Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Donald Tusk próbował odroczyć zaprzysiężenie Karola Nawrockiego. Szymon Hołownia powiedział „nie”. Między liderami Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wybuchł spór, który może rozbić koalicję rządzącą — ujawniają dziennikarze Interii w podcaście „Polityczny WF”.
Tusk próbował wpłynąć na Hołownię
Jak wynika z informacji ujawnionych w najnowszym odcinku podcastu „Polityczny WF”, premier Donald Tusk miał wystosować do marszałka Sejmu bardzo wyraźną sugestię, by przełożyć zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na urząd Prezydenta RP. Według Marcina Fijołka i Piotra Witwickiego, Tusk liczył, że Hołownia — choć z niezależnego ugrupowania koalicyjnego — ugnie się pod presją i opóźni procedurę.
Jeden z rozważanych scenariuszy, jak podaje Fijołek, zakładał przerwanie Zgromadzenia Narodowego tuż po jego otwarciu — co sugerował prof. Andrzej Zoll. Takie posunięcie miało dać czas na „przeliczenie głosów” i potencjalnie przedłużyć niepewność, kto ostatecznie obejmie najwyższy urząd w państwie. Hołownia jednak nie tylko odmówił, ale stanowczo odciął się od takich pomysłów. W ocenie dziennikarzy Interii jego decyzja była świadomym sygnałem dystansowania się od Donalda Tuska i pokazania samodzielności Polski 2050. Jak stwierdził sam marszałek, nie zamierza uczestniczyć „w scenariuszach zamachu stanu”.
Nieoficjalne spotkanie z prezesem PiS
Co więcej, pod koniec czerwca doszło do spotkania Hołowni z Jarosławem Kaczyńskim w domu Adama Bielana. Oficjalnie rozmowy miały charakter kurtuazyjny, ale ich termin zbiegł się z kulminacją napięcia wokół wyborów i prób wywierania presji na marszałka Sejmu — co nie umknęło uwadze komentatorów.
To jednak nie koniec. Zgodnie z ustaleniami Interii, Donald Tusk miał publicznie skarcić Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz — szefową resortu funduszy z ramienia Polski 2050. Podczas posiedzenia rządu, przy świadkach, premier miał wyraźnie zasugerować, że nie akceptuje medialnych polemik i znaków sprzeciwu ze strony swoich koalicjantów. Dziennikarz Interii Piotr Witwicki podkreślił, że choć kryzys eskaluje między PO a Polską 2050, to zarzewie konfliktu rozciąga się także na relacje z PSL. Propozycje ludowców, w jego opinii, coraz częściej pojawiają się obok oficjalnej agendy rządowej.
Koniec Trzeciej Drogi?
Jak przyznają autorzy podcastu, Szymon Hołownia nie miał lepszego momentu, by uderzyć w Platformę Obywatelską i zamanifestować niezależność. Jeśli teraz tego nie zrobi, to jego ugrupowanie może stopniowo znikać z politycznej mapy Polski.
Czy zaprzysiężenie dr Karola Nawrockiego 6 sierpnia na prezydenta RP zakończy ten etap politycznej wojny, czy będzie tylko początkiem głębszego rozpadu koalicji? Tego nie wiadomo. Pewne jest jedno: linia podziału między Tuskiem a Hołownią właśnie została wyraźnie narysowana.
Źródło: Republika, interia.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]
NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego