Przejdź do treści

Państwa ASEAN oferują mediacje w sprawie kryzysu w Birmie. Wzywają do zaniechania przemocy

Źródło: Fot. PAP/EPA/LYNN BO BO

Szefowie dyplomacji krajów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) rozpoczęli rozmowy z przywódcami wojskowego puczu w Birmie. Zaapelowali o rezygnację z brutalnej przemocy i wypracowanie kompromisu z demokratycznie wybranymi przywódcami kraju.

Od początku protestów siły bezpieczeństwa zastrzeliły co najmniej 21 demonstrantów.

Birma. Myanmar. 28.02.2021.
Co najmniej 18 osób zginęło, gdy birmańska policja otworzyła ogień z ostrej amunicji do uczestników demonstracji przeciw wojskowemu zamachowi stanu. pic.twitter.com/39hztTgQ6f

— Magmagmag (@Magmag77711777) February 28, 2021

Rozmowy z przedstawicielami birmańskiej armii miały umożliwić wypracowania rozwiązania kryzysu. – Singapur wzywa władze wojskowe Birmy, by publicznie zobowiązały się, słowem i czynem, do zachowania najwyższej powściągliwości, zaniechały używania brutalnej siły i stanowczo doprowadziły do powstrzymania dalszej przemocy i rozlewu krwi – powiedział po spotkaniu szef MSZ Singapuru Vivian Balakrishnan.

Zaproponował też, by kraje ASEAN zapewniły stronom konfliktu platformę dialogu, co dowiodłoby wiarygodności i celowości istnienia tego bloku.

As Myanmar military cracks down on protests, Thai protesters who complain of decades of military and royal domination in Thailand are also in the streets. #WhatsHappeningInThailand #MilkTeaAlliance #ม็อบ28กุมภา pic.twitter.com/3IAwO3nsCZ

— Matthew Tostevin (@TostevinM) February 28, 2021

Singapurski dyplomata ocenił, że choć możliwość wysłuchania podczas spotkania reprezentanta Tatmadaw była „użyteczna”, to miasto-państwo nie uznaje wojskowych przywódców za rząd reprezentujący obywateli Birmy.

W imię zasad

Minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi oznajmiła, że wszystkie państwa członkowskie ASEAN, w tym Birma, muszą wypełniać powinności wynikające ze statutu Stowarzyszenia. Dodała, że żaden z krajów należących do ASEAN nie ma zamiaru naruszać zasady nieingerencji w sprawy wewnętrzne innych państw, ale równie ważne są inne wartości zapisane w karcie Stowarzyszenia, w tym demokracja, poszanowanie praw człowieka i rządy prawa.

Protesters were forcibly dispersed today but they did not easily retreat. #WhatsHappeningInMyanmar pic.twitter.com/4lfMeWiSi2

— Myanmar Now (@Myanmar_Now_Eng) March 2, 2021

Szef dyplomacji Malezji Hishammuddin Hussein podkreślił, że stabilność jest kluczowym elementem integracji i sukcesu gospodarczego całego regionu, zaś dalsza eskalacja napięć może doprowadzić do niepożądanej interwencji państw spoza tego obszaru.

Zaproponował także umożliwienie przedstawicielom ASEAN wizytę w Birmie i zapewnił, że kraje regionu są gotowe zaoferować wsparcie ekspertów, które pomogłoby „zredukować rozbieżności stwierdzone w czasie ostatnich wyborów”.

Dobra strategia ASEAN?

Politolog i wykładowca Uniwersytetu Technologicznego Malezji dr Azmi Hassan przekonuje, że otwarte podejście kluczowych państw ASEAN ma znacznie większe szanse powodzenia, niż strategia nakładania sankcji, jaką obrały USA i Unia Europejska.

– Choć pojawiają się opinie, że otwierając się na rozmowy z birmańską juntą, ASEAN uznaje ją za legalny rząd, to otwarcie takiej komunikacji jest pierwszym i absolutnie niezbędnym krokiem do zażegnania kryzysu – mówił.

Uczestnikom dzisiejszego spotkania nie udało się uzgodnić wspólnego oświadczenia po nieformalnych rozmowach ministrów. Władze Brunei wydały osobny komunikat, w którym wezwano „wszystkie strony” do „powstrzymania się od dalszej przemocy” i do „poszukiwania pokojowego rozwiązania"”.

PAP, Twitter

Wiadomości

Tragedia w Brazylii. W dżungli odnaleziono argentyńskiego turystę

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Trump realizuje plan. Te kraje obłożył dziś wysokimi cłami

Prof. Krasnodębski: Polska jest w stanie rozkładu

Wszystkie rosyjskie statki i okręty opuściły wschodnią część Morza Śródziemnego

Dezercja nielegalnej komisji ds. Pegasusa

Wieczór autorski dziennikarza Republiki i autora bestsellera "Historia cenzury"

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 01.02.2025

Donald Trump do terrorystów: "znajdziemy was i zabijemy"

Pakt migracyjny przyklepany. Trzaskowski milczy. Tusk ukrywa informacje. Zapłacą Polacy

Nie żyje Wojciech Trzciński. Słynny kompozytor miał 75 lat

Najnowsze

Tragedia w Brazylii. W dżungli odnaleziono argentyńskiego turystę

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Trump realizuje plan. Te kraje obłożył dziś wysokimi cłami

Prof. Krasnodębski: Polska jest w stanie rozkładu

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej