Niemcy wypłacają emerytury zbrodniarzom wojennym, na wypłatę ofiarom potrzebują... więcej czasu
80 lat po zakończeniu II wojny światowej Niemcy cały czas sumiennie wypłacają emerytury nawet byłym żołnierzom SS. Ofiary niemieckich zbrodni w Polsce nadal natomiast czekają na jakiekolwiek odszkodowania. Ambasador RFN w Warszawie Viktor Elbling, informuje, że choć "strona niemiecka rozmawia z polskim rządem na temat odszkodowań dla ofiar II wojny światowej", to jednak "potrzeba czasu, aby wypracować szczegóły", Dyplomata w rozmowie z PAP "podkreślił, że dalsze kroki w tej sprawie nie są związane z żadną konkretną datą". Ot, niemiecka buta i bezczelność!
Jak ujawnił właśnie niemiecki "Stern", do dnia dzisiejszego państwo niemieckie wypłaca renty inwalidom z czasów II wojny światowej, w tym także zbrodniarzom wojennym z SS.
Według ostatnich dostępnych danych - z końca 2023 roku - w grudniu tegoż roku łącznie 8305 osób niepełnosprawnych otrzymało rentę dla ofiar wojny na podstawie federalnej ustawy o emeryturach, z czego 657 za granicą. Wypłaty należą się wszystkim tym, którzy zostali trwale ranni w czasie wojny.
"Według historyka i eksperta ds. nazizmu Stefana Klempa około pięciu procent wszystkich osób otrzymujących emerytury dla ofiar to zbrodniarze wojenni", podaje "Stern", cytowany przez drugi niemiecki tygodnik polityczny "Spiegel".
Choć jak podkreślił Klemp, wypłaty zbrodniarzom dokonywane są bezprawnie (jeszcze w 1998 roku Bundestag podjął decyzję o kontroli wszystkich emerytów i rencistów oraz o wyłączeniu z wypłat osób, które popełniły zbrodnie przeciwko "zasadom humanitaryzmu") to niemieckie państwo nic sobie z tego nie robi. "To prawo jest listkiem figowym, ponieważ praktycznie nie jest ono stosowane", stwierdził wprost Stefan Klemp.
Od dziesięcioleci więc na konta (a wcześniej za pośrednictwem listonosza) niemieckich zbrodniarzy wojennych wpływają renty i emerytury. Niemieckie państwo dba jak widać "o wiernych żołnierzy Adolfa Hitlera" za nic natomiast mając ich ofiary.
We wrześniu ubiegłego roku (!) niemiecki ambasador w Warszawie Viktor Elbling pytany o kwestię odszkodowań dla ofiar niemieckich zbrodni wojennych bezczelnie stwierdził, że jego kraj potrzebuje "więcej czasu" by rozwiązać tę kwestię. Powtórzmy: 80 lat po wojnie Niemcy potrzebują więcej czasu!
Przytoczmy pełną wypowiedź niemieckiego dyplomaty w tej kwestii. Elbling powiedział: "strona niemiecka rozmawia z polskim rządem na temat odszkodowań dla ofiar II wojny światowej, jednak potrzeba czasu, aby wypracować szczegóły". W udzielonym 3 września 2024 roku wywiadzie PAP, ambasador podkreślił też butnie, iż "dalsze kroki w tej sprawie nie są związane z żadną konkretną datą".
Zapytajmy: Niemcy czekają aż w Polsce umrze ostatnia ofiara ich zbrodni?!
Według szacunków Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, jeszcze żyjących ofiar III Rzeszy ma być od 60 do 80 tys., czyli blisko dwa razy więcej niż zakładano w pierwotnych wyliczeniach.
Źródło: Stern, Spiegel, PAP, Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X