Po 5 latach przerwy AIR SHOW wraca do Radomia! Co zobaczymy na niebie?

portal tvrepubika.pl 26-03-2023, 21:15
Artykuł
canva.com

Wicepremier i szef resortu obrony Mariusz Błaszczak zapowiedział, że po pięciu latach przerwy do Radomia wracają Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW. W tym roku odbędą się one pod hasłem „Niezwyciężeni w przestworzach”.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że największą atrakcją będzie inauguracja samolotu FA-50 już z biało-czerwoną szachownicą. "A więc samolotu, który został wyprodukowany w Korei Południowej, z którym zapoznają się nasi piloci i który jeszcze w tym roku, w liczbie 12 sztuk trafi na wyposażenie polskich Sił Powietrznych", powiedział szef resortu obrony.

Na niebie zobaczymy także m.in. Zespół Orlik z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego, myśliwce F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. To również samoloty szkolenia zaawansowanego M-346 z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Nie zabraknie także śmigłowców czy też transportowców C-130 i C-295M W AIR SHOW wystąpią najlepsi polscy lotnicy oraz wiele ekip z wojsk sojuszniczych. Będzie można podziwiać najnowocześniejsze samoloty oraz zobaczyć je w powietrzu. Impreza zostanie podzielona na część statyczną i dynamiczną. Dla miłośników militariów przygotowana zostanie wystawa statyczna obejmująca sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, a także sprzęt, którym dysponuje szkolnictwo wojskowe."Podczas pokazów zaprezentują się także nasi partnerzy, nasi sojusznicy, a więc zobaczymy F-16 sił powietrznych Belgii, Danii i Grecji. Będą czeskie Gripeny, będzie fiński F-18, będą także samoloty transportowe: polskie Herculesy i CAS-y, ale także Spartany z Litwy i ze Słowacji. Myślę, że atrakcją będzie samolot do tankowania w powietrzu z Gwardii Narodowej stanu Illinois", poinformował wicepremier.

Pokazy – po pięciu latach przerwy – odbędą się w ostatni weekend wakacji – 26 i 27 sierpnia. Zaprezentują się w nich najlepsi polscy lotnicy, którzy brali udział w takich misjach jak ochrona sojuszniczego nieba w ramach Air Policing, akcje humanitarne, transporty medyczne, transporty organów do przeszczepów „Akcja Serce”, czyli misje ratujące życie, oraz wirtuozi pilotażu z zespołu akrobacyjnego „Orlik”.

Źródło: PAP/i.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy