Dziś przypada 1 maja, czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, zwany potocznie Świętem Pracy. Od 1950 roku w Polsce jest to święto państwowe. Miało ono podkreślić kult pracy oraz poszanowanie wartości ludzkiej. Z kolei Kościół katolicki czci tego dnia św. Józefa, czyli patrona ludzi pracujących.
Święto wprowadziła w 1889 roku II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. 1 maja 1886 roku pochód był pokojowy, ale żądania działaczy nie zostały spełnione. W związku z tym w następnych dniach zorganizowano kolejne dwie demonstracje. Wówczas wobec protestujących użyto siły. Zginęło kilkanaście osób.
W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 1890 roku i odbywały się wbrew woli zaborców. Miały one zwrócić uwagę na poprawę ich statusu społecznego. Z kolei w czasach PRL 1 maja był jednym z najważniejszych świąt państwowych. Tego dnia odbywały się wielotysięczne pochody, podczas których chwalono ówczesne władze. W latach 80. niezależne demonstracje 1-majowe odbywały się pod kościołem Św. Stanisława Kostki w Warszawie. Najsłynniejszy kapłan z tej parafii, zamordowany w 1984 r. przez SB ks. Jerzy Popiełuszko był duszpasterzem "Solidarności" w Hucie Warszawa i organizatorem pielgrzymek ludzi pracy na Jasną Górę.
Z kolei Kościół katolicki czci tego dnia św. Józefa, czyli patrona ludzi pracujących. W 1956 roku papież Pius XII wprowadził do wspomnienie do kalendarza liturgicznego, jako alternatywę dla laickiego Święta Pracy. Tego dnia Kościół w sposób szczególny zwraca uwagę na pracę w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak również społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: