Państwa ASEAN oferują mediacje w sprawie kryzysu w Birmie. Wzywają do zaniechania przemocy

Artykuł
Od początku protestów siły bezpieczeństwa zastrzeliły co najmniej 21 demonstrantów
Fot. PAP/EPA/LYNN BO BO

Szefowie dyplomacji krajów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) rozpoczęli rozmowy z przywódcami wojskowego puczu w Birmie. Zaapelowali o rezygnację z brutalnej przemocy i wypracowanie kompromisu z demokratycznie wybranymi przywódcami kraju.

Od początku protestów siły bezpieczeństwa zastrzeliły co najmniej 21 demonstrantów.

Rozmowy z przedstawicielami birmańskiej armii miały umożliwić wypracowania rozwiązania kryzysu. – Singapur wzywa władze wojskowe Birmy, by publicznie zobowiązały się, słowem i czynem, do zachowania najwyższej powściągliwości, zaniechały używania brutalnej siły i stanowczo doprowadziły do powstrzymania dalszej przemocy i rozlewu krwi – powiedział po spotkaniu szef MSZ Singapuru Vivian Balakrishnan.

Zaproponował też, by kraje ASEAN zapewniły stronom konfliktu platformę dialogu, co dowiodłoby wiarygodności i celowości istnienia tego bloku.

Singapurski dyplomata ocenił, że choć możliwość wysłuchania podczas spotkania reprezentanta Tatmadaw była „użyteczna”, to miasto-państwo nie uznaje wojskowych przywódców za rząd reprezentujący obywateli Birmy.

W imię zasad

Minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi oznajmiła, że wszystkie państwa członkowskie ASEAN, w tym Birma, muszą wypełniać powinności wynikające ze statutu Stowarzyszenia. Dodała, że żaden z krajów należących do ASEAN nie ma zamiaru naruszać zasady nieingerencji w sprawy wewnętrzne innych państw, ale równie ważne są inne wartości zapisane w karcie Stowarzyszenia, w tym demokracja, poszanowanie praw człowieka i rządy prawa.

Szef dyplomacji Malezji Hishammuddin Hussein podkreślił, że stabilność jest kluczowym elementem integracji i sukcesu gospodarczego całego regionu, zaś dalsza eskalacja napięć może doprowadzić do niepożądanej interwencji państw spoza tego obszaru.

Zaproponował także umożliwienie przedstawicielom ASEAN wizytę w Birmie i zapewnił, że kraje regionu są gotowe zaoferować wsparcie ekspertów, które pomogłoby „zredukować rozbieżności stwierdzone w czasie ostatnich wyborów”.

Dobra strategia ASEAN?

Politolog i wykładowca Uniwersytetu Technologicznego Malezji dr Azmi Hassan przekonuje, że otwarte podejście kluczowych państw ASEAN ma znacznie większe szanse powodzenia, niż strategia nakładania sankcji, jaką obrały USA i Unia Europejska.

– Choć pojawiają się opinie, że otwierając się na rozmowy z birmańską juntą, ASEAN uznaje ją za legalny rząd, to otwarcie takiej komunikacji jest pierwszym i absolutnie niezbędnym krokiem do zażegnania kryzysu – mówił.

Uczestnikom dzisiejszego spotkania nie udało się uzgodnić wspólnego oświadczenia po nieformalnych rozmowach ministrów. Władze Brunei wydały osobny komunikat, w którym wezwano „wszystkie strony” do „powstrzymania się od dalszej przemocy” i do „poszukiwania pokojowego rozwiązania"”.

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy