Pierwszym gościem Tomasza Sakiewicza była ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Następnie, z publicystą rozmawiali koordynatorzy Klubów Gazety Polskiej Beata Dróżdż i Andrzej Woda.
Pani ambasador Węgier rozmawiała najpierw z Tomaszem Sakiewiczem o długiej i owocnej historii stosunków polsko-węgierskich. Między innymi, wspomniano o węgierskiej amunicji, która pozwoliła Polakom w 1920 roku na odparcie Sowietów pod Warszawą oraz o poznańskim czerwcu, bez którego nie byłoby antykomunistycznego powstania w Budapeszcie w roku 1956. Jak powiedziała Kovács, wówczas najwięcej pomocy w węgierscy powstańcy otrzymali ze strony polskiej. Ponadto, pani ambasador zwróciła uwagę na rolę, jaką św. Jan Paweł II odegrał w latach 80. dla narodów Europy Środkowej.
Następnym tematem rozmowy była aktualna współpraca gospodarcza, społeczna i polityczna na linii Warszawa - Budapeszt, np. w ramach Grupy Wyszehradzkiej bądź Inicjatywy Trójmorza. Sakiewicz zwrócił uwagę, że niewiele narodów europejskich może pochwalić się takimi wzajemnymi relacjami. Ponadto, publicysta zaznaczył, że osobiste relacje między Jarosławem Kaczyńskim a Victorem Orbanem są bardzo przyjacielskie. Zdaniem ambasador, dobre kontakty między przywódcami dwóch krajów stanowią wartość dodaną.
Dobry tytuł:
— Viktor Orbán PL ???????? ???????? (@OrbanPl) July 3, 2021
???????? ???????? ???????? ????????
"Orbán, Le Pen, Salvini, Kaczyński łączą siły"
Prawicowe partie 16 państw EU???????? połączyły się deklarując swoją wizję przyszłości Europy.
Wzywają Unię do reformy, gdyż "zamiast chronić Europę, sama staje się źródłem problemów".https://t.co/mjofaSqg99
- Mamy wspólne cele polityczne. Razem chcemy polepszyć działalność organów Unii Europejskiej – oświadczyła Kovács. Dyplomatka przypomniała, iż rząd Viktora Orbana został wybrany przez większość społeczeństwa, a unijna ingerencja w suwerenne wybory Węgrów to obraza dla narodu i państwa.
Ojciec pani ambasador był historykiem specjalizującym się w sprawach polskich i dyplomatą, a ona sama w dzieciństwie mieszkała w Warszawie. Zarówno ona, jak i jej mąż oraz dzieci dobrze mówią po polsku. Jak stwierdziła, ma do naszego kraju sentyment.
Zjazd Klubów Gazety Polskiej
Następnymi gośćmi Sakiewicza byli koordynatorzy Klubów Gazety Polskiej – Andrzej Woda z Paryża i Beata Dróżdż.
Zdaniem rozmówców Sakiewicza, największą zaletą XVI Zjazdu KGP jest możliwość spotkania się twarzą w twarz i wspólnego spędzania czasu. Ostatnią okazją do spotkania się „na żywo” dla klubowiczów była bowiem demonstracja poparcia pod Trybunałem Konstytucyjnym w lutym 2020 roku.
„Kluby »Gazety Polskiej« to jedna z największych w naszym kraju organizacji pozarządowych, o ogromnym znaczeniu w polskim życiu publicznym".https://t.co/lkUfltq7RF
— Bogdan Kowalski (@BogdanKowalski2) July 10, 2021
Jak powiedziała Dróżdż, między klubowiczami z całego świata dzięki zjazdom tworzy się poczucie szczególnej więzi i przynależności do jednej, wielkiej rodziny. Andrzej Woda podziękował zaś w imieniu klubowiczów z zagranicy oddziałowi piotrkowskiemu, który określił jako „motor wszelkich działań”.
Dwójka działaczy pozdrowiła również ciepło prezesa KGP Ryszarda Kapuścińskiego.