Ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce przyjął Sejm. Posłowie uchwalili przygotowane przez rząd zmiany do ustawy powodziowej i część zgłoszonych w drugim czytaniu poprawek.
Za przyjęciem rządowego projektu noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi było w czwartek 444 posłów, dwóch głosowało przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Uchwalone przez Sejm zmiany zakładają m.in. umożliwienie wszystkim wskazanym w rozporządzeniu o stanie klęski żywiołowej poszkodowanym gminom i powiatom skorzystanie z dofinansowania do 100 proc. kosztów zadań. Do tej pory wkład musiał wynosić 20 proc. Nowe przepisy mają też m.in. zapewnić ciągłość udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, wsparcie dla uczelni niepublicznych oraz zapomogi dla ich studentów, wsparcie i możliwe ulgi dla przedsiębiorców. Mają też doprowadzić do uproszczenia wycinki drzew i krzewów, uproszczenia zasad przyznawania zasiłków na cele remontowo-budowlane, przyznania świadczeń interwencyjnych organizacjom porządku publicznego i rolnikom.
Posłowie w czwartkowych głosowaniach zaakceptowali też część z 20 poprawek zgłoszonych w czwartek w drugim czytaniu projektowanych zmian. Większość miała charakter doprecyzowujący. Odrzucili natomiast wszystkie 24 wnioski mniejszości komisji do zmian.
Wśród merytorycznych poprawek Sejm wprowadził do tekstu m.in. zgłoszoną przez klub Polska 2050-TD zmianę podnosząca do 200 tys. zł maksymalną wysokość pożyczki dla przedsiębiorców na usuwanie skutków powodzi. Posłowie zdecydowali też, że w ustawie będzie zapis pozwalający na zwolnienie z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne na wniosek bezpośrednio dotkniętych przez powódź przedsiębiorców, jeśli ich dochody spadły o co najmniej 40 proc.
Tak jak inne wnioski mniejszości nie została poparta w głosowaniach również poprawka PiS zakładająca, że samorządom przysługuje prawo dofinansowania z budżetu państwa 100 proc. kosztów realizacji zadań inwestycyjnych związanych z przywróceniem stanu infrastruktury sprzed wystąpienia powodzi. W pracach sejmowych prezentujący rządowe przedłożenie wiceszef MSWiA Czesław Mroczek tłumaczył, że założenia tej poprawki są już w projekcie noweli. Podczas głosowań zaznaczał, że nie ma żadnych przeszkód w wypłacie zasiłków w maksymalnej kwocie do 100 i do 200 tys. zł.
To druga nowelizacja ustawy powodziowej. Rząd w pracach nad projektem przypominał, że na jej kształt wpłynęły doświadczenia samorządów, ministerstw i pełnomocnika rządu do spraw usuwania skutków powodzi Marcina Kierwińskiego. Nad zmianami, których pierwsze czytanie odbyło się we wtorek, pracowała sejmowa komisja nadzwyczajna ds. działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024.
Nowe przepisy mają wejść w życie dzień po ich ogłoszeniu. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Źródło: PAP
Najnowsze
Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm
Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi
Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław
Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!