością i sprawą jest Polska. Dzisiaj głównie skupiamy się na wspomnieniu Konstytucji 3 maja, tego aktu obywatelskości, wolności, poszerzenia swobód obywatelskich w Polsce - tak wcześnie, bo już w XVII wieku. Myślę, że jest to również refleksja dla nas wszystkich, że o Polskę trzeba dbać każdego dnia. Konstytucja 3 maja miała państwo naprawić, zreformować. Była wielkim, ważnym aktem. Nie udało się. W całym XIX wieku Polska była pod zaborami, więc jest to też sygnał naszej wielkiej odpowiedzialności, że musimy zadbać o to wielkie dobro, jakim jest Polska
- mówił Karol Nawrocki.
Rozmowa red. Stańczyka z Karolem Nawrockim odbywała się pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Chicago. I właśnie do tego symbolu nawiązał obywatelski kandydat na prezydenta Polski, mówiąc o relacjach polsko-amerykańskich.
O relacji świadczy ten pomnik Tadeusza Kościuszki. Ona jest oparta o fundamenty wartości, niepodległość, demokrację, przywiązanie do własnej ojczyzny. Tadeusz Kościuszko jest bohaterem i Polski i Stanów Zjednoczonych. Sam pomnik jest z początków XX wieku. To pokazuje, że relacje polsko-amerykańskie budowane są przez wieki. Nie możemy patrzeć na nie wyłącznie przez pryzmat krótkiego okresu polityki. One wymagają wielkiej troski, w odniesieniu do naszej przyszłości. Ta troska przecież rozwija się o nasze bezpieczeństwo - kwestie wojskowe, militarne, kwestie nowych technologii, rozwoju ekonomicznego, gospodarczego. Jest to bardzo ważne, by przyszły prezydent Polski kontynuował to dzieło. Dzisiaj jedynym gwarantem relacji polsko-amerykańskich jest prezydent Andrzej Duda.
My dziś stajemy przed wyborami, czy te relacje, zapisane także w tym pomniku, będą kontynuowane. I czy Polska ze Stanami Zjednoczonymi będzie budować silny sojusz NATO i naszą piękną przyszłość.
Odnosząc się do tematu czwartkowych rozmów, wskazał, że "to były dyskusje o tym, jak powinny wyglądać relacje polsko-amerykańskie, jak wyglądają, co przed nami, jakie zagadnienia i zadania".
Czuć było, że Polska jest ważnym partnerem w Europie dla Stanów Zjednoczonych i cała nasza wschodnia flanka NATO jest takim regionem, który dla USA jest ważny. Amerykanie przyglądają się, oczywiście, wyborom w Polsce. Jest to dla nich ważne, bo Polska jest ważna i ma ogromny potencjał do rozwoju, co w Stanach Zjednoczonych się dostrzega. Nie zmienia to faktu, że prezydenta Polski wybiorą Polki i Polacy. Ja nie pojechałem do Białego Domu po to, aby prosić o poparcie, ale po to, aby rozmawiać o rzeczach, które będą dla Polaków bardzo ważne, gdy już zostanę prezydentem RP. Tu nie ma dnia do stracenia. O te relacje trzeba dbać, bo USA są naszym ważnym partnerem"
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X